Pijany kierowca spowodował kolizję drogową na Kaliskiej w Sycowie

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Pod wpływem alkoholu był 20-letni kierowca osobowego renault, mieszkaniec powiatu oleśnickiego, który 5 grudnia około godziny 20 uderzył w słup energetyczny, doprowadzając do zerwania przewodów elektroenergetycznych. Recznik prasowa policji Aleksandra Pieprzycka poinformowała nas, że kierujący miał ponad 2 promile w wydychanym powietrzu.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć parę minut wcześniej przechodzili tamtędy dwaj młodzi mężczyźni, którzy widzieli całe zajście. - Mężczyzna jechał z ogromną prędkością - informuje nas jeden ze świadków zajścia.

Na miejscu pracowali policjanci i sycowscy strażacy, którzy zabezpieczali teren. Przewody upadły na pobliskie posesje oraz dawną ulicę Zubrzyckiego (dzisiejsza Mikołaja Kopernika). Teren ten był wygrodzony i zabronione było poruszanie się w tym obrębie. Służby, oczekując na pojawienie się pogotowia energetycznego, zabezpieczały teren. Mieszkańcy pobliskich posesji zwrócili nam uwagę, że po odjechaniu służb teren nie oznakowano, dlatego wielu kierowców zatrzymywało się, by sprawdzić, co się stało. - Moim zdaniem to stwarzało kolejne zagrożenie, tym bardziej, że renault stało za łukiem drogi i kierowcy, widząc je, gwałtownie hamowali - mówi nam jeden z mieszkańców.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Starszy sierżant Aleksandra Pieprzycka poinformowała, że kierujący miał ponad 2 promile alkoholu. Kierowcy zabrano z tego tytułu prawo jazdy. Sprawa trafi do sądu i będzie rozpatrywana jako wykroczenie. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i odpowiada się za nie na podstawie art. 87 k.w. Według tego przepisu, za opisywane wykroczenie sprawca może zostać ukarany karą aresztu lub grzywny nie mniejszą niż 50 zł. Sąd ponadto zobligowany jest do orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów. Zakaz ten powinien obejmować pojazd, którym sprawca dopuścił się wykroczenia.

Kiedy jazda po pijanemu jest przestępstwem, za które ponosi się odpowiedzialność na podstawie art. 178a k.k.? Kiedy kierujący jest w stanie nietrzeźwości, czyli: gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Zgodnie z tym przepisem, za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Dodaj ogłoszenie