Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Iwona Jędrzejczyk
Polskapresse
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Niestety, niewielu zbywających mieszkanie lub dom ma tego świadomość.

Skromna wiedza Polaków na temat podatku od zbycia nieruchomości wynika też stąd, że jest on dość skomplikowany, co z kolei jest konsekwencją bardzo częstych zmian w przepisach. W efekcie mamy taką sytuację, że wysokość podatku, sposób jego obliczania i możliwość skorzystania z ulg zależy od daty nabycia nieruchomości.

Czytaj także: Koszty, które musimy ponieść przy zakupie mieszkania

10 proc. przychodu dla nieruchomości nabytych do końca 2006 roku

Podstawową zasadą jest w takich przypadkach opodatkowanie przychodu ze zbycia nieruchomości. Podatek ustalony w formie ryczałtu wynosi 10 proc. uzyskanego przychodu (cena sprzedaży pomniejszona o koszty sprzedaży, np. opłaty notarialne czy prowizję pośrednika w obrocie nieruchomościami). Podatek powinien być zapłacony bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia. Sprzedający jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia podatku i wpłacenia go na rachunek urzędu skarbowego, składa przy tym deklarację podatkową - PIT-23.

19 proc. dochodu dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008

Główną różnicą w stosunku do poprzedniego stanu jest to, że podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (czyli cena sprzedaży pomniejszona o cenę zakupu). Inna jest także stawka podatku - 19 proc. dochodu. Podatnik zobowiązany jest rozliczyć dochód w zeznaniu PIT-36, PIT-36L lub PIT-38.

Nowy formularz od 1 stycznia 2009 r.

W tym przypadku również opodatkowaniu podlega dochód przy zastosowaniu stawki podatku 19 proc. Nastąpiła jednak zmiana w zakresie możliwych zwolnień oraz składanego przez podatnika formularza. W takich sytuacjach jest to PIT 39.

Czytaj też: Jak powinna wyglądać umowa pośrednictwa?

Jaka ulga?

* ulga 5-letnia
Podatnik może nie płacić podatku pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (tzn. nie jest przedmiotem działalności gospodarczej) i odbywa się ono po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

* dwa lata na reinwestycję
Polega na tym, że przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony, jeśli uzyskane ze sprzedaży kwoty zostaną wydatkowane w ciągu dwóch lat na cele mieszkaniowe (np. zakup albo remont innej nieruchomości) realizowane na terytorium Polski (od 1 stycznia 2009 r., zakup nowych nieruchomości został rozszerzony na inne kraje - Unia Europejska, Szwajcaria, Islandia i Norwegia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto