Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co policjanci zaglądali nam do aut?

Adrianna Szurman
Zadbaj o bezpieczeństwo, zapnij pasy!
Zadbaj o bezpieczeństwo, zapnij pasy! Pixabay
Policjanci podsumowali akcję "Pasy". Prowadzili ją na całym Dolnym Śląsku. Do wyrywkowej kontroli zatrzymali aż 2500 kierowców i sprawdzili, czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Sprawdzali także, jak przewożone są dzieci. Wielu rodziców zaliczyło "wpadkę".

Jak informuje Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji, podczas akcji "Pasy" policjanci ujawnili aż 1300
wykroczeń! 746 kierowców nie zapięło pasów bezpieczeństwa, aż 9 przewoziło dzieci w niewłaściwy sposób.

- Jak pokazują badania i testy, pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem, ratującym życie podczas wypadku. Dają najczęściej jedyną szansę na przeżycie. Policyjne statystyki potwierdzają to. Głównymi przyczynami śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest właśnie naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów, a także urządzeń przeznaczonych do bezpiecznego przewożenia dzieci - wyjaśnia Petrykowski.

Jak wozić dzieci? Przypominamy

W foteliku należy przewozić dziecko poniżej 150 cm wzrostu. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Odstępstwa: dzieci o wzroście 135–150 cm podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą być przypięte za pomocą pasów bezpieczeństwa, a więc bez fotelika jeżeli ważą więcej niż 36 kg. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Również trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat przewożone na tylnym siedzeniu można przypiąć tylko pasami, gdy dwoje pozostałych dzieci jadących na tylnym siedzeniu ma już foteliki i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. W praktyce ten przepis ma zastosowanie dla przewozu typowym samochodem osobowym, a więc przeznaczonym dla maksymalnie 5 osób łącznie z kierowcą. W samochodach osobowych o liczbie miejsc 6-9 i dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary (w tym szerokość siedzeń), zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza już żadnych problemów.

Obowiązuje zakaz przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące. Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Nie jest istotny sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera, lecz to, czy jest ona aktywna. Ponadto przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia przytrzymującego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto