Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie

Ewa Chojna
Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie
Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie Ewa Chojna
Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie

Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie

Muzeum Historyczne, które mieści się w lubińskim Ratuszu otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Czy każdy może tu wejść i obejrzeć wystawy?
- Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach miedzy 9 a 17. Planujemy by w okresie letnim, przynajmniej w sobotę i niedzielę, muzeum było czynne dłużej. Do dyspozycji zwiedzających będzie piwnica, parter oraz poddasze. Przysłowiowy Kowalski może tu wejść i zwiedzać bez przeszkód. Jeśli jednak chodzi o większe grupy lub całe klasy szkolne lepiej wcześniej powiadomić Muzeum. Wówczas grupa zostanie oprowadzona przez przewodnika. Poza tym poddasze jest dość ciasne, dlatego musimy dzielić grupy na mniejsze, 20 osobowe. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Czy w mieście takim jak Lubin muzeum miejskie jest potrzebne?

– Muzeum miejskie samo w sobie istnieje w większości znanych mi miast. U nas jest to pewnego rodzaju przykrywka dla różnorodnych działań paranaukowych. Poza biblioteką Publiczną nie mamy zgromadzonych publikacji dotyczących Lubina. Nie prowadzimy działalności badawczej czy popularyzatorskiej na temat historii Lubina, zagłębia miedziowego i historii ludzi, którzy tu przyjechali i budowali to zagłębie miedziowe.

Skąd pochodzą eksponaty prezentowane na wystawach muzealnych?
Materiały pozyskujemy z archiwów lub od osób prywatnych. Mieszkańcy bardzo chętnie przynoszą przedmioty, które mają gdzieś w swoich domach. Ale na prezentacje wszystkich eksponatów musimy jednak poczekać. Sam proces digitalizacji zbiorów Krzysztofa Raczkowiaka trwał półtora roku.

Jakie wystawy możemy zwiedzić w lubińskim muzeum?
– Mamy dwie wystawy stałe na poddaszu. Dotyczą one Zbrodni Lubińskiej i życia codziennego w zagłębiu miedziowym w latach 1950 - 1980. Natomiast na parterze Ratusza nasze wystawy wkomponowane są w wystrój wnętrz. Mamy tu zdjęcia starego Ratusza, starego Rynku. Oprócz tego mamy wystawę map Lubina na tle Dolnego Śląska, mamy znakomite zdjęcia współczesnego Lubina, zdjęcia sportowe i kulturalne. Wystaw czasowych jest kilka, po około roku będziemy chcieli je zmienić.

Zdjęcia i film z otwarcia Muzeum Historycznego w Lubinie zobaczysz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozmowa z dr Markiem Zawadką o Muzeum Historycznym w Lubinie - Lubin Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto