Piłka nożna: Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 2:1 (RELACJA)

Mariusz Wiśniewski, Paweł Witkowski
Śląsk Wrocław na własnym stadionie pokonał Lechię Gdańsk 2:1. Bramki dla wrocławian zdobyli Kaźmierczak i Ćwielong.

Koniec meczu. Śląsk jest bez porażki już od 12 spotkań ligowych.

90. min - naciera Lechia. Jednak Śląsk skutecznie wybija piłki.

88. min - Diaz za Ćwielonga.

86. min - Sazankow w wyśmienitej sytuacji, ale łapie Kelemen.

83. min - GOL! Vućko głową po dośrodkowaniu Lukjanovsa.
76. min
- Traore główkuje, piłka minimalnie nad poprzeczką. Strzelec opuszcza boisko, zmienia go Aleksandr Sazankow.

70. min - groźna akcja Śląska, zakończona niecelnym strzałem kapitana gospodarzy. Kamil Poźniak zastąpił Nowaka.

69. min - Łukasz Madej za Sobotę.

66. min - GOOOL!!! Ćwielong wyszedł sam na sam z bramkarzem po doskonałym podaniu Mili. Tym razem pokonał golkipera gości.
64. min
- nieudana próba dojścia Mili do sytuacji strzeleckiej. Sędzie jednak gwiżdże rzut wolny. Kapitan Śląska uderza lekko i bez trudu łapie Małkowski.

60. min - groźny strzał Surmy, Kelemen z największym trudem wybija na rzut rożny.

56. min - GOOOL!!! Kaźmierczak! To jego ósma bramka w tym sezonie

54. min - zmiana w ekipie przyjezdnych. Marcin Piotrowski za Dawidowskiego.

53. min - strzał Lukjanovsa, ale słabo i niecelnie.

49. min - Lechia w natarciu.

46. min - początek drugiej części meczu.

W przerwie odbył się konkurs dla kibiców, w którym do wygrania była wycieczka do Paryża, ufundowana przez jednego ze sponsorów Śląska - firmy Koelner. Wylosowane osoby strzelały karne Rafałowi Gikiewiczowi. Rezerwowy bramkarz wrocławian miał problemy z wyłapaniem strzałów. Bronić zaczął dopiero gdy uczestnicy musieli strzelać lewą nogą. Przemysław Kaźmierczak powinien się przyjrzeć tym zawodom, bo niektórzy "11" wykonywali wyśmienicie.

45. min - Koniec pierwszej połowy. Do przerwy 0:0.

44. min - Faul ofensywny Buvala na Pawelcu.

43. min - Ćwielong miał okazję na pierwszego, po tym jak miał przed sobą już tylko Małkowskiego. Napastnikowi Śląska przeszkadzali jeszcze defensorzy Lechii i ten uderzył prosto w bramkarza.

41. min - Dobrze ustawiony Deleu uprzedził Sobotę, który składał się do strzału głową po dośrodkowaniu Ćwielonga.

38. min - Fojut nie dał się ograć Buvalowi i zatrzymał spokojnie snajpera Lechii.

36. min - Dobry strzał Mili, ale na raty załapał piłkę Małkowski.

35. min - Przez kilka ostatnich minut obie drużyny walczą w środku pola i nie mogą stworzyć sobie bramkowych okazji.

32. min - Na murawie leży opatrywany Jarosław Fojut, który ucierpiał w jednym ze starć.

27. min - Świetnie zatrzymał teraz Sochę reprezentant Armenii, Lewon Hajrapetjan.

25. min - Agresywnie gra Śląsk w środku boiska. Dużo brzydkich strat z obu stron w tym fragmencie meczu.

22. min - Kolejne zagrożenie po stałym fragmencie ze strony Śląska. Po wrzutce Mili do główki doszedł Celeban, jednak jego strzał był zbyt lekki.

21. min - Indywidualna akcja Ćwielonga zakończona bardzo niedokładnym strzałem.

19. min - Kombinacyjna akcja przyjezdnych, po której faulu na Pawle Nowaku dopatrzył się sędzia. Do wrzutki z wyczuciem wyszedł Kelemen, który pewnie chwycił futbolówkę.

16. min - Bardzo dobre dośrodkowanie Mili ze stałego fragmentu gry, jednak najlepiej w polu karnym zachował się dobrze ustawiony Luka Vucko.

14. min - Odważniej zaczyna atakować zespół Oresta Lenczyka. Faulowany w środku pola Rafał Gikiewicz.

11. min - Znakomite zagranie aktywnego od pierwszego gwizdka Ćwielonga, znacznie obok słupka piłkę posłał Sebastian Mila.

8. min - Świetna interwencja nogami Mariana Kelemena, który uratował teraz Śląsk! Nieczysto trafił w piłkę w tej sytuacji Tomasz Dawidowski.

5. min - Spokojnie starają się wyprowadzać piłkę obrońcy Lechii. Gospodarze przyjmują przeciwnika na własnej połowie i szukają okazji do błyskawicznego kontrataku.

3.min - Zbyt długa piłka adresowana do Ivansa Lukjanovsa.

2. min - Dobre dośrodkowanie Piotra Ćwielonga z rzutu wolnego, jednak sędzia dopatrzył się pozycji spalonej Piotra Celebana.

1. min - Rozpoczyna się mecz. Statystyki przemawiają za gospodarzami. Lechia spośród 30 punktów tylko 11 zdobyła na wyjeździe, choć zwykle strzelała przeciwnikowi gola. Jej ofensywa trafi jednak na solidną obronę Śląska, która na Oporowskiej bramkę traciła dotąd tylko 7 razy.

Śląsk: Marián Kelemen - Tadeusz Socha, Piotr Celeban, Jarosław Fojut, Mariusz Pawelec - Waldemar Sobota (69. Łukasz Madej), Antoni Łukasiewicz, Przemysław Kaźmierczak, Sebastian Mila, Piotr Ćwielong (88. Cristian Diaz) - Łukasz Gikiewicz (79. Ljubisa Vukelja żk).

Lechia: Sebastian Małkowski - Deleu, Krzysztof Bąk, Luka Vuko, Lewon Hajrapetjan - Tomasz Dawidowski, Łukasz Surma, Paweł Nowak (70. Kamil Poźniak), Ivans Lukjanovs, Abdou Razack Traoré (76. Aleksandr Sazankow) - Bédi Buval.

* * *
Przed meczem pisaliśmy:

Po zwycięstwie wrocławskich piłkarzy z Legią Warszawa w klubie z Oporowskiej nareszcie wszyscy mogli odetchnąć. Zdobyte trzy punkty pozwoliły Śląskowi odskoczyć od strefy spadkowej i właściwie temat walki o pozostanie w ekstraklasie został zamknięty.

Passa 11 meczów bez porażki i korzystne wyniki innych drużyn sprawiły jednak, że nagle przed zespołem trenera Oresta Lenczyka otworzyła się szansa dołączenia do ligowej czołówki. Do drugiej w tabeli Jagiellonii Białystok wrocławianie mają stratę siedmiu punktów, ale do czwartej Lechii Gdańsk już tylko pięciu. Można to szybko odrobić, zwłaszcza że właśnie Śląsk w sobotę będzie podejmował Lechię.