Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki krajobrazowe na świecie - Beskidy (Czechy)

Tomasz Zawadzki
Marcin Szala
Malownicze pasmo górskie Beskidy to jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów w Europie.

Gustaw Morcinek, śląski twórca, pisał o nich: " ... Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś - barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich - falistych - łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata...".

Właśnie tam już 5 marca 1973 roku ustanowiono park krajobrazowy o powierzchni 1166 km kw.. Cały jego teren znajduje się na terenie Karpat Zachodnich: Beskidów, Gór Hostyńsko-Wsetyńskich i Jaworników i jest to największy obiekt objęty tą formą ochrony w Czechach. Jego utworzenie argumentowano potrzebą ochrony unikatowych i dobrze zachowanych puszcz, łąk i pastwisk oraz pseudo-krasowych elementów.

Pasmo Beskidu Morawsko-Śląskiego należy do łuku karpackiego, jego najwyższym szczytem jest Łysa Góra (Lysá Hora) (1 323 m n. p. m.). Wędrówki po górskich szlakach zapewniają przepiękne widoki i spotkania z naturą. Beskidy zachwycają stromiznami porośniętymi lasem, oraz pięknem leśnych polan.
Beskidy (Czechy)

Znaczenie Beskidów podkreśla też fakt, że znajduje się tu aż 57 obszarów specjalnej ochrony, w tym 7 krajowych rezerwatów przyrody, 26 rezerwatów przyrody oraz 24 pomniki przyrody. Na terenie parku wyznaczono także ostoję ptaków (IBA - Important Bird Area) oraz obszar naturalnej akumulacji wody. Ponad 70 proc powierzchni parku stanowią lasy, m.in. buk, jawor, jodły alpejskie i wiązy.

Krajobraz Beskidów od zawsze podkreślany był przez pokojowe współistnienie przyrody i człowieka. W górach możemy podziwiać wiele zabytków architektury ludowej, zwłaszcza niepowtarzalne drewniane kościółki i góralskie chałupy. Turystów przyciągają szczególnie trzy schroniska powstałe w XIX wieku na Pustevnach (Pustevny) (Šumná, Maměnka, Libušín). Dzieła architekta Dušana Jurkoviča sprawiają wrażenie jakby przeniesionych z krainy baśni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto