Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spróbuj gotować dania na parze

Karol Okrasa
Taki sposób przygotowania potrawy jest zalecany przez dietetyków
Taki sposób przygotowania potrawy jest zalecany przez dietetyków fot. materiały prasowe
Gotowanie na parze to zalecana przez dietetyków, jedna z najzdrowszych metod przyrządzania potraw. Doskonale sprawdza się przy przyrządzaniu nie tylko świeżych warzyw, ale również mięs i ryb.

Gotowane na parze potrawy zachowują swój naturalny smak i kolor. Są też pełne wartościowych składników odżywczych, które nie są wypłukiwane przez wodę tak, jak podczas tradycyjnego gotowania.

Do gotowania na parze powinniśmy wykorzystać specjalnie do tego przystosowane naczynia kuchenne. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotna jest budowa naczyń. Sito do gotowania na parze powinno idealnie pasować do naczynia, w którym znajduje się woda. Zapewni to odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza wewnątrz zbudowanej konstrukcji i wpłynie na jakość przygotowywanych w nim potraw

Dobrze zaprojektowane naczynia mają tak wyprofilowany brzeg, że między naczyniem a pokrywą w trakcie gotowania na parze tworzy się "pierścień wodny". Jest to dodatkowe uszczelnienie naczynia, gwarantujące utrzymanie stałego ciśnienia gotowania oraz ograniczające stratę energii.

Bardzo ważny jest też materiał, z którego wykonane jest naczynie do przygotowywania potraw. Przy gotowaniu na parze dobrze sprawdza się stal szlachetna. Jest to materiał trwały, który w trakcie przyrządzania potraw nie wchodzi w reakcję z produktami.

Dodatkowym atutem może być także termometr na pokrywie, który umożliwi stałe kontrolowanie temperatury. Dzięki temu nie musimy w trakcie gotowania zdejmować pokrywy, co często oznacza utratę ciepła i wydłuża proces gotowania.
Oprac. Martyna Garbacz

Jak nie zepsuć smaku dań przygotowywanych na parze
Gotowanie na parze różni się w wielu kwestiach od tradycyjnego przygotowywania potraw. Jeżeli nie chcemy zepsuć smaku naszych dań, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nigdy nie dajemy tłuszczu ani soli, ponieważ wydobywa się ona sama z produktów podczas gotowania na parze. Nie zapominajmy, że podczas przyrządzania potrawy temperatura sięga nawet 120 st. C (w wodzie 100 st. C), dlatego potrawy szybko są gotowe.

Szczególnie łatwo rozgotować warzywa, a wtedy stają się one niesmaczne. Natomiast ugotowane al dente zachowują piękny kolor, są jędrne i mają wyrazisty smak. Na parze możemy przygotowywać wszystkie warzywa, nawet liściaste, np. szpinak czy sałatę. Dzięki parze bardzo zyskują na smaku ziemniaki posypane ziołami, brokuły i kalafior. Nie polecam za to pomidorów, bo tracą smak. W ten sposób ugotujemy też pokrojone na porcje mięso - najlepiej delikatne gatunki (drób i cielęcinę). Na parze znakomicie udają się też ryby. Przed gotowaniem warto je skropić jeszcze sokiem z cytryny. Pamiętajmy także, aby przed gotowaniem mięso i ryby pokroić na kawałki równej wielkości. Para wodna doskonale wydobywa też smak ryżu, szczególnie jego najszlachetniejszych odmian - basmati i jaśminowego. Pozo-stało tylko przyprawianie.

Gotowe danie możemy posolić, ale dopiero, gdy wyląduje na naszym talerzu. Za to nie żałujmy im ziół, świeżych lub suszonych. Dla smaku do wody możemy włożyć kilka gałązek świeżych ziół lub kostkę bulionową.

Gdy gotujemy rybę na specjalną okazję, wodę możemy zmieszać pół na pół z białym wytrawnym winem.

Oprac. PMK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto