Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Zamku Królewskiego w Radomiu. Kiedy ruszą prace?

jp
Gości przywitał przewodniczący Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu Jarosław Kowalik.
Gości przywitał przewodniczący Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu Jarosław Kowalik. Tadeusz Klocek
W radomskim hotelu Aviator zebrali się w piątek na dorocznym spotkaniu orędownicy odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Obecni byli członkowie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, politycy, samorządowcy, eksperci od ochrony zabytków.

Pasjonaci historii i zwolennicy odbudowy zamku mają już przygotowany plan działań na najbliższą przyszłość. - Sprawy formalno – prawne muszą niestety trochę trwać. Jesteśmy na etapie tworzenia nowej instytucji pod nazwą Muzeum Zamek Królewski w Radomiu. Muszą porozumieć się ze sobą różne strony, które będą uczestniczyły w tym przedsięwzięciu. Musimy wszystko dopracować, aby w przyszłości brak ustaleń nie rodził konfliktów. Aby ta współpraca trwała sprawnie, aby jak najszybciej radomianie mogli być dumni i cieszyć się z odbudowanego zamku. Myślę, że w ciągu trzech miesięcy uda się stworzyć nową instytucję. Myślę, że w ciągu 3-4 lat będziemy w stanie przyjąć pierwszych gości w odbudowanym zamku – powiedział Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

- Powinniśmy odbudowywać zamki kazimierzowskie, a w radomskim zamku działy się rzeczy wspaniałe i ważne dla naszej historii – powiedział poseł Marek Suski. Dodał, że odbyły się już w tej sprawie rozmowy z wicepremierem Piotrem Glińskim. Minister miał powiedzieć, że jest skłonny popierać wszelkie tego typu inicjatywy, ale w tych przypadkach, gdzie jest zgodna współpraca samorządów ze stroną rządową.

- Mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury, ale też na przykład ze strony prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wspiera odbudowę zamków piastowskich. To jest ważny projekt dla Radomia, ale też dla całej polityki historycznej państwa – stwierdził europoseł Adam Bielan.

Pierwsze pieniądze są potrzebne na dokończenie badań archeologicznych, bo część z tych badań już przeprowadzono. Nie ma jeszcze zgody czy zamek ma być odbudowany w stanie z okresu gotyku, czy renesansu. Jest natomiast wstępna koncepcja wykorzystania w przyszłości pomieszczeń zamkowych. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu chce na drugiej kondygnacji odbudowanego w przyszłości obiektu utworzyć Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej.

W centrum tym mogłyby być pokazywane zabytkowe dokumenty związane z Konstytucją Nihil Novi, ale też inne historyczne dokumenty. Na pierwszej kondygnacji, czyli obecnej piwnicy byłoby lapidarium z zabytkami odkrytymi podczas prowadzenia prac archeologicznych. Na ostatniej kondygnacji powstałoby z kolei Muzeum Świętego Kazimierza Królewicza. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego liczy ponad stu członków - osób wywodzących się z różnych środowisk radomskich, społecznych, biznesowych, samorządowych. Osób wspierających inicjatywę jest około 800.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odbudowa Zamku Królewskiego w Radomiu. Kiedy ruszą prace? - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto