Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od lat zachęca ludzi na różnych kontynentach do wspólnego sprzątania świata

materiał informacyjny
Przez 25 lat istnienia Fundacji Nasza Ziemia przejechała ze swoją ekologiczną misją ponad 40 tysięcy kilometrów po Polsce. To tyle, ile wynosi obwód ziemi. Mira Stanisławska-Meysztowicz będzie gościem wydarzenia „Sprytne rady na odpady” 16 listopada w Alei Bielany. Inicjatorka akcji Sprzątanie Świata opowiada o tym, dlaczego czuje się odpowiedzialna za środowisko naturalne i czy jednostkowe działania mają sens.

Co skłoniło Panią do podjęcia działań dla dobra naszej Planety i dlaczego akurat w Polsce postanowiła Pani zorganizować Akcję Sprzątania Świata?

Szacunek dla środowiska i miłość do przyrody wyniosłam z domu rodzinnego. Rodzice zawsze mówili mi, że jeśli będę niszczyła inne formy życia to w końcu i ja zginę. Powtarzali, że wszystko, co pływa, pełza czy fruwa, ma takie samo prawo do życia jak ja i że jestem tylko jednym z ogniw łańcucha, a nie panem świata. Pamiętam, jak tłumaczyli, że widząc śmieci na drodze, powinnam je podnieść i wrzucić do kosza, bo korona mi z głowy nie spadnie. Uczulili mnie, że mamy tylko jedną planetę Ziemię i moim obowiązkiem jest o nią dbać, bo tutaj żyję ja i moja rodzina. To wszystko nie było tylko suchymi frazesami. Rodzice bardzo często dawali nam przykłady takich zachowań. Cieszę, że miałam takich mądrych i wspaniałych rodziców, którzy w pewien sposób wyprzedzali swoje pokolenie. Przypominali mi, że jestem częścią społeczności i mam wobec niej obowiązki. Powinnam pracować nie tylko dla siebie, ale także dla wspólnego dobra. Dlaczego zorganizowałam Akcję Sprzątania Świata w Polsce? Ponieważ tutaj się urodziłam. Od przeszło 50 lat mieszkam w Australii, gdzie wyemigrowaliśmy wraz z rodzicami i rodzeństwem. Pomyślałam jednak, że warto byłoby zrobić coś dla kraju mojego urodzenia. Dlatego przeniosłam akcję Clean up the World do Polski.

Czy dużo zmieniło się w Polsce pod względem ochrony środowiska, odkąd założyła Pani Fundację Nasza Ziemia? Jak ocenia Pani ekologiczne działania w naszym kraju?

Z przyjemnością stwierdzam, że w Polsce pojawiło się od tego czasu wiele pożytecznych inicjatyw. Bardzo się cieszę, że działania tego typu ciągle nabierają tempa. Najważniejsze jest dla mnie to, że coraz więcej ludzi w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z nas powinien dbać o środowisko, na co dzień, bez wyjątku. Mam jednak świadomość, że jeszcze długa droga przed nami, zanim wszyscy zrozumieją, że los Ziemi jest w naszych rękach.

Czy jednostkowe działania mają jakiś sens? Co realnie może zrobić człowiek, żeby polepszyć sytuację klimatyczną?

Dbanie o środowisko trzeba zacząć od siebie. Tak po prostu – na co dzień. Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy, stan wody, którą pijemy, czy też żywności. Zastanówmy się, czy musimy tak często używać samochodu. Korzystajmy z transportu publicznego. Jako obywatele mamy głos i prawo, by domagać się jego rozwoju. Możemy więcej chodzić pieszo lub wybierać ekologiczne środki transportu, na przykład rower. Każda nasza decyzja ma wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądała Ziemia.

Co Pani myśli o popularnym ostatnio nurcie Less Waste czy Zero Waste? Czy życie według tych założeń jest trudne?

Zdecydowanie popieram ten kierunek. Ograniczenie produkcji odpadów wcale nie jest takie trudne. Trzeba się po prostu lepiej zorganizować. A naprawdę warto, bo takie działania rzeczywiście mają sens i przynoszą realną poprawę sytuacji.

Dlaczego postanowiła Pani wesprzeć akcję Alei Bielany?

Chętnie wspieram wszelkie działania na rzecz ochrony środowiska, dlatego, kiedy dowiedziałam się o inicjatywie Alei Bielany, stwierdziłam, że to idealna okazja, żeby opowiedzieć ludziom o tym, co jeszcze dobrego możemy zrobić dla naszej Planety.

Co poradziłaby Pani młodym pokoleniom w kontekście dbania o środowisko?

Chciałabym im przekazać, że nie można być biernym, czy obojętnym na to, co nas otacza. Przecież jakość środowiska, w którym żyjemy, ma wpływ na zdrowie każdego z nas. Powinniśmy się zastanowić, jak możemy zmienić nasze codzienne nawyki i starać się żyć tak, aby kolejnym pokoleniom pozostawić lepszy, zdrowszy świat.

Jakie są inne sposoby ochrony środowiska i dlaczego warto dbać o naszą Planetę – na te i wiele innych pytań Mira Stanisławska-Meysztowicz odpowie podczas ekologicznego eventu 16 listopada o godz. 16.00 w Alei Bielany.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie:

www.alejabielany.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto