Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd roślin: Stokrotka - bellis, czyli piękna

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Stokrotki  tutaj pomponowe) nie mają dużych wymagań glebowych i pięknie kwitną nawet w cieniu
Stokrotki tutaj pomponowe) nie mają dużych wymagań glebowych i pięknie kwitną nawet w cieniu fot. Piotr Krzyżanowski
Jaka jest stokrotka, każdy wie, ale niewielu działkowców docenia jej zalety i wszechstronność.

Roślina ta wywodzi się z klimatu umiarkowanego Europy, a jej 15 odmian rośnie dziko we wszystkich zakątkach kontynentu, a także w północnej części Afryki oraz w Turcji.

Współcześnie, choć stokrotka doczekała się wielu ciekawych odmian ozdobnych, nadal kojarzy się ze skromnością i prostotą. Taki wizerunek wywodzi się z harcerskich piosenek i baśni Andersena, ale przed wiekami ta niska, dwuletnia roślina była synonimem uroku, stąd jej łacińska nazwa Bellis, czyli piękna.

Stokrotki dorastają maksymalnie do 20 cm, a ich pokrewieństwo z astrami widać już na pierwszy rzut oka. Delikatne łodyżki rośliny w przypadku odmiany łąkowej, zwanej pospolitą, są owłosione, a drobne, ciemnozielone listki układają się wokół pędu, tworząc zgrabną różyczkę. Pojedyncze kwiaty położone na szczycie smukłej łodyżki tworzą idealny koszyczek. Wąskie płatki kwiatów odmian rosnących dziko są zwykle białe z różowym odcieniem lub różowawym rąbkiem. Tę dwubarwność zachowały również nowsze odmiany, a współczesne rodzaje ogrodowe, poza bielą, kremem, przyjmują odcienie różu, głębokiej czerwieni, a nawet purpury. Płatki odmian pełnych i półpełnych bywają sztywne, zwinięte ściśle w ruloniki-języczki.

Stokrotki rosną wszędzie i praktycznie nie mają żadnych wymagań glebowych, rosną w półcieniu i na stanowiskach słonecznych, w grupach roślin, samodzielnie i na zatłoczonych i uczęszczanych trawnikach. Jako jedne z nielicznych dobrze znoszą nawet przesadzanie w czasie kwitnienia, jeśli przy tym nawodnimy je odpowiednio. Stokrotki kwitną obficie od kwietnia do wczesnego lata, a potem również jesienią, jeśli pozwolą na to warunki. Rozmnażanie tych wdzięcznych kwiatów odbywa się wiosną i latem przez podział rośliny macierzystej, ale młode sadzonki można też wyhodować przez wysiew do rozsadnika. Po pikowaniu roślinek posiadających od 3 do 4 listków, najpóźniej wczesną jesienią sadzimy je w ogrodzie, na przeznaczone im miejsce stałe.

Ciekawą odmianą stokrotki jest jej forma pełna, zwana pomponową. Jej białe, różowe i ciemnoczerwone pełne kwiaty tworzą niemal idealne kule. Dekoracyjny wygląd zapewnia im wstęp do naszych ogrodów, a także skrzynek i pojemników balkonowych.

Kwiaty stokrotek pięknie wyglądają na grządkach i jako obwódka rabatek i trawników, a także w wazonie razem z zielonymi gałązkami. Mało kto wie, że całe rośliny stokrotki pospolitej są jadalne. Pędy z pączkami mogą służyć wiosną jako cenne źródło witaminy C. Są one jadalne również latem oraz jesienią, ale już nie tak smaczne. Stokrotki mogą służyć jako dekoracyjny dodatek do sałatek, zapiekanek i omletów. Witaminy zachowają, jeśli wrzucimy je do potrawy w końcowej fazie gotowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto