Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd roślin: Firletka chalcedońska i smółka

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Firletka
Firletka fot. wikipedia.org
Kwiaty hodujemy z różnych powodów: na bukiety, dla ozdoby ogrodu, otoczenia domu, a także dla ich właściwości leczniczych. Rośliny wybieramy wedle ich zastosowań, rodzaju gleby, nasłonecznienia stanowiska, ale przede wszystkim z uwagi na ich piękno.

Wybierz się z nami na działkę - serwis specjalny (porady, przegląd roślin, nasze ogrody)

Idealnymi roślinami dla osób kochających jaskrawe, energetyczne kolory jest rodzina goździkowatych. Należą do niej firletki, które kwitną od wiosny do późnego lata. Część z nich, jak firletka poszarpana, rośnie dziko na łąkach i ugorach. Pozostałe, jak smółka i firletka chalcedońska (na zdjęciu), kwiecista oraz Jowisza zdobią barwnymi kwiatami nasze ogrody. Do ogrodów skalnych i do wazonów doskonała jest kwitnąca późną wiosną - na przełomie maja i czerwca - smółka (Viscaria). Bylina ta rośnie dziko w Europie oraz Turcji.

Jej nazwa pochodzi od lepkiej wydzieliny pokrywającej jej pędy, stąd alternatywna nazwa - firletka lepka. Wydzielina ta unieruchamia wspinające się na pędy owady.
Smółka jest rośliną wieloletnią, tworzy podziemne kłącza i rozrasta się w duże kępy. W dobrych warunkach smółka dorasta do 50 cm, ma wąskie, lancetowane ciemnozielone liście i wzniesione pędy. Jej atutem są wiechowate, długie na ponad 20 cm kwiatostany oblepione na całej długości ciemnoróżowymi kwiatami. Przybierają one nasycone odcienie purpury, karminu, bordo, a także ciemnej czerwieni. Znane są też odmiany białe, ale ich kwiaty nie są tak okazałe jak w przypadku ciemniejszych kuzynek. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne - te ostatnie są najpopularniejsze w ogrodach. Niestety, okres kwitnienia trwa jedynie nieco ponad dwa tygodnie.

To roślina doskonała do ogrodów działkowych w całym naszym regionie, a przez swoją mrozoodporność sprawdza się na każdych kwiatowych rabatkach. Dobrze wygląda w ogrodach skalnych, a także na trawnikach. Lubi ziemię przepuszczalną, w okresie kwitnienia musi mieć wilgoć, stąd konieczność podlewania. Susza skraca kwitnienie tej rośliny, więc warto o to zadbać. Firletka lepka gorzej rośnie na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach, a najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych. Pojedyncze rośliny rozrastają się w kępy, które można jesienią dzielić. Możliwe jest też rozmnażanie przez wysiew nasion do rozsadnika. Na przełomie sierpnia i września wsadzamy ja na stałe miejsce, aby zdążyły się zakorzenić przed zimą. Kępy przesadzamy raz na 3-5 lat.
Smółka jest zatem bezproblemowa i łatwa w uprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto