Remonty w sycowskich placówkach oświatowych, zakupy dla CK i MOSiR-u [ZDJĘCIA, FILM]

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Spotkanie burmistrza z rodzicami dzieci w sprawie przebudowy SP3 na potrzeby przedszkola Fot Beata Hadas
Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak udzielił nam informacji o tegorocznych wykonanych pracach budowlanych i remontowych oraz planach modernizacyjnych, łącznie z pracami rozpoczętymi w poprzednim roku, w gminnych placówkach oświatowych, sportowych i kulturalnych.

W 2020 roku na remonty w jednostkach oświatowych Gmina Syców zaplanowała 157 852 zł. Wydatki w tym zakresie wykonano do czerwca w 66 procentach. Wśród jednostek oświatowych największe wydatki na remonty zostały zaplanowane w Szkole Podstawowej nr 3 w Sycowie – na kwotę 66 832 zł.

Do 15 czerwca wydano 54 004,94 zł – na wymianę zaworów grzejnikowych, pomp, osłon grzejnikowych. Wydatki inwestycyjne w jednostkach oświatowych w wysokości 769 000 zł zaplanowano na: drugi etap termomodernizacji w Publicznym Przedszkolu nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie; budowę windy dla osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Sycowie (opracowano dokumentację projektową); przebudowę części budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Sycowie na potrzeby dwóch oddziałów przedszkolnych.

Remont w Szkole Podstawowej nr 2

W Szkole Podstawowej nr 2 w Sycowie trwa właśnie wymiana sposobu ogrzewania placówki oraz remont kuchni w ramach pozyskanych przez Gmine Syców środków z programu „Posiłek w szkole i w domu".

Jak poinformował burmistrz, Gmina Syców otrzymała 80 000 zł dofinansowania na doposażenie i poprawę standardu obecnie funkcjonującej stołówki szkolnej - kuchni i jadalni w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

W kwietniu tego roku Gmina Syców złożyła wspólny wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na doposażenie i poprawę standardu obecnie funkcjonujących stołówek w dwóch szkołach publicznych z terenu gminy – dowiadujemy się. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na remont kuchni, zakup dodatkowego wyposażenia kuchni, piec konwekcyjno-parowy oraz zakup stolików i krzeseł na stołówkę dostosowanych do wieku dzieci.

Zgodnie z rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 wnioskodawca musi wnieść wkład własny. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 gmina zabezpieczyła wkład finansowy w wysokości 20 700 zł brutto.

– Otrzymane wsparcie finansowe wpłynie na podniesienie standardu stołówki szkolnej, usprawni pracę w kuchni, pozwoli przygotowywać różnorodne i wysokiej jakości posiłki oraz zapewni uczniom wyższy komfort ich spożywania – wyjasniał b urmistrz. – W roku ubiegłym wsparcie w ramach tego programu otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie.

Remont w Szkole Podstawowej nr 3

Gmina zaplanowała dodatkowo uwzględnić w wydatkach na remonty środki na Szkołę Podstawową w Drołtowicach oraz Szkołę Podstawową nr 3 w Sycowie.

30 czerwca została podpisana umowa na przebudowę części budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Sycowie na potrzeby dwóch oddziałów przedszkolnych. Zgodnie z umową, planowane zakończenie prac ma nastąpić 25 sierpnia br. Powstaną dwie sale o powierzchni około 68 m kw. każda, z sanitariatami, pomieszczeniami socjalnymi i gospodarczymi wewnątrz sal oraz ciąg komunikacyjny i przedsionek. Każda sala będzie posiadała szyfrowany zamek, a także wyjście na plac zabaw. Część przedszkolna będzie oddzielona od szkolnej drzwiami. Szacowany koszt przebudowy wyniesie 319 450 zł netto. Gmina planuje wydać 70 000 zł na przebudowę placu zabaw przy szkole. Jak nas poinformował na początku lipca burmistrz, na etapie sporządzania projektu budowlanego został on uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych. Dodatkowo był konsultowany z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Oleśnicy oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Oleśnicy.

Burmistrz wyprasza Gazetę Sycowską ze spotkania w sprawie modernizacji szkoły

W auli SP3 odbyło się 30 czerwca w sprawie modernizacji części przedszkolnej spotkanie z rodzicami dzieci przedszkolnych. To wówczas w zastępstwie dyrektor Anny Nowickiej przyszła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Monika Janiszyn zaprezentowała wraz z dyrektorką Centrum Usług Wspólnych Moniką Zobek-Dubicką i burmistrzem Dariuszem Maniakiem projekt przebudowy szkoły, o który pytaliśmy od kilku miesięcy. Niestety, przed spotkaniem doszło do przykrego incydentu - burmistrz postanowił wyprosić Gazetę Sycowską z tego publicznego spotkania. Bezskutecznie, dlatego zwrócił się do rodziców z zapytaniem, czy dziennikarz może zostać (sic!), na co rodzice odpowiedzieli, że tak, bez problemu.

Zagospodarowanie pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano tak: sekretariat i gabinet dyrektora w obecnej świetlicy, dawnej pokoju nauczycielskim; pokój nauczycielski - w małej sali informatycznej na II piętrze w nowej części budynku - obecnie, jak przekonuje burmistrz, sali nieużytkowanej; sala chemiczna - w sali nr 38 - obecnie sali nieużytkowanej; gabinet pedagoga - w wyodrębnionej części biblioteki szkolnej. Wiemy też, że pokój higienistki może pojawić się w pomieszczeniu przy szkolnym orliku.

Działania w CK i MOSiRze

W Centrum Kultury nie były podejmowane w bieżącym roku prace budowlane, natomiast w ramach rewitalizacji ulicy Kościelnej i Młyńskiej zakupiono do CK sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy, a koszt tego zakupu, dostawy i montażu wyniósł 99 999 zł brutto.

W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sycowie zrealizowano za kwotę 27 100,86 zł modernizację nawierzchni chodnikowej na dojściu z ulicy Kaliskiej do płyty stadionu. W czerwcu realizowano zakup urządzeń i instalacji do obsługi pola biwakowego na kąpielisku w Stradomi za kwotę 30 090,60 zł.

Film ze spotkania rodziców dzieci, które będą uczęszczać do Przedszkola nr 4 w Sycowie z burmistrzem Sycowa i przyszłą dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sycowie Moniką Janiszyn i dyrektor Przedszkola nr 3 Lidią Szpytmą oraz nauczycielkami przedszkola:

Wideo

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3