MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie LED coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach

Monika Kaczyńska
Polskapresse
Oświetlenie LED pojawiło się w powszechnym użyciu zaledwie kilka lat temu. Choć technologia istotnie się rozwinęła, do dziś pokutuje na jego temat wiele mitów. Jeden z najpopularniejszych głosi, że przy użyciu świetlówek LED trudno uzyskać jasne światło, a ich zastosowania są ograniczone.

To jednak nieprawda. Oświetlenie diodowe to technologia przyszłości. Podobnie jak telewizory LED wyparły już praktycznie tradycyjne odbiorniki z kineskopem, w oświetleniu świecące diody będą stopniowo eliminować inne źródła światła. I to nie tylko z powodu ograniczeń wprowadzanych w Unii Europejskiej , ale także ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej i trwałość, czyli czas świecenia.

Czytaj także: Nie męcz oczu. Dobierz właściwe oświetlenie w każdym pomieszczeniu

Technologie oświetleniowe cały czas się rozwijają. Nadal dostępne są żarówki halogenowe, żarówki świecące kierunkowo lub świetlówki (kompaktowe oraz liniowe), ale także coraz więcej dostępnych jest lamp diodowych o konstrukcji umożliwiającej bezpośrednie zastąpienie tych źródeł światła (bez zmiany oprawy oświetleniowej) oraz nowych opraw oświetleniowych z modułami LED. Coraz lepsze i tańsze LEDy (a postęp w tym zakresie jest nadzwyczaj szybki) będą zastępować tradycyjne źródła światła.

Diody LED wbrew powszechnemu przekonaniu nadają się także do oświetlania miejsc pracy (np. lamp biurkowych czy lamp nad fotelem do czytania). Diody świecące nie emitują promieniowania nadfioletowego (UV), a ciepło (promieniowanie podczerwone IR), aczkolwiek wytwarzane prze diodę w proporcji z grubsza porównywalnej z innymi źródłami światła, ale z uwagi na niższe moce LEDów w mniejszej ilości, nie jest skierowane na oświetlane powierzchnie. Zatem bezpośrednio nie dogrzewa nas i oświetlanych przedmiotów. Produkowane lampy diodowe i moduły LED mają podobną do tradycyjnych źródeł światła (żarówki, lampy wyładowcze) paletę barw (oznaczaną za pomocą temperatury barwowej). Dostępne są LEDy z ciepłą białą barwą światła (jak żarówki), barwą neutralną (często nazywaną barwą dzienną) lub barwą zimną. Dostępne są również LEDy RGB, świecące, różnymi kolorami - nie przewidywanymi co prawda do oświetlenia bezpośredniego miejsc pracy, ale umożliwiające uzyskanie odmiennej atmosfery we wnętrzu. Ponadto światło LEDów nie pulsuje, zatem nie męczy naszego wzroku. Reasumując, LEDy są niezwykle przydatne w oświetleniu miejsc pracy, a jakość oświetlenia zależna jest przede wszystkim od zastosowanej oprawy.

Czytaj też: Odpowiednio oświetlone mieszkanie zmniejsza jesienną depresję

Kolejnym aspektem zniechęcającym do korzystania z oświetlenia LED jest cena. Jeżeli uwzględnimy jednorazowy wydatek, faktycznie LED-y są drogie. Zwykła żarówka 60 W kosztuje (kosztowała) ok. 5 zł, cena zamiennego LEDa o mocy 12 W - 150 zł. Trwałość żarówki wynosi 1 000 godzin (przy przeciętnej eksploatacji 5 godzin dziennie oznacza to czas świecenia przez 200 dni), trwałość odpowiednika LED 30 000 godzin (ponad 16 lat). W tym okresie zużylibyśmy 30 żarówek, a ich koszt (w cenach stałych) wyniósłby 30 x 5 zł = 150 zł, co daje kwotę porównywalną z kosztem LEDa. Jeśli uwzględnić zużycie energii, zaoszczędzimy w tym czasie około 700 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto