reklama

Oleśnica. Burzliwy, zmienny i tragiczny - taki był miniony rok

Karolina Jurek-BuglaZaktualizowano 
Wybory były jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku
Wybory były jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku
Co w naszym mieście i powiecie zmieniło się na przestrzeni minionego roku, jakie wydarzenia odcisnęły największe piętno, co jeszcze nie znalazło swojego finału, z czym wchodzimy w nowy rok? Zobaczcie sami! Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych według nas wydarzeń minionego roku.

WYBORY 2018.
Za ich sprawą jesień 2018 roku była naprawdę gorąca. Kampania wyborcza jaka toczyła się w mieście i powiecie odbiła się echem, a oleśniczanie udowodnili, że zmiana przed czterema latami nie wyszła na dobre. Wyborcy zmienili swoje poglądy niemal o 180 stopni. Do ratusza wszedł wieloletni burmistrz Jan Bronś wprowadzając również większość do rady. Burmistrz-elekt wygrał z blisko 60-procentowym poparciem. Michała Kołacińskiego poparło ok. 33 procent wyborców. Na Monikę Romanowicz, która podczas tych wyborów debiutowała w oleśnickim samorządzie, postawiło około 7 procent mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu. To wielkie zwycięstwo Jana Bronsia i wielka klęska polityczna Michała Kołacińskiego. Zmiany wyborcze dotknęły także Bierutowa, tam po latach politycznej pracy stanowisko burmistrza Piotrowi Sawickiemu przekazał Władysław Kobiałka. O fotel wójta walka toczyła się także w gminie Oleśnica. Wygrał ją jednak wieloletni wójt Marcin Kasina. Zmieniło się także w powiecie. Starostą po Wojciechu Kocińskim został Jan Dżugaj.

WYBURZENIE POMNIKA PRZY UL. MICKIEWICZA.
W marcu z parku zniknął historyczny pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. To wydarzenie bardzo poruszyło lokalną społecznością, która z niedowierzaniem przyglądała się poczynaniom ówczesnej władzy. Pikanterii sprawie dodał jednak fakt, że wraz z pomnikiem z PRL-u zniszczono również cokół, który pamiętał 1901 rok. W dodatku będący w bardzo dobrym stanie. Decyzję w sprawie wyburzenia pomnika wydał insepektor nadzoru budowlanego. W tej sprawie zwróciło się do niego miasto. Jak na takie posunięcie miasta zareagował wojewódzki konserwator zabytków? Sam pomnik nie jest wpisany w rejestr zabytków, ale już ingerencja w park będący w strefie ochrony konserwatorskiej, wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Nikt do nas w tej sprawie nie występował - mówił Łukasz Nadzieja z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków i wyjaśnia, dlaczego opinia jest potrzebna. - Park znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i każda w niego ingerencja wymaga naszej opinii. Tym bardziej, że chodziło o pomnik, który stanowił dominantę tego miejsca. Dlaczego miasta nie dopełniło tego obowiązku? - Pomnik nie jest zabytkiem więc nie musieliśmy - mówi Michał Skrzypek, rzecznik burmistrza. Po naszej informacji, że było to konieczne, dodaje: - A to nie wiedziałem.

MOBBING W ZBK?
Przypomnijmy. Jesienią 2017 roku jeden z pracowników Zakładu Budynków Komunalnych skarży się na drugiego do burmistrza Michała Kołaciń-skiego. Ten przesyła skargę do dyrektor ZBK, a temat podejmuje komisja rewizyjna, która podczas styczniowego posiedzenia dostaje pismo do wglądu. Kontrola dotyczyła przestrzegania przepisów prawa pracy w oleśnickim Zakładzie Budynków Komunalnych. W komisji pracują cztery osoby. To radni Paweł Bielański (jej przewodniczący), Marcin Karczewicz, Grzegorz Żyła i Damian Siedlecki, którzy w styczniu zajęli sie problemem rzekomego mobbingu, do którego miało dość w zakładzie. Efekt zachowań jednego z pracowników to odejście z pracy innej osoby. Do wglądu otrzymaliśmy także protokół z posiedzenia komisji, w którym czytamy, że... komisja nie dopatrzyła się zjawiska mobbingu. Co istotne, protokół ten został zatwierdzony tylko przez dwóch członków tego gremium - Pawła Bielańskiego i Marcina Karczewicza. Grzegorz Żyła i Damian Siedlecki byli przeciw.

Sprawa została (nie)wyjaśniona?

W LUTYM RUSZYŁ PROCES
Ryszard B. był oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami w dwóch prowadzonych przez siebie gospodarstwach w powiecie oleśnickim, w akcie pojawiły się oskarżenia o świadome zadawanie im bólu, niedostarczanie pożywienia i wody oraz brak opieki weterynaryjnej, co miało w konsekwencji doprowadzić do śmierci ośmiu psów. Do winy się nie przyznał, ale sprawa nie jest jeszcze zamknięta.

OTWARCIE STAREGO SZPITALA I KLĘSKA.
Obiekt został oddany miastu przez powiat za przysłowiową złotówkę. Ale już jego wyremontowanie kosztowało krocie. A konkretnie 22 mln zł. Opinie na temat tego, czy decyzja podjęta przez poprzednie władze Oleśnicy była słuszna, są podzielone. Jedni chwalą Michała Kołacińskiego za uratowanie starego budynku, inni przekonują, że nie dość, iż nowy obiekt kosztowałby miasto mniej, to jeszcze utrzymanie CUS w starym budynku będzie angażować co najmniej kilka milionów rocznie. Problem jaki pojawił się tuż po przejęciu władzy przez burmistrza Jana Bronsia to także kwestie ekonomiczne nawiązujące m.in. do ogrzewania samego obiektu. - Przez to, iż stary obiekt o złych warunkach izolacyjnych nie został docieplony gmina będzie ponosić wielomilionowe wydatki na jego utrzymanie - mówił nowo wybrany burmistrz. - Roczne ogrzewanie będzie wynosić ponad milion złotych, a całe wydatki na ten obiekt przekroczą 5,5 mln zł . A gdyby połączyć racjonalne wydawanie pieniędzy z wiedzą na temat infrastruktury nie doszłoby do takich sytuacji.

KSIĄDŹ INFUŁAT NA URLOPIE
Informacje o tym, że ksiądz Władysław Ozimek przechodzi na emeryturę pojawiły się wraz z ukończeniem przez kapłana 75. roku życia, czyli osiągnięciem wieku emerytalnego w Kościele Katolickim. W oleśnickiej parafii służył 28 lat. Ks. Ozimek jest już na emeryturze, a także jest rezydentem w parafii NMP Fatimskiej. Od 1 lipca oleśnicką bazylikę, ale też całą parafię św. Jana prowadzi ks. Mieczysław Janczyszyn.

- 28 lat jestem proboszczem, z czego 25 lat na Białorusi - powiedział ks. Mieczysław Jan-czyszyn. - Wierzę, że to nowe i stare doświadczenie będzie nas przybliżało do Boga - powiedział nowy proboszcz.

W LIPCU TRAGICZNIE ZGINĘŁA DYREKTORKA SZKOŁY.
Informacja o tym, że doszło do tragedii dotarła do Oleśnicy w sobotni lipcowy wieczór. Zdarzenie miało miejsce w Sarandzie w Albanii, gdzie w tym czasie przebywała ole-śnicka grupa. Wyjazd zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego z Oleśnicy i to właśnie nauczyciele ze szkół z Oleśnicy i gminy Oleśnica (czasem z osobami towarzyszącymi) byli jego uczestnikami. Wśród nich dyrektorka Szkoły Podstawowej we Wszechświę-tem Iwona Noworycka, która na urlop do Albanii pojechała wraz z mężem Jackiem Noworyckim, na co dzień komendantem powiatowym straży pożarnej. To on oraz dwie koleżanki zmarłej - Alicja Najmrodzka i Barbara Pawlak - udzielali pierwszej pomocy kobiecie, którą zabrała silna fala. Iwona Noworycka przez ostatnie dziewięć lat szefowała szkole w gminie Oleśnica. Wcześniej była nauczycielką w dwójce.

OBWODNICA ZA MILIONY.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła rozstrzygnięcie przetargu na budowę wschodniej obwodnicy Oleśnicy. Za kwotę ponad 26 mln złotych zbuduje ją firma Budimex. . Wiadomo, że budowa tej drogi to także niejako koniec oleśnickiego lotniska, bo po fali protestów stworzono jej nowy przebieg, właśnie przez część lotniska. Prace potrwają do końca 2021 roku. Przypomnijmy, że pierwsze ustalenia zakładały, że co najmniej kilkadziesiąt ogrodów działkowych zostanie przejętych pod budowę nowej drogi, a ta przechodzić będzie także blisko nowego osiedla domków jednorodzinnych. Po proteście mieszkańców przystąpiono do opracowywania nowych wariantów. Ten już zatwierdzony zakłada, że obszar działek zostałby ominięty łukiem, a droga przetnie oleśnickie lądowisko.

W SIERPNIU SPŁONĄŁ DACH KAMIENICY W OLEŚNICY.
Pięć rodzin zaraz po pożarze mogło zabrać ze swoich mieszkań najpotrzebniejsze rzeczy i musiało lokale opuścić. Przez pierwsze dni dach nad głową zapewniło im CKiW OHP. Docelowo wszystkie przeniosły się do mieszkań socjalnych, które zapewnił im Zakład Budynków Komunalnych. Polski Czerwony Krzyż prowadził zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych rodzin. Materace, pościel, koce, środki czystości, żywność długoterminową można było przynosić do siedziby PCK przy ul. Wojska Polskiego. Remont dachu z kolei zaplanowano na nowy rok.

PROTESTY
Najpierw nauczyciele, później policjanci, pracownicy sądu i prokuratury! Manifestujący walczyli o godne warunki pracy. W ostatnim czasie na zwolnienia lekarskie przeszli pracownicy przedszkola w Dobroszycach. Na zajęciach z dziećmi była dyrektorka placówki i jedna pracownica. Z pikietą wyszli także referenci Prokuratury Rejonowej w Oleśni-cy. Jak mówili zarabiają bardzo mało w porównaniu do tego jak ważną pracę wykonują. W naszym powiecie protestowali także policjanci.

Mc Donald’s OTWARTY.
25 listopada swoje drzwi otworzyła pierwsza restauracja McDonald’s w Oleśnicy przy ul. Dobroszyckiej 3, w pobliżu dawnego węzła Dąbrowa trasy S8. Nowy lokal zaprasza gości do sali jadalnej z 112 miejscami siedzącymi, w tym 12 w strefie McCafé. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z linii McDrive lub parkingu na 44 pojazdów. Restauracja została urządzona w nowym stylu o nazwie Natural Integrity, który cechuje minimalizm, łagodna kolorystyka i dominująca rola naturalnych materiałów. Restauracja jest czynna codziennie w godzinach 5:00 rano do 1:00 w nocy. W godzinach porannych dostępne są produkty z oferty śniadaniowej bazujące m.in. na jajkach i bekonie. Sprawną obsługę gości zapewnia 44 pracowników, w tym 19 menadżerów.

ŚMIGŁOWIEC NAD MIASTEM.
W 2018 roku śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w naszym mieście bardzo często. Przed laty jego obecność zwiastowała zwykle ciężki wypadek lub zdarzenie gdy pomoc ratowników była potrzebna natychmiastowo, a potrzebujący bardzo szybko musiał znaleźć się w szpitalu. W ubiegłym roku LPR przylatywało także do mniej poważnych zdarzeń. Takie działania to wynik braku karetki pogotowia w Oleśnicy. Podczas wzywania śmigłowcóa zespół z karetek, które pracują na naszm terenie pracował poza miastem (być może nawet poza powiatem) i stąd konieczność zaangażowania do pomocy strażaków i LPR.

ZGINĄŁ POD KOŁAMI
W kwietniu na terenie ogródków działkowych przy ul. Wileńskiej doszło do tragedii. Starszy mężczyzna prawdopodobnie wyjeżdżał z ogrodów. W tym samym czasie na wąskiej dróżce pojawił się samochód Miejskiej Gospodarki Komunalnej zbierający odpady. Mężczyzna zginął na miejscu. Przez pewien czas policja ustalała tożsamość mężczyzny. Nieoficjalnie okazało się, że przyjechał on w odwiedziny do naszego miasta by zamknąć formalności ze zdaniem działki.

ODESZLI WIELCY.
Urszula Kociołek, Józef Bober - to osobowości znane w naszym powiecie głównie z oświaty. Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy w latach 1973 - 1986, Józef Bober zmarł w kwietniu. Miesiąc wcześniej odeszła Urszula Kociołek, wieloletnia dyrektorka Zespołu Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Bierutowie oraz poprzednia przewodnicząca Rady Miejskiej w Bierutowie.

ZAMEK WRACA DO SKARBU PAŃSTWA
Na początku grudnia Dyrektor Przemysław Wróbel poinformował już, że CWiW OHP szuka nowej siedziby dla swoich podopiecznych. Oznacza to, że w 2019 roku Centrum, które funkcjonuje w zamku od lat dziewięćdziesiątych, zmieni swoją lokalizację. Władze hufca chcą wyprowadzić się z zamku, ale nie chcą się wyprowadzać z powiatu oleśnickiego. Co to oznacza dla zabytku? Zamek - z ministerstwa rodziny, które nim obecnie zarządza - trafi do Skarbu Państwa. To na tym szczeblu będzie się rozgrywało, czy zabytek zostanie przekazany innej instytucji, czy rozpoczną się poszukiwania prywatnego inwestora.

Charytatywny Kalendarz Herosi 2020

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3