Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty przyrody na świecie: Drachenfels, Niemcy

Tomasz Zawadzki
Drachenfels
Drachenfels Leit
Drachenfels, czyli Smocza Skała, to pierwszy rezerwat przyrody epoki nowożytnej.

Jest to góra o wysokości 321 metrów, pomiędzy miejscowościami Königswinter i Bad Honnef w zachodnich Niemczech. Skała została uformowana z pozostałości wulkanu i była wykorzystywana do pozyskiwania trachitu od czasów Imperium Rzymskiego. To między innymi stąd czerpano materiał, który następnie posłużył do budowy słynnej Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Położona nad brzegiem Renu góra została wykupiona w 1836 roku przez rząd pruski, aby chronić jego naturalne piękno przed szkodami górniczymi. Pierwsze zabiegi ochronne wprowadzono już w 1922 roku (rezerwat przyrody), a w 1956 roku Drachenfels uznano za park narodowy.

Największą atrakcją rezerwatu jest zrujnowany zamek wybudowany na szczycie góry, przez arcybiskupa Kolonii Arnolda I. Wybudowany w latach 1138-1167 miał chronić całą Kolonię przed atakami zza południowych granic. Wraz z upływem lat jego strategiczne znaczenie malało, aż wreszcie w 1634 roku, podczas Wojny Trzydziestoletniej, został uszkodzony i nigdy nie został odbudowany. Erozja gruntów sprawiła, że kolejne fragmenty zamku opadały w ruinę i do dnia dzisiejszego ostała się jego niewielka część.

Drachenfels ogromną popularnością cieszyło się już w epoce romantyzmu. Wizyta Lorda Byrona i opisanie uroczego reńskiego krajobrazu w poemacie "Wędrówki Childe Harolda" przyciągnęło do międzynarodowe zainteresowanie i stało się inspiracją dla innych twórców. Rzesze turystów przyjeżdżały, aby zobaczyć to, czym zachwycał się Lord Byron i… dzieje się tak także dzisiaj.
Na zboczu góry umiejscowiona jest druga twierdza. Neogotycki zamek Drachenburg został zbudowany w 1882 roku przez barona Stephana von Sartera. Można dojechać do niego zabytkową, XIX-wieczną kolejką.

Przez lata wokół Smoczej Skały narosło wiele legend. Najpopularniejsza z nich opowiada o tym, że Zygfryd, bohater germańskiego eposu z XIII wieku, "Pieśni o Nibelungach", zabił tu mieszkającego w jednej z górskich jaskiń smoka Fanfira, a następnie wykąpał w jego krwi, aby zyskać nieśmiertelność. Stąd miała się też wziąć nazwa rezerwatu. Jedna z mniej popularnych legend sugeruje, że Drachenfels było miejscem, w którym smokowi składano w ofierze chrześcijańskie dziewice. Jedna z nich zaczęła się gorliwie modlić trzymając w rękach mały krzyż. Smok tak się tego przestraszył, że wskoczył do Renu, a wszelki słuch o nim zaginął.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto