Spis treści
- W adwencie warto tak zaplanować prace, aby mieć czas na przygotowania duchowe do Świąt Bożego Narodzenia
- S. Aniela Garecka już przygotowuje wigilię w WSD Salwatorianów w Bagnie na Dolnym Śląsku
- Nie ma wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez dodatkowego nakrycia i opłatka u Salwatorianów
- Zobacz w galerii pod zdjęciami kilka przepisów od s. Anieli Gareckiej na wigilię Świąt Bożego Narodzenia
Siostra Aniela Garecka to Salwatorianka. Pochodzi z Kielecczyzny i choć ma już 82 lata to nadal pracuje w kuchni w Wyższym Seminarium Duchownym w Bagnie i to już od ponad 40 lat. Wydała siedem książek kucharskich z autorskimi przepisami i prowadziła program kulinarny „Anielska Kuchnia” w stacji telewizyjnej Religia.tv. Jej pasją jest też ogrodnictwo.
W adwencie warto tak zaplanować prace, aby mieć czas na przygotowania duchowe do Świąt Bożego Narodzenia
- Z czasów dzieciństwa została mi umiejętność organizacji pracy przed świętami. Ważne jest, aby rozłożyć je na etapy, by nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę, bo potem człowiek nie znajdzie czasu dla siebie czy na modlitwę. A chodzi o to, aby święta były przede wszystkim przeżyciem duchowym i do tego służy adwent. Dlatego ja rozkładam prace na dwa tygodnie przed świętami i co mogę to przygotowuje wcześniej i codziennie mam czas dla siebie. Trudno robić szopkę ze świętą rodziną i nie myśleć przy tym o Panu Bogu - mówi s. Aniela Garecka.
Siostra Aniela Garecka z rozrzewnieniem wspomina dzieciństwo, a zwłaszcza Święta Bożego Narodzenia. Pomimo tego, że była bieda, a święta skromne to zawsze były radosne. Dzięki temu, że Święta Bożego Narodzenia są przeżyciem duchowym i rodzinnym. Codziennie rodzina Gareckich chodziła na roraty z Piotrkowiczek do kościoła w Wysokim Kościele. Co roku s. Aniela z rodzeństwem przygotowywali też ozdoby na choinkę z papieru, które wisiały razem ze świeczkami na spinaczach.
- Święta Bożego narodzenia to czas dla rodziny dlatego warto zaangażować np. dzieci w ozdabianie pierników czy lepienie pierogów, aby ten czas jak najbardziej spędzić wspólnie. To też się miło później wspomina np. wspólne lepienie pierogów z babcią. - dodaje
S. Aniela Garecka już przygotowuje wigilię w WSD Salwatorianów w Bagnie na Dolnym Śląsku
Tradycyjnie na stole wigilijnym powinno być 12 potraw, co symbolizuje 12 apostołów. U Salwatorianów jest ich więcej, bo nawet 20. Siostra Aniela nie przygotowuje ich w dużej ilości. Bardziej stawia na różnorodność wyboru. Zwykle przygotowuje trzy zupy: Barszcz z uszkami, grzybową lub postny żurek z grzybami i rybną. Dwa rodzaje pierogów z kapustą i grzybami oraz ruskie. Do tego karpia, rybę po grecku, rybę w galarecie, krokiety i gołąbki z kaszą i grzybami. Na słodko są pierniki i makówki, czyli masa makowa na chałwie. Do picia kompot z suszu.

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→Remigiusz Biały / Polska Press
- Dania postne na wigilię to jest właśnie jedna z wielu tradycji. Ja myślę, że chodzi w tym o to, aby przed świętami się nie przejadać i ograniczyć. To jest też tajemnica duchowości, że rezygnujemy z jakiejś przyjemności. Ryba teraz jest droga, ale kiedyś była tańsza od innego mięsa. Idea postu też jest taka, żeby samemu zjeść skromniej, a pieniądze (w tym przypadku na mięso), przeznaczyć dla biednych. - tłumaczy s. Aniela.
Nie ma wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez dodatkowego nakrycia i opłatka u Salwatorianów
- Nie wyobrażam sobie wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez opłatka. To jest symbol jedności i takiej otwartości na drugiego człowieka, zgody i przebaczenia. Wszystkiego co, wiąże się z miłością. Nawet posłowie też się kłócą, ale opłatkiem się dzielą. - mówi s. Aniela Garecka.
Nim klerycy, zakonnicy i zakonnice ze zgromadzenia Salwatorianów zasiądą do stołów, wieczerzę wigilijną zaczynają od modlitwy i czytania Pisma Świętego. Następnie wszyscy dzielą się opłatkiem. Po kolacji wszyscy przez godzinę śpiewają kolędy.
- Zawsze jest u nas jedno dodatkowe nakrycie przy stole dla nieznajomego gościa. Zdarzało się czasami, że ktoś do nas przyszedł, ale rzadko. W Polsce jest taki zwyczaj, że jak ktoś widzi człowieka w potrzebie, to przyjmuje go i to jest dobre. Mieliśmy także, takie wigilie, gdzie ksiądz proboszcz z Bagna zapraszał do nas ludzi samotnych, aby nie spędzali sami wigilii - dodaje s. Aniela
Zobacz w galerii pod zdjęciami kilka przepisów od s. Anieli Gareckiej na wigilię Świąt Bożego Narodzenia
Siostra, która kocha gotować. Aniela Garecka z Dolnego Śląsk...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
Erytrol jest szkodliwy?