Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prabuccy samorządowcy o planowanych inwestycjach na ten rok. W co zainwestuje gmina?

Karolina Staniszewska
fot. Karolina Staniszewska
Dokończenie budowy remizy dla OSP w Prabutach i remontu biblioteki, budowa ronda u zbiegu ulic Parkowej, Żeromskiego i Kraszewskiego. Jakie inwestycje czekają w 2020 roku mieszkańców gminy Prabuty?

Jak podkreśla wiceburmistrz Prabut, Wojciech Dołęgowski, flagowymi inwestycjami w gminie pozostają te rozpoczęte w ubiegłym roku, czyli remont biblioteki miejskiej i budowa siedziby OSP.

- Poprzez to, że przez ostatnie cztery lata inwestujemy w drogi, to stało się to zupełnie naturalne i niemal niezauważalne, a już dawno nie inwestowaliśmy w budynki użyteczności społecznej. W obu tych przypdkach jest to zupełnie inny standard, zarówno dawny budynek biblioteki, jak i stara siedziba strażaków ochotników, były w bardzo złym stanie technicznym i funkcjonalnym i wymagały poważnych kroków. Jedna i druga inwestycja są najważniejsze z punktu widzenia społecznego - mówi Wojciech Dołęgowski.

I choć przedsięwzięcia te uznawane przez władze są za najważniejsze, to niestety samorządowi nie udało się pozyskać na żadne z nich dofinansowania. Jedynie jednostka OSP Prabuty otrzymała 100 tys. złotych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na prace wykończeniowe.

Poza wspomnianymi inwestycjami, gmina dalej będzie realizowała budowy i remonty dróg. W tym roku powstanie m.in. rondo u zbiegu ulic Parkowej, Żeromskiego i Kraszewskiego.

- Dzięki temu ruch w tym miejscu zostanie uporządkowany. Co prawda na szczęście nie ma tu kolizji, ale wielu kierowców nie wie jak się zachować. Ponadto usprawniony zostanie dojazd do cmentarza - tłumaczy Dołęgowski.

Ten projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 50 proc. planowanych kosztów z Funduszu Dróg Samorządowych. Kolejną ulicą, która doczeka się przebudowy jest ulica Górna. Na ten cel w budżecie gminy zaplanowano 665 tys. złotych, co stanowi pokrycie wszystkich kosztów tego zadania. Jak informuje wiceburmistrz, również na tę drogę został złożony wniosek o dofinansowanie w ramach FDS, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Następną inwestycją drogową będzie przebudowa ulicy Sikorskiego.

- To nieduża osiedlowa uliczka, ale od ponad 40 lat czekająca na wykonanie nowej nawierzchni - mówi Wojciech Dołęgowski. W budżecie zaplanoano na nią 290 tys. złotych. Na wszystkie inwestycje drogowe gmina zamierza przeznaczyć około 1,6 mln złotych, a pomoc finansowa przy ich realizacji wyniesie nie mniej niż 350 tys. złotych z FDS.

Ważnym zadaniem z zakresu ochrony środowiska będzie budowa lokalnej oczyszczalni ścieków w Pólku Pomorskim.

- To bardzo ważna inwestycja, ponieważ to ostatnie popegeerowskie osiedle, które zostanie skanalizowane. Planujemy złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i oczekujemy, że otrzymamy około 500 tys. złotych na ten cel - wyjaśnia Wojciech Dołęgowski.

Kolejną dziedziną, w którą gmina zamierza zainwestować jest oświata i sport. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kwidzynie i ewentualnym wsparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki samorząd zagospodaruje teren przy ul. Polnej.

- Chcemy wybudować duże wielofunkcyjne boisko. Ponadto powstanie tartanowa bieżnia czterotorowa, asfaltowy tor do jazdy na rolkach, miasteczko ruchu drogowego i siłownia na powietrzu, a dla najmłodszych tzw. pająk wspinaczkowy. Oczywiście całość zamierzeń będzie możliwa przy uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Sportu, ponieważ oba samorządy przygotowały po 300 tys. złotych, a całość inwestycji dochodzi niemal do dwóch milionów złotych. Jeśli jednak nie uda się otrzymać wsparcia, wówczas minimalny plan do zrealizowania w tym roku, będzie obejmował wybudowanie tylko dużego boiska wielofunkcyjnego - mówi wiceburmistrz.

Oprócz wymienionych już zadań przewidzianych na ten rok, samorząd planuje również szereg pomniejszych przedsięwzięć dotyczących m.in. oświetlenia, odwodnienia cmentarza przy ul. Parkowej, remontu świetlic wiejskich czy budowy placów zabaw oraz prakingów. Jednak spośród nich wyróżnić należy przynajmniej dwa projekty, to jest remont Bramy Kwidzyńskiej i pomieszczeń Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu. Renowacja Bramy Kwidzyńskiej pochłonie około 140 tys. złotych, z czego ponad 80 tys. złotych gmina otrzyma z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei PCKiS, którego pomieszczenia zostaną przystosowane dla seniorów (nowe toalety, kuchnia i sala do prowadzenia zajęć), kosztem ponad 180 tys. złotych, z czego prawie 150 tys. złotych pochodzić będzie z Programu Senior Plus (jeśli dofinansowanie zostanie przyznane).

Na koniec wspomnieć należy jeszcze o inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a dokładnie o planowanej budowie 12- mieszkaniowego budynku przy ul. Obrońców Westerplatte. Na ten cel w tym roku gmina zamierza przeznaczyć 500 tys. złotych. Jednak warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest przyznanie kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prabuty: Rozpoczęła się budowa nowej remizy dla OSP. Trwa ró...

Trwa remont biblioteki w Prabutach, prace mają zakończyć się...

Kwieciński: Inwestycje przyspieszą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto