18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie geoparki

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Tam warto pojechać i zobaczyć na własne oczy!

Góra św. Anny
woj. opolskie
Status geoparku krajowego otrzymał 1 czerwca 2010 roku. Zajmuje obszar 5,051 ha. Zobaczymy tu jeden z najładniejszych i dobrze zachowanych profili środkowego wapienia muszlowego z liczną fauną. Na jego terenie zaprojektowano ścieżkę geologiczną (długość 10 km), która rozpoczyna się w miejscowości Góra św. Anny (rezerwat geologiczny - kamieniołom nefelinitów) i kończy w Ligocie Dolnej (rezerwat roślinności kserotermicznej). Ścieżka łączy najciekawsze przyrodniczo-geologiczne miejsca: kamieniołom nefelinitów, Dolinę Krowioka, amfiteatr skalny, rezerwat Biesiec oraz kamieniołom Ligota Dolna.
Na trasie mieści się 11 geostanowisk z tablicami informacyjnymi, które w ciekawy i przystępny sposób opisują poszczególne miejsca.

Karkonoski Park Narodowy z otuliną
woj. dolnośląskie
Certyfikat geoparku krajowego podpisano 10 września 2010 roku. Podstawą tej decyzji były nadzwyczajne walory geologiczne oraz geomorfologiczne Karkonoszy. Do szczególnie cennych form rzeźby należą kotły polodowcowe (np. Kocioł Małego Stawu i Śnieżne Kotły), skałki granitowe z urozmaiconą mikrorzeźbą (np. Pielgrzymy), wierzchowinowe powierzchnie zrównania oraz pokrywy blokowe z gruntami strukturalnymi (m.in. na Czarnym Grzbiecie). Niektóre szlaki umożliwiają podziwiane przez osoby niepełnosprawne geostanowisk, np. Wodospadu Szklarki, Równi pod Śnieżką i Kotła Łomniczki. Karkonosze należą do najciekawszych mineralogicznie obszarów naszego kontynentu. Zidentyfikowano tu 230 minerałów i zaobserwowano 150 mineralizacji.

Łuk Mużakowa
woj. lubuskie
Jest to pierwszy polski geopark (tytuł uzyskał 21 października 2009 r.) i jedyny, który został włączony w struktury Światowej i Europejskiej Sieci Geoparków. Doceniono, że jest to największa na kontynencie morena czołowa i jedyna widoczna z kosmosu gołym okiem. Całkowita powierzchnia łuku wynosi 170 km kw. Dolina rzeki Nysy Łużyckiej, przecinająca Łuk Mużakowa, stanowi granicę między Niemcami a Polską. Znaczną powierzchnię zajmują też hałdy i wyrobiska kopalniane z okresu wydobycia węgla brunatnego. W polskiej i saksońskiej części geoparku znajduje się obiekt dziedzictwa kultury światowej UNESCO - park im. Księcia Pücklera w Bad Muskau i Łęknicy. Atrakcją turystyczną jest powstała w 1886 r. "Mużakowska Kolejka Leśna" jeżdząca na trasie Bad Muskau - Kromlau.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto