Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaki regionu. Wybraliśmy najciekawsze przepisy [rozwiązanie konkursu]

Redakcja
Znamy już zwycięzców konkursu "Smaki regionu" na najciekawszy autorski przepis z kuchni regionalnej. Wybór był trudny, ale naprawdę... smaczny. Postawiliśmy na "złoto jesieni z zawijaskami", dietetyczny piernik z kapustą z Mazowsza oraz pewien szpinakowy eksperyment ze Śląska. Zobaczcie, jakie przepisy wygrały.
Konkurs "Smaki regionu"

zorganizowaliśmy w ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl. Wybór był bardzo trudny, bo czytelnicy dosłownie zasypali nas ciekawymi, autorskimi przepisami ze wszystkich regionów Polski. Często były to receptury przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie, sprawdzone i lubiane.

Wśród propozycji znalazło się zarówno coś dla wegetarian, jak i wielbicieli mięsa. Dla łasuchów i fanów pikantnych potraw. Dla zwolenników kuchni wyrafinowanej, trudnej w wykonaniu, jak i piewców prostoty. Polecaliście zupy, dania mięsne, sałatki, desery, a nawet konfitury. Słowem, po raz kolejny udowodniliście, że Polacy lubią gotować i robią to dobrze.

Niestety, zgodnie z zasadami konkursu, mogliśmy wybrać (tylko) trzy - naszym zdaniem - najciekawsze, autorskie receptury. Zaznaczamy, że wybór komisji konkursowej był subiektywny, a potrawy smakowite.

Kto wygrał?

Ewa z Zielonej Góry przysłała do nas przepis na "Zaczarowaną zupę dyniową z zawijaskami serowymi". "Czy zupa może być zaczarowana? Tak, jeśli odczarowuje złe wspomnienia z przedszkola - napisała Ewa. - Dla mnie synonimem niedobrego jedzenia była mleczna zupa dyniowa… Pewnie nie tylko ja ją pamiętam. A przecież dynia to czyste złoto jesieni! Postanowiłam zatem znaleźć takie składniki, które nadadzą mojej potrawie wyraźny ton smakowy, który odczaruje złe skojarzenia".

Z kolei Milena ze Śląska zachwyciła nas swoim przepisem na "Szpinakowe kluski śląskie", czyli jej własną wersję śląskich gumiklyjz. Natomiast Ewa z Mazowsza zaproponowała "Zaskakujące ciasto z czerwonej kapusty, czyli dietetyczny piernik mazowiecki". Autorki tych trzech przepisów nagrodzimy telefonami Nokia Lumia 535 (o sposobie odbioru nagrody poinformujemy mailowo).

Oto zwycięskie przepisy:
"Zaczarowana zupa dyniowa z zawijaskami serowymi"

Składniki:
pół średniej dyni odmiany o pomarańczowej skórce (te o zielonej skórce są za słodkie)
pół paczki czerwonej soczewicy
średnia bulwa selera
pierś kurczaka
3 marchewki
korzeń pietruszki
kawałek pora
liść selera – zostawiamy na ostatni etap gotowania
pieprz i sól do smaku
kilka kulek ziela angielskiego oraz kilka liści laurowych
pieprz ziołowy do smaku

W garnku gotujemy wywar z włoszczyzny (bulwę selera kroimy na kawałki by ugotowała się równie szybko co warzywa), piersi oraz ziela angielskiego i liści laurowych - do miękkości, w niezbyt dużej ilości wody. W rondlu gotujemy soczewicę także do miękkości. W dużym garnku gotujemy dynię pokrojoną w kawałki, bez skórki i bez miąższu. Zalewamy wodą na tyle, by przykryć warzywo, gotujemy, a jakże!, do miękkości. Do ugotowanej dyni przekładamy zawartość pozostałych 2 garnków, wyławiając wcześniej z bulionu pierś kurczaka, kawałek pora oraz wszystkie listki laurowe i kulki ziela angielskiego. Wszystko razem "blendujemy" na złocisty, aksamitny krem. Teraz dosmaczamy solą, pieprzem oraz posiekanym świeżym liściem selera i gotujemy na małym ogniu ok. 10 – 15 minut by składniki się połączyły dając niesamowity smak i zapach.

Ach, to jest mój smak jesieni! Zupa ma wyraźny smak selera, ziela i liścia laurowego przełamanego słodyczą marchwi, dyni i soczewicy. Jest lekka lecz sycąca i bardzo wartościowa. Zupę można ugotować w wersji dla osób niejedzących mięsa – bez wywaru z piersi kurczaka. W wersji bezmięsnej polecam dodać do niej 2 - 3 łyżki oleju rzepakowego – trzeba pomóc witaminom się wchłonąć dla naszego zdrowia ;) Do zupy możemy podać tradycyjne minigrzanki czy groszek ptysiowy, lecz ja wolę coś innego - i tym razem jest to mój patent:

Zawijaski serowe

Rozwinięte ciasto francuskie okładamy w rządku cienkimi plastrami żółtego sera wędzonego, posypujemy przyprawą ziołową, zwijamy z powrotem w rulon. Rulonik kroimy ostrym nożem na cienkie plasterki. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia rozkładamy pikantne plasterki i pieczemy ok. 15 min w średnio gorącym piekarniku na złoto. Takie oto niby chipsy smakują wspaniale i pasują do „złotej zupy”. Smacznego!

"Szpinakowe kluski śląskie, czyli moja wersja śląskich gumiklyjz"

Z racji tego, iż mieszkam w woj. śląskim, od zawsze fascynowała mnie śląska kuchnia regionalna. Postanowiłam poeksperymentować z jej cennymi tradycjami smakowymi i tak oto kiedyś powstał poniższy przepis, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Składniki:
130 g sera mascarpone
50 g sera pleśniowego (np. Gorgonzola)- 200 g sera ricotta
1 jajko
3 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyżki mąki pszennej
160 g szpinaku (może być zarówno świeży, jak i mrożony)
sól (inne przyprawy według gustu)

Sposób przyrządzenia:
1. Składniki dokładnie zmieszać i doprawić solą oraz pieprzem. Do powstałej masy dodać posiekany świeży szpinak lub ten odmrożony.
2. Otrzymane ciasto zagniatamy na obsypanej mąką stolnicy. Z wyrobionej masy wydzielamy małe porcje, z których kulamy kluski wieńcząc je dziurką po środku.
3. Kluski wrzucić do osolonej, wrzącej wody i gotować do chwili wypłynięcia.
Dzięki trzem rodzajom sera kluski są delikatne w smaku. Mają subtelny mleczny posmak oraz wspaniały aromat.
Ja podaję je z cebulką zeszkloną na maśle.

"Zaskakujące ciasto z czerwonej kapusty, czyli dietetyczny piernik mazowiecki"

Do konkursu zgłaszam przepis na ciasto, które łączy w sobie dwie kulinarne tradycje mojego domu rodzinnego - smak piernika z nieco nietypowym jak na ciasto dodatkiem - czerwoną kapustą. Kapusta często gościła w moimi domu pod różnymi postaciami. Piernik mazowiecki stanowił tradycyjną ozdobę stołu. Połączenie tych dwóch smaków daje niesamowicie smaczny i zaskakujący efekt. Miny gości, którym zdradzam sekret tego ciasta, zajadanego przez wszystkim w ogromnych ilościach, są niezastąpione. Nikt nie może uwierzyć, że bazą ciasta jest czerwona kapusta. A to właśnie ten sekretny składnik sprawia, że placek wychodzi wilgotny, długo zachowuje swoją świeżość i idealnie sprawdza się jako świąteczny deser, który możemy przygotować z wyprzedzeniem.

Składniki na ciasto (foremka 24x 24 cm):
1/2 szklanki oleju rzepakowego
1 szklanka ksylitolu - cukru brzozowego (lub jeśli wolicie domowego cukru waniliowego)
łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 jajka
1 szklanka mąki orkiszowej pełnoziarnistej
1 szklanka mąki ryżowej pełnoziarnistej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 szklanki mleka
300 g poszatkowanej czerwonej kapusty
skórka z cytryny
pół łyżeczki cynamonu
łyżeczka przyprawy korzennej
50 g orzechów włoskich - uprażonych na suchej patelni
50 g gorzkiej czekolady
garść suszonych daktyli
1 jabłko - polecam kosztelę
garść pestek słonecznika uprażonych na suchej patelni
pestki z połowy owocu granatu

Kapustę zalewamy mlekiem i gotujemy do miękkości. Następnie całość "blendujemy". W naczyniu mieszamy składniki suche - mąki, cynamon, przyprawy korzenne, proszek do pieczenia i ksylitol. Oddzielnie łączymy składniki mokre - "zblebdowaną" kapustę z mlekiem, olej, jajka i ekstrakt waniliowy. Do składników suchych przelewamy stopniowo składniki mokre i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy skórkę otartą z 1 cytryny, posiekaną czekoladę i orzechy włoskie uprażone uprzednio na suchej patelni, pokrojone w drobną kostkę jabłko ze skórką, pokrojone w drobną kostkę suszone daktyle, garść uprażonych pestek słonecznika. Całość ponownie mieszamy i przelewamy do formy 24 na 24 cm wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Wierzch posypujemy ziarnami owocu granatu. Pieczemy ok. 50 minut, temp. 180 stopni do tzw. suchego patyczka. Możemy też upiec ciasto w formie babeczek - pieczemy je krócej - ok. 30 minut. Ciasto studzimy.

Do przełożenia:
150 g masła orzechowego dobrej jakości - najlepsze domowe
2 łyżki miodu malinowego
łyżka serka kremowego waniliowego

Masło orzechowe ucieramy z miodem malinowym i serkiem. Kremem przekładamy przekrojone na pół wystudzone
ciasto. Smacznego! W załączniku zdjęcie ciasta - tym razem bez masy orzechowej.

od 7 lat
Wideo

Wytrawny sernik z pomidorkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto