Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie komisja do spraw ekspozycji odkryć w katedrze. Kościół i naukowcy wciąż czekają na decyzję konserwatora. Będzie kompromis?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze
Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze Mateusz Majnusz
Z końcem listopada zakończyły się trwające półtora roku prace archeologiczne w opolskiej katedrze. Teraz kluczowe pytanie, jakie zadają sobie naukowcy oraz duchowni, dotyczy tego, w jaki sposób wyeksponować odkrycia. W tym celu powstanie specjalna komisja do spraw ekspozycji.

Prace archeologiczne w opolskiej katedrze dały badaczom dostęp do fascynujących odkryć, ukazujących nowe oblicze historii naszego regionu. Teraz jednak, skupienie przenosi się na kwestię, jak przedstawić te znaleziska społeczności wiernym i społeczeństwu.

Wszystko skomplikowała decyzja Elżbiety Molak, opolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, która trzy miesiące temu wszczęła procedurę zmierzającą do uznania odkrytej tumby, czyli grobowca z przełomu XIV i XV wieku, za zabytek ruchomy.

Zachowały się tam m.in. fragmenty malowideł i ornamentów i zdaniem profesora Andrzeja Legendziewicza są to unikatowe zdobienia, których dotąd nie widział na Śląsku. Do czasu ostatecznej decyzji, z wykopaliskiem nie można jednak nic zrobić.

Jeśli sensacyjne odkrycie naukowców z Uniwersytetu Opolskiego zostanie uznane za zabytek, badacze będą musieli podjąć decyzję, czy grobowiec będzie eksponowany pod posadzką lub też zostanie przeniesiony. Dodatkowym odkryciem, które nie zostało zasypane, aby w przyszłości mogło stanowić element muzealny, są pozostałości klatki schodowej z dawnej świątyni.

Czy tym razem uda się osiągnąć kompromis?

- Decyzja o utworzeniu komisji do spraw ekspozycji wynika z konieczności znalezienia kompromisu między aspektami naukowymi a liturgicznymi. Spotkanie przedstawicieli liturgistów i Uniwersytetu Opolskiego miało na celu opracowanie wytycznych dotyczących ekspozycji, aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu katedry jako miejsca kultu religijnego – podkreśla ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy kurii opolskiej.

Zarówno naukowcy, jak i duchowieństwo zdają sobie sprawę, że harmonijna ekspozycja odkryć archeologicznych jest kluczowym elementem dalszych prac w katedrze. Dlatego właśnie ta komisja ma się zająć konkretnymi aspektami prezentacji odkryć.

Andrzej Gołembnik, pełnomocnik biskupa opolskiego ds. archeologicznych w katedrze, podkreśla, że chcą już teraz pozwolić zwiedzającym przyjrzeć się pewnym odkrytym elementom, lecz planowane jest to dopiero po otwarciu katedry dla wiernych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto