Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki krajobrazowe na świecie - Dunajskie Luhy (Słowacja)

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Park Krajobrazowy Dunajskie Luhy na Słowacji jest częścią Niziny Naddunajskiej. Jest to jeden z piętnastu obszarów chronionych położony wzdłuż rzeki i rozciąga się od Bratysławy aż do wyspy Veľkolélsky ostrov przy granicy węgierskiej.

Jest to jedna z największych śródlądowych delt rzecznych w Europie. To właśnie tutaj znajduje się też największa na kontynencie wyspa położona na rzece, czyli Žitný ostrov. Park powstał w 1998 roku i zajmuje powierzchnię 122,84 km kw. złożoną z obszarów zalewowych, podmokłych i licznych jezior, starorzeczy, stawów oraz strumieni.

Region jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na niewielką odległość od słowackiej stolicy. Najlepiej udać się tam rowerem, gdyż przez teren parku przebiega część trasy najpopularniejszego europejskiego szlaku rowerowego. Ciągnie się on wzdłuż Dunaju i przebiega przez dziesięć europejskich krajów (Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Rumunię, Mołdawię, Bułgarię i Ukrainę). Pozwala ona m.in. na obserwację większości atrakcji Parku Krajobrazowego Dunajskie Luhy.

Na Dunaju i jego licznych odnogach organizowane są też spływy kajakowe czy zawody pływackie. Z wizyty w Dunajskich Luhach zadowoleni będą też wędkarze. W miejscowych wodach Dunaju znajduje się najliczniejsza populacja ryb na Słowacji, począwszy od karpia, poprzez szczupaka, aż po ryby babkowate. Dolina stanowi także ważny korytarz ptasiej migracji, co przyciąga obserwatorów awifauny. Występowanie bielika zwyczajny, czapli nadobnej i purpurowej było natomiast jedną z przyczyn objęcia obszaru Konwencją Ramsarską, czyli międzynarodowym traktatem na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystania obszarów podmokłych.

W parku krajobrazowym znajdują się też inne liczne gatunki endemiczne żyjące w nadbrzeżnych strefach. Swoje miejsce znalazło tu aż 109 gatunków mięczaków, setki pluskwiaków (w tym gatunki endemiczne z rodziny kusakowatych), a wśród ssaków najcenniejszym gatunkiem jest nornik północny.

Z kolei liczne gatunki flory reprezentują przede wszystkim rośliny wodne. Wśród rzadkich gatunków chronionych warto wymienić przede wszystkim grzybienie białe, grążele żółte, salwinie pływające i grzybieńczyki wodne. Z kolei nadbrzeżne łąki są domem dla licznych gatunków storczyków, m.in. kukawki, samczego, kruszczyka i podkolana białego. Na terenach zalewowych można zaobserwować wierzby, olsze, dęby, jesiony, wiązy, topole, graby pospolite i derenie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto