Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy sprzedaży mieszkania pamiętajmy o rozliczeniu podatku

WS
Polskapresse
Powodów do zmiany mieszkania może być wiele: zawarcie małżeństwa, powiększenie rodziny, zmiana pracy lub szkoły. Bywa, że przeprowadzka jest okazją do radości, czasem wiąże się z poczuciem straty. W każdym jednak przypadku powinniśmy pamiętać o tym, by rozliczyć się z urzędem skarbowym.

W Polsce istnieje kilka systemów rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości. To, który będzie właściwy dla nas, jest uzależnione od daty jej nabycia. Warto tu podkreślić, że "nabyciem" jest nie tylko zakup, ale także darowizna, zamiana i odziedziczenie w spadku.

Czytaj także: Sprzedaż mieszkania a podatki

Data jest ważna

Ogromne znaczenie dla sposobu rozliczenia podatku ma data nabycia nieruchomości. Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy zdążyli kupić mieszkanie do 31 grudnia 2006 roku - przy jego sprzedaży nie zapłacą podatku.

W przypadku mieszkań kupionych między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 roku, 19-procentowa stawka liczona jest tylko od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, czyli - prościej rzecz ujmując - od kwoty, którą zarobiliśmy na sprzedaży.

- Warto wiedzieć, że wszystkim osobom, które kupiły dom lub mieszkanie w 2007 lub 2008 roku, przysługuje prawo do tzw. ulgi meldunkowej. Skorzystanie z niej powoduje, że nie trzeba płacić podatku - podkreśla Tomasz Szymałkowski, dyrektor oddziału Tax Care w Łodzi.

Jakie warunki należy spełnić?

- Być zameldowanym w domu lub mieszkaniu przez co najmniej 12 miesięcy przed datą jego sprzedaży - wyjaśnia Tomasz Szymałkowski.

Jak nie płacić?

Stawka 19 proc. obowiązuje także dla mieszkań nabytych od 1 stycznia 2007, aż do chwili obecnej. Czy są tu jakieś ulgi? Są. Na przykład, wszystkie osoby, które kupiły mieszkanie po 1 stycznia 2009 roku, również mogą nie płacić podatku. Jak? Po sprzedaniu nieruchomości powinniśmy zadeklarować w urzędzie, że pieniądze z tego tytułu, wydamy w czasie dwóch lat (podatkowych, a nie kalendarzowych) na inną nieruchomość mieszkalną, zakup gruntu pod budowę domu, remont lub modernizację lokalu mieszkalnego albo na spłatę kredytu hipotecznego. Jeśli jednak w ciągu tych dwóch lat nie uda nam się wydać środków w ten sposób, będziemy musieli zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Czytaj też: W 2013 roku trudniej będzie sprzedać mieszkanie

Sprzedaż darowanego

Osoba, która dostała mieszkanie w spadku, nie zapłaci podatku ze sprzedaży mieszkania, jeśli od nabycia do sprzedaży upłynie co najmniej pięć pełnych lat podatkowych. Otrzymując mieszkanie w spadku lub tytułem darowizny trzeba natomiast zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Takiego podatku nie zapłacą osoby z najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci, małżonek). Warto jednak pamiętać, że fakt ten należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy od daty nabycia do właściwego urzędu skarbowego. Darowiznę zgłasza do skarbówki notariusz.

Jakie dokumenty?

Sprzedaż mieszkania rozliczamy dopiero w zeznaniu rocznym.

- Jeśli staliśmy się właścicielami mieszkania w 2007 lub 2008 roku, do rozliczenia posłuży jeden z formularzy PIT-36, PIT-36L lub PIT-37. Jeśli jednak kupiliśmy nieruchomość po 1 stycznia 2009 roku, wybierzmy PIT-39 - radzi Szymałkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto