Świdnica

"Miasto pełne nowych odkryć ,coraz więcej zieleni i kwiatów .W oczach pięknieje."
Świdnica - perła śląskiego baroku, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego słynąca z wyśmienitego piwa, pysznych pierników, tradycji kupieckich, giełdy staroci, numizmatów i osobliwości, wojny 7-letniej, konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami, które zaowocowały dwiema imponującymi świątyniami Kościołem Pokoju i katedrą św. Stanisława i Wacława - uważanymi dziś za absolutne „must have” wśród turystów.
Przeplatają się w niej dzieje Polaków, Czechów, Niemców, Francuzów, Węgrów, Austriaków, Greków, Żydów i Rosjan. Bogata w wielowątkowe historie i legendy. Jej mieszkańcy twierdzą, że to właśnie tutaj, a nie jak ogólnie się sądzi w Warszawie, na świat przyszedł pożerający mieszczan bazyliszek… Tutaj narodziła się także jedna z najstarszych w Polsce giełd staroci, nad którą regularnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca czuwa bóg handlu i złodziei Hermes przypatrując się jej z najwyższej w rynku kamienicy.
Świdnica leży na Przedgórzu Sudeckim, w dolinie rzeki Bystrzycy, na turystycznej trasie pomiędzy Zamkiem Książ a Wrocławiem. To sześćdziesięciotysięczne miasto ma do zaoferowania turystom bardzo wiele – imponujące zabytki będące świadectwem przeszło 750-letniej wielowątkowej historii, piękne krajobrazy z górami i Ślężą w tle, ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe oraz mieszkańców, o których głośno w świecie.
To właśnie tutaj swoje rodzinne domy mieli: słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem”, matematyczka i astronom Maria Kunitz, twórca bramy brandenburskiej Carl Gothard Langhans, odkrywca rzeżączki – wenerolog Albert Ludwik Neisser. Z miastem tym związana jest również Anna Świdnicka – cesarzowa rzymska z dynastii Piastów, mówiący biegle 68-językami poliglota Emil Krebs, autor piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” – Mieczysław Kozar-Słobódzki, niezwykle popularny w Wilnie wybitny architekt, przedstawiciel późnego baroku - Jan Krzysztof Glaubitz i wiele innych osób, które znajdują się na liście znanych świdniczan i są obecni w pamięci.