Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od maja 2006 roku archeolodzy przy bazylice

Radosław Osiński
Kiedy powstały Chojnice? W roku 1205, 1275, a może dopiero w XIV wieku? Coraz bliżej do rozwikłania zagadki wieku naszego miasta. Od maja tego roku trwają badania archeologiczne wokół bazyliki.

Kiedy powstały Chojnice? W roku 1205, 1275, a może dopiero w XIV wieku? Coraz bliżej do rozwikłania zagadki wieku naszego miasta. Od maja tego roku trwają badania archeologiczne wokół bazyliki. Prowadzą je toruńscy badacze.
Do tej pory oficjalne dzieje miasta datuje się od XIV wieku, czyli lokacji krzyżackiej. Aczkolwiek w średniowiecznych dokumentach z 1275 roku dotyczących Swornegaci pojawiają się też sugestie o istnieniu Chojnic. Dotychczasowe badania w centrum miasta dowodzą jednak, że ślady osadnictwa są o wiele starsze. Tę hipotezę, na podstawie owych badań wysnuwa dr Krzysztof Walenta z Pracowni Archeologii Pomorza Uniwersytetu Łódzkiego.
- Spodziewam się, że dookoła bazyliki jest wiele śladów osady, która powstała wokół poprzedniego kościoła, czyli w czasach przedlokacyjnych - mówi Walenta. - Możemy udowodnić, iż nadanie praw miejskich nie było decyzją polityczną, lecz gospodarczą. Nie wynikało ono z podpisu wojewody czy komtura tylko z faktu, iż Chojnice były silną gospodarczo, niezależną osadą.

Łódzki archeolog, dr Krzysztof Walenta swoje przypuszczenia oparte na badaniach archeologicznych w 1996 roku opublikował już dwa lata temu. Można je znaleźć w książce "Chojnice i Pomorze Wschodnie w średniowieczu". Pisze tam m.in.:
"Opisane materiały upoważniają do wyodrębnienia dwóch średniowiecznych poziomów osadniczych. Starszy poziom datowany na schyłek XII i XIII wieku potwierdza wcześniejsze sugestie historyków (Erwina Rozenkranca z 1962 roku - red.) dotyczące istnienia w Chojnicach układu urbanistycznego przed lokacją krzyżacką na prawie chełmińskim. Układ ten oparty zapewne na prawie książęcym, porządkował istniejącą strukturę przestrzenną, a wyznacznikiem jej granic był wał ziemny (...)"
Dodajmy, że badania te były prowadzone między ulicą Szewską a Podmurną. O ich efektach możemy też przeczytać w "Dziejach Chojnic", monografii historycznej miasta wydanej w grudniu ub.r. Wprawdzie inny współautor tej książki, dr Klemens Bruski wątpi w wartość tamtejszych znalezisk, jednak obydwaj naukowcy zgadzają się, że dalsze badania archeologiczne, szczególnie w obrębie bazyliki mogą przynieść odpowiedź na pytanie o rodowód miasta.

Spór wielu historyków o datę powstania miasta trwa już od dziesięcioleci. Wielu odnosi się do zapisów z pierwszego zachowanego do naszych czasów opracowania historycznego - "Historii Miasta Chojnice" Isaaka Gottfryda Goethke, burmistrza w latach 1742 - 1760. Jego zdaniem, Chojnice istniały już od XIII wieku! "Tutejszy kościół parafialny św. Jana był założony już w 1205 roku (...) wynika więc stąd, że samo miasto musiało kilka lat wcześniej powstać, zanim założono kościół parafialny, gdyż nie buduje się kościołów na pustym polu, lecz stara się je zakładać w już pobudowanych miastach".
Właśnie pozostałości po tym kościele chce odnaleźć grupa archeologów pod przywództwem Walenty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto