Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Mieszkańcy zaznaczają przewinienia

Karolina Jurek
Fot. Polskapress
Po dwóch latach funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mundurowi wiedzą, że dzięki temu projektowi udało się wyeliminować wiele zagrożeń mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa lokalnych społeczności, a kolejne sprawy są w trakcie rozwiązywania.

Od jesieni 2016 roku odnotowano na terenie powiatu oleśnickiego 3224 zgłoszenia. Najwięcej kliknięć dotyczyło nieprawidłowego parkowania, bo aż 931. Około 30% tych zgłoszeń została wyeliminowana, co oznacza, że policjanci po otrzymaniu zgłoszenia zweryfikowali je i potwierdzili, a następnie wielokrotnie odwiedzali to miejsce aby to zagrożenie eliminować. Mundurowi represjonowali i edukowali sprawców wykroczeń do momentu, aż we wskazanym miejscu dane zagrożenie przestało występować. Finał tych działań został również naniesiony na mapę zagrożeń poprzez zmianę statusu zgłoszenia na „wyeliminowany”.

Miejsce do żartów
- Można ocenić, że mieszkańcy chętnie dokonują zgłoszeń na mapie - mówi nam Aleksandra Pieprzycka z KPP w Oleśnicy i dodaje, że nie obyło się bez zgłoszeń dla żartu. Było to np. wyścigi samochodowe na środku stawów miejskich, miejsce niebezpieczne na terenach wodnych wskazane w miejscu gdzie działa przychodnia lub też grupowanie się młodzieży wskazane w miejscu, gdzie znajduje się szkoła. W roku 2016, a dokładnie od 5 października do końca grudnia mieszkańcy zaznaczyli na mapie 802 zgłoszenia. Najwięcej kliknięć dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości - 194, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 178 zgłoszeń i nieprawidłowe parkowanie - 173 kliknięcia. W roku 2017 odnotowaliśmy 1451 zgłoszeń i w czołówce znalazły się te same zgłoszenia: nieprawidłowe parkowanie - 502, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 326 i przekroczenia dozwolonej prędkości - 216. W minionym roku mieszkańcy nanieśli natomiast na mapę 926 zgłoszeń: przekroczenia dozwolonej prędkości - 250, nieprawidłowe parkowanie - 232, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 191 zgłoszeń. Tylko w tym roku z kolei mieszkańcy w styczniu nanieśli 45 zgłoszeń: 24 dotyczyły nieprawidłowego parkowania, 8- przekraczania dozwolonej prędkości i 5 zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej. Jak mówi nam pani Aleksandra, na przestrzeni tych lat zdarzyły się również takie zgłoszenia, które dotyczyły przestępczości narkotykowej. Trafiły one do Wydziału Kryminalnego i tam skrupulatnie zostały zweryfikowana.

Aby przekazać informację o danym miejscu, gdzie według subiektywnej oceny zgłaszającego dochodzi do niepokojących, naruszających prawo zjawisk, należy wejść na policyjną stronę internetową komendy i kliknąć odpowiedni baner. Za pierwszym razem po uruchomieniu mapy użytkownikowi wyświetli się regulamin serwisu internetowego. Gdy już się z nim zapoznamy pojawi się okno mapy zawierające wszystkie zgłoszenia dodane przez użytkowników serwisu. Korzystając z wirtualnych narzędzi, jakimi dysponuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, którym chcemy zainteresować policję, wskazując rodzaj zagrożenia, jaki według nas w nim występuje. Takie zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje zostaną następnie sprawdzone przez policjantów. Do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zachęca powszechny dostęp do aplikacji, intuicyjny interfejs, gwarancja zachowania anonimowości i zapewnienie ze strony Policji, że każde zgłoszenie jest poważnie traktowane i sumiennie sprawdzane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto