Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polska Zachodnia", czyli sojusz pięciu województw

Tomasz Targański
Pięć zachodnich województw Polski  chcą wspólnie starać się o dotacje z Unii Europejskiej na zagospodarowanie Odry
Pięć zachodnich województw Polski chcą wspólnie starać się o dotacje z Unii Europejskiej na zagospodarowanie Odry materiały prasowe

Pozyskiwanie funduszy europejskich zależy od sprawnej administracji i właściwego przygotowania regionów. Inicjatywa pod nazwą "Polska Zachodnia" ma na celu stworzenie wielkiego euroregionu złożonego z województw:dolnośląskiego, opolskiego, lu-buskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, któremu łatwiej przychodzić będzie wykorzystywanie unijnych funduszy.
Do podpisania oficjalnego porozumienia między marszałkami pięciu województw do-szło 26 sierpnia w Szczecinie.
Ten ponadregionalny pakt ma na celu stworzenie programu operacyjnego, który będzie służył rozwojowi wszystkich wymienionych wyżej województw. Jego priorytetami mają być komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochro-na przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne i rozwój miast oraz turystyka.
Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw projektom, których realizacja nie jest możliwa bez współpracy poszczególnych województw. Łączy je bowiem m.in. problem gospodarczego wykorzystania Odry, działania na rzecz utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC), przebiegającego w osi Bałtyk- Adriatyk, jak również wspól-ne problemy, np. konieczność lepszego zagospodarowania obszarów wiejskich.
Chodzi także o budowę autostrad i rozwój turystyki. Pięć województw zamierza stworzyć wspólną strategię działania i wystąpić o specjalne pieniądze z UE. Marszałkowie chcą również współpracy w innych strategicznych dla zachodu Polski dziedzinach:turystyce, gospodarce przestrzennej, ochronie przeciwpowodziowej, bezpieczeństwie energetycznym i nauce.
W zachodniej Polsce, oprócz ośrodków dynamicznie się rozwijających (np. aglomeracji wrocławskiej), występują obszary wymagające wsparcia i polepszenia jakości życia mieszkańców. Pomysłodawcy zwracają uwagę, że konkurencyjność i jakość życia mieszkańców pięciu zachodnich województw, zwłaszcza w porównaniu z sąsiednimi regionami z Niemiec czy Czech, jest wyraźnie gorsza. Chodzi więc o wzmocnienie pozycji zachodnich województw wobec sąsiednich landów niemieckich w taki sposób, by pobudzić współpracę transgraniczną. Prawdziwym wyzwaniem dla zachodniej Polski będzie zapewne otwarcie w maju 2011 r. niemieckiego rynku pracy. Eks-perci szacują, że przez to z polskiego rynku pracy może odpłynąć ok. 400 tys. dobrze wykształconych osób.
Europejski kontekst tej inicjatywy jest jasny. Poprzez Program Operacyjny Polska Zachodnia (którego opracowanie należy do ministra rozwoju regionalnego) województwa chcą starać się o pieniądze w kolejnym okresie planowania, czyli w latach 2014-2020.
Po podpisaniu w sierpniu 2010 r. porozumienia prace zmierzają ku utworzeniu ponadregionalnej Grupy Sterującej. W jej skład wchodzić będą przedstawiciele województw zajmujący się rozwojem regionalnym oraz eksperci krajowi i regionalni. Grupa ta do końca przyszłego roku opracuje diagnozę i analizę potencjałów rozwojowych zachodniej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Polska Zachodnia", czyli sojusz pięciu województw - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto