Samochód bez prawa jazdy, czy to w ogóle możliwe?

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Na rynku motoryzacyjnym są dostępne samochody, które można prowadzić… bez prawa jazdy kategorii B! Nie oznacza to, że nie należy mieć odpowiednich uprawnień do ich prowadzenia. O jakich samochodach mowa? Sprawdźcie w naszym artykule!

Tak, to prawda. Prawo jazdy kategorii B nie jest potrzebne do prowadzenia mikrosamochodów. Otóż te środki transportu można prowadzić posiadając inne uprawnienia i nawet nie trzeba skończyć 18 lat, by móc się nimi swobodnie poruszać po drogach. Jakie uprawnienia są potrzebne?

Co to jest microcar?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest microcar. To mały pojazd silnikowy, który jest bardzo podobny do klasycznego samochodu. Jest wyposażony w silnik o niewielkiej mocy, a jego homologacja spełnia niezbędne kryteria, które kwalifikują go do tej samej grupy pojazdów, w których są motorowery. Aby móc się nim poruszać wymagane jest posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii AM.

Od kiedy funkcjonuje kategoria AM?

19 stycznia 2013 roku w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku ( Dz. U. Z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.) zmieniając ustawę Prawa o ruchu drogowym, tym samym powołując kategorię prawa jazdy AM.

Kategoria ta uprawnia do kierowania motorowerem, o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub o mocy silnika elektrycznego do 4 kW, o prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Dotyczy również pojazdów czterokołowych lekkich – quadów oraz mikrosamochodów, których parametry dokładnie reguluje europejska kategoria L6e. Masa własna pojazdu musi się mieścić w 350 kg, napęd silnika spalinowego pojazdu może mieć maksymalnie 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego może wynosić nie więcej, niż 4 kW. Maksymalna prędkość, jaką może rozwijać pojazd powinna wynosić do 45 km/h.

Jak uzyskać uprawnienia AM?

Chcąc uzyskać prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat i zgodę rodziców, a także uzyskać niezbędne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów z grupy AM.

To nie wszystko! Podobnie, jak w kursach na prawo jazdy kategorii B, należy przejść szkolenie minimum 10-godzinnych wykładów teoretycznych oraz 10-godzinnych zajęć praktycznych. Po zaliczeniu szkolenia, należy zdać egzamin państwowy - teoretyczny i praktyczny.

Jaki microcar wybrać?

Jeśli chcesz kupić microcar i sprawdzasz oferty sprzedaży, pamiętaj, żeby sprawdzić oznakowanie pojazdu, zanim dokonasz zakupu. Wszystkie lekkie czterokołowce będą oznaczone unijną homologacją L6e, a ich masa nie może przekraczać 350 kg.

Jeśli jesteś posiadaczem uprawnień B1, wówczas możesz wybierać samochód z katalogu pojazdów oznakowanych homologacją L7e, które są szybsze i cięższe.

Najpopularniejsze marki, które znajdziesz w kategorii modeli mikrosamochodów, to Microcar, Aixam, Cassalini, Bellier oraz Piaggio i Ligier. A jeśli szukasz miejsca, w którym możesz je kupić, to znajdziesz je w Autoplac – platformie sprzedaży aut, którą stworzył Yanosik.

Dodaj ogłoszenie