Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Oleśnicą są relikwie św. Rity. Na modły z różami przyjeżdżają tłumy z całej Polski

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
22 dnia miesiąca odprawiana jest uroczysta msza, po czym następuje poświęcenie róż. Jest to nawiązanie do zdarzenia sprzed jej śmierci, kiedy to w zimie zakwitły róże. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Symbolem św. Ryty jest róża – połączenie radości z cierpieniem.
22 dnia miesiąca odprawiana jest uroczysta msza, po czym następuje poświęcenie róż. Jest to nawiązanie do zdarzenia sprzed jej śmierci, kiedy to w zimie zakwitły róże. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Symbolem św. Ryty jest róża – połączenie radości z cierpieniem. Bocachete, Public domain, via Wikimedia Commons
22 dzień każdego miesiąca to w Smolnej, w powiecie oleśnickim wielki dzień. W kościele gromadzą się prawdziwe tłumy, a wokół pachnie różami. Wszystko za sprawą uznania dla św. Rity, której relikwie od lat znajdują się w niewielkiej miejscowości pod Oleśnicą. Wierni zawierzają świętej sprawy beznadziejne przyjeżdżając na msze z całej Polski.

Spis treści

Relikwie są w Smolnej od lat

Relikwie świętej Rity do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej sprowadził poprzedni ksiądz proboszcz Piotr Semeniuk w 2013 roku. Jak mówili parafianie to właśnie św. Ricie poprzedni proboszcz, zawdzięczał swoje ocalenie. Gdy miał wypadek, siostry zakonne modliły się za niego za wstawiennictwem św. Rity. A ta miała pomóc. Od tamtej pory w Smolnej, każdego 22 dnia miesiąca pojawiają się prawdziwe tłumy. Św. Rita jest czczona jako patronka od spraw beznadziejnych.

Pielgrzymi z różami

Wierni przyjeżdżają z Oleśnicy, Wrocławia, Oławy, Jelcza-Laskowic, Trzebnicy, Milicza, Namysłowa, a nawet Opola. Bywali i pielgrzymi z drugiego końca Polski. Podczas każdej mszy św. duchowny skrupulatnie wymienia prośby niesione przez wiernych. A pielgrzymi, którzy na msze święte przychodzą z różami, zanoszą do św. Rity m.in. prośby o powrót do zdrowia, o wyzwolenie kogoś z nałogu, powrót do wiary, o dar rodzicielstwa, dobrą pracę czy uzdrowienie relacji w rodzinie. Uczestnicy Eucharystii zostają namaszczeni na czołach olejem, oddają także cześć relikwiom świętej. Nie brakuje też tych, którzy na mszę świętą w 22 dniu miesiąca przychodzą z różami. To symbol Rity.

Niektórzy zostawiają róże w darze, inni zabierają ze sobą. Błogosławimy także olej różany, który ma nas strzec od zła, od chorób i przeciwności - opowiadał ksiądz proboszcz Tomasz Bagiński

Sanktuarium św. Rity w Smolnej. Rita w Smolnej jest od spraw...

Oprócz próśb, które przedstawiane są na początku Eucharystii, coraz więcej jest podziękowań. - Św. Rita jest czczona jako patronka od spraw beznadziejnych. Myślę, że każdy zna wiele takich spraw, które chciałby jej powierzyć - mówił proboszcz parafii, który dodaje, że w parafii znajduje się także księgę cudów i łask za wstawiennictwem św. Rity. Jest też księga gości i księga księży.

Jak się dowiedzieliśmy w marcu 2020 roku abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ustanowił w Smolnej sanktuarium św. Rity.

Bo święta Rita potrafi wiele. - Ludzie doświadczają tu naprawdę wielkich łask. Zdarzały się m.in. podziękowania za uzdrowienie z nowotworu, który niespodziewanie zniknął. Lekarze nie mogli uwierzyć, ale to był fakt - mówi nam pani Helena, która do Smolnej na msze św. z Ritą przyjeżdża od dwóch lat. - Sama mam Ricie wiele do zawdzięczenia. Należy się tylko dużo modlić - mówi nam nasza rozmówczyni.

Św. Rita z Cascia (ok. 1380-1457) miała bardzo trudne życie. Choć tęskniła za życiem zakonnym, wobec nalegań rodziców wyszła za mąż – za człowieka, który okazał się osobą o bardzo trudnym charakterze. Problemów nie brakowało jej także z dwoma synami. Kiedy wszyscy jej bliscy zmarli (dzięki niej, przed śmiercią pojednani z Bogiem), wstąpiła – po pokonaniu kolejnych trudności – do klasztoru augustianek. Miała wielkie nabożeństwo do Męki Chrystusa. Doświadczała na czole bólu (niewidocznej dla innych) rany pochodzącej od kolca z korony cierniowej Jezusa - informuje portal kosciol.wiara.pl/

Jak prosić św. Ritę o pomoc?

Intencje i świadectwa o doznanych łaskach można przesyłać na adres: Rzymskokatolicka parafia pw. NMP Częstochowskiej, Ligota Mała 31, 56-400 Oleśnica. Tel. 71 398 74 07, [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto