Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powalone przez wiatr drzewo lub gałęzie uszkodziły auto? Jak walczyć o odszkodowanie

Andrzej Zwoliński
Fot. Piotr Krzyżanowski
W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia samochodu przez połamane w czasie wichury konary lub powalone drzewa, odszkodowanie może zostać wypłacone nie tylko z polisy AC, ale też - o czym nie każdy wie - z polisy OC właściciela drogi lub posesji, który nie zadbał o bezpieczeństwo i nie usunął zeschłych konarów lub drzew. Nie jest to proste, ale wcale nie niemożliwe.

Posiadacze polisy AC, mogą dochodzić odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. Jak radzą eksperci rankomat.pl czy innej porównywarki ubea.pl, przede wszystkim należy sprawdź, czy posiadana przez nas polisa obejmuje zdarzenia powstałe w wyniku takich naturalnych żywiołów jak wichury, a także powalonych drzew i spadających gałęzi (określane często jako: nagłe działanie sił przyrody).

Trzeba pamiętać by zgłosić szkodę z zachowaniem wskazanego w umowie terminu. Ubezpieczyciel powinien się dowiedzieć o szkodzie niezwłocznie, jednak nie później niż 1-7 dni (w zależności od warunków umowy) od jej zauważenia. Najlepiej jest skontaktować się z towarzystwem jak najszybciej (np. w dniu powstania szkody).

Warto też zadbać o dokumentację na miejscu zdarzenia - wykonać zdjęcia oraz wezwać policję, która sporządzi odpowiedni raport. Zabezpiecz również auto przed możliwymi kolejnymi zniszczeniami. Jeśli np. spadające drzewo, wybiło szybę, zaklej ją, aby wnętrze samochodu nie zostało zalane podczas burzy. Pamiętaj też, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania jeśli nie zachowałeś odpowiednich środków ostrożności, np. zaparkowałeś auto w miejscu oznaczonym znakiem zakazu parkowania.

„Drzewne szkody”

Warto przy tym pamiętać, że likwidacja szkody z polisy Autocasco oznacza utratę części wypracowanych dotychczas zniżek.

Kodeks cywilny (KC) określa zasady odpowiedzialności za szkody spowodowane upadkiem drzewa lub jego fragmentów na samochód: „ten kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia” (zobacz artykuł 415 KC)

W kontekście „drzewnych” szkód duże znaczenie ma również inny przepis kodeksu cywilnego. Artykuł 48 KC mówi, że: „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania”

Ten przepis podpowiada, że roszczenie dotyczące odszkodowania za uszkodzone auto trzeba skierować do właściciela terenu, na którym rosło powalone przez wiatr drzewo. Jak mówią przepisy - stanowi ono bowiem integralną część nieruchomości gruntowej. Posiadanie polisy OC przez właściciela gruntu oznacza, że swoje roszczenie ostatecznie trzeba będzie skierować do ubezpieczyciela (podobnie jak w przypadku OC dla kierowców). Jeżeli okaże się, że polisa nie pokrywa jednak szkód spowodowanych przez spadające drzewo, to w dalszym ciągu będzie możliwe domaganie się rekompensaty od właściciela działki - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

W tym przypadku ciężar dowodu spoczywa na kierowcy, czyli osobie, która domaga się odszkodowania. Poszkodowany musi wykazać więc, że do zdarzenia doszło z powodu zaniedbań właściciela posesji (np. drzewo było nieodpowiednio zabezpieczone lub spróchniałe). Sprawca może natomiast zasłaniać się działaniem siły wyższej (w tym przypadku wichury), czyli zdarzeniem, które trudno było przewidzieć. Na szczęście nawet taka argumentacja nie uniemożliwia otrzymania odszkodowania.

Kto jest winien, a kto nie

- Taką linię obrony można dość łatwo podważyć, jeżeli wichura nie była rekordowo silna lub nagła albo właściciel działki dopuścił się zaniedbań związanych z pielęgnacją drzewa. Niestety w pewnych sytuacjach do uzyskania rekompensaty potrzebne będzie powództwo sądowe. Jeśli odpowiedzialny za szkodę jest ubezpieczyciel, który wcześniej odrzucił wszelkie reklamacje kierowcy, to przed skorzystaniem z drogi sądowej warto skierować skargę do Rzecznika Finansowego - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolbuszowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto