Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dziura w ziemi" kontra wykończone mieszkanie - zalety i wady

Adam Duszyński
Gotowe czy w budowie? Pod odpowiedzi na to pytanie sprawdź dokładnie ofertę
Gotowe czy w budowie? Pod odpowiedzi na to pytanie sprawdź dokładnie ofertę archiwum
Stosunkowo nowym trendem na rynku nieruchomości w Polsce jest sprzedaż mieszkań wykończonych pod klucz. To alternatywa dla tych, którzy nie chcą zdecydować się na zakup "dziury w ziemi" lub nie mają czasu na zajęcie się wykańczaniem stanu deweloperskiego.

W ostatnich latach Polacy chętnie decydowali się na zakup jeszcze nieistniejącego mieszkania. Osoba, która wybiera taki wariant, musi liczyć się z możliwością opóźnienia w harmonogramie realizacji budowy bądź, w skrajnym wypadku, z fiaskiem inwestycji. Korzyść kryje się za to w cenie - atrakcyjniejszej, bo niższej nawet o kilkanaście procent w porównaniu z innymi opcjami. Przekonywać może także duży wybór mieszkań, w tym tych najpopularniejszych 2-, 3-pokojowych, do 55 metrów kwadratowych. W już gotowych inwestycjach bardzo trudno nabyć takie metraże, ponieważ zostają sprzedane w pierwszej kolejności.

Czytaj też: Budowa czy kupno domu - co się bardziej opłaca?

Biorąc pod uwagę fakt podpisania przy kupnie tzw. dziury w ziemi umowy rezerwacyjnej i wpłaty ok. 10-15 proc. zaliczki oraz uzależnienia dalszych wpłat od postępu prac, transakcja ta może uchodzić za w miarę bezpieczną. Pod koniec kwietnia weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dodatkowo wprowadzająca szereg obostrzeń i wymogów, m.in. konieczność prowadzenia rachunku powierniczego, na którym blokowane będą wpłaty klientów. Zatem nawet nabywcy "dziur w ziemi" będą mogli poczuć się bezpieczniej, chociaż zapewne kosztem jakości, ponieważ wiele firm może szukać środków na zaspokojenie wymagań stawianych przez nowe przepisy w budżecie inwestycji.

Zaletą przy kupowaniu niewybudowanych mieszkań jest możliwość dokonania zmian w układzie pomieszczeń bądź połączenia dwóch mieszkań w jedno. Minusem pozostaje fakt, że kupujemy graficzną wizualizację nieruchomości, która w rzeczywistości może różnić się od tej, która powstanie.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić kupując mieszkanie?

Jak natomiast przedstawia się sytuacja z mieszkaniami wykończonymi pod klucz? Niewątpliwym plusem w tym przypadku jest duża oszczędność czasu. Co ważne, klient wybierając mieszkanie wykończone pod klucz, nie musi czekać dłużej na jego odbiór niż sąsiad, który zdecydował się na stan deweloperski. Tutaj też czekają oszczędności, ponieważ firmy wykończeniowe, zamawiając materiały hurtowo, oferują je zwykle klientowi w niższych cenach. W przypadku chęci posiadania unikalnego lokum w tym modelu trzeba się jednak liczyć z dużym wydatkiem. Wybór najtańszych wariantów może sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało podobnie jak sąsiadów. Dlatego wciąż wiele osób postanawia wykończyć mieszkanie własnym sumptem, mimo że jest to czasochłonne zajęcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Dziura w ziemi" kontra wykończone mieszkanie - zalety i wady - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto