Prokuratura ma zbadać kwestię budowy świetlicy wiejskiej w Stradomi Wierzchniej

Beata Hadas-Haustein
Od samego początku kwestia budowy świetlicy w Stradomi Wierzchniej budziła kontrowersje i dyskusje. Na zdjęciach plac budowy. Wykonawcą wyłonionym w drugim przetargu była firma Wiesława Lendy z Twardogóry
Od samego początku kwestia budowy świetlicy w Stradomi Wierzchniej budziła kontrowersje i dyskusje. Na zdjęciach plac budowy. Wykonawcą wyłonionym w drugim przetargu była firma Wiesława Lendy z Twardogóry Fot. Beata Hadas-Haustein
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Miasta i Gminy Syców wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy 18 sierpnia. Jak nas poinformowała prokurator Iwona Krzyżewska-Zazula, postępowanie jest jeszcze w toku.

– Zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa przez władzę Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie, która mogła dopuścić się czynu przestępczego przy nadzorze budowy świetlicy wiejskiej w Stradomi Wierzchniej, polegającym na dopuszczeniu do zamiany materiałów konstrukcyjnych w postaci zamiany materiałów droższych Porotherm wskazanych w specyfikacji budowlanej na tańsze Cerpol – czytamy w zawiadomieniu. – Spowodowało to obniżenie kosztów inwestycji przez wykonawcę o co najmniej 20 procent. Na sesji Rady Miasta 29 czerwca 2020 r. zastępca burmistrza (Artur Drzyzga – przyp. Red.) poinformował, że do zmian nie doszło. Następnie w odpowiedzi dla Gazety Sycowskiej wskazano, że do takiej zamiany doszło. Różnica w materiałach budowlanych nie została ujęta w rozliczeniu końcowym przy zamianie materiałów na tańsze. Zatem czy istnieje możliwość, że dziennik budowy został podrobiony, jeśli taka zmiana została wprowadzona po ujawnieniu tego na sesji z dnia 29 czerwca 2020 r.?

– Obniżka kosztów nie wykazanych w dzienniku budowy i rozliczeniu końcowym mogła doprowadzić do znamion korupcyjnych i uszczuplenia wydatków na kilkaset tysięcy złotych – przekonuje autor zawiadomienia. – W imieniu mieszkańców Sycowa proszę o rzetelne zajęcie się tematem, ponieważ chodzi o nasze wspólne pieniądze pochodzące z podatków oraz o zasady uczciwości i transparentności w wydatkowaniu publicznych pieniędzy.

Pani prokurator poinformowała nas, że dotąd został przesłuchany zawiadamiający o możliwości popełnienia przestępstwa, dalsze przesłuchania odbywać się będą w terminie późniejszym, z uwagi na liczne zachorowania, do jakich dochodzi w ostatnim czasie.

Zostanie też podjęta decyzja o wnioskowaniu w kwestii przeniesienia postępowania do innej prokuratury.

Sprawdź, ile kosztowała budowa świetlicy po pierwszym przetargu, a ile po drugim

Urzędnicy z sycowskiego magistratu poinformowali, że świetlica uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Oficjalne otwarcie miało się odbyć 28 października, jednak te plany pokrzyżowała pandemia, dlatego odłożono je na później.

Wiadomości z Sycowa, Dolnego Śląska i kraju w jednym miejscu

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Dodaj ogłoszenie