Obowiązki właściciela i lokatora mieszkania

Małgorzata Kędzierska-Urbaniak, analityk Wynajem.pl
Polskapresse
Wynajmujący i najemca - związek osób i interesów, często z pozoru tylko wspólnych. Warto, by zadbali także o dobre relacje i wzajemnie się szanowali i respektowali swoje prawa.

W myśl ciągle jeszcze obowiązującej ustawy o ochronie lokatorów to lokator jest pozornie w lepszej sytuacji, jednak większość wynajmujących, posługując się dość pojemnym pojęciem najmu okazjonalnego, stara się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.

Pierwszym krokiem jest umawianie się "na gębę", bez spisywania formalnej umowy. I nie chodzi tu w wielu wypadkach o chęć uniknięcia podatku od wynajmu, ale przede wszystkim o łatwość pozbycia się lokatora. Poniżej kilka wskazówek, których przestrzeganie sprawi, że wynajem mieszkania stanie się dla obu stron przyjemniejszy.

Terminowe płacenie czynszu należy do podstawowych obowiązków najemcy mieszkania. Czasem zdarza się, że wskazany przez wynajmującego termin jest bardzo niekorzystny (przed wypłatą pensji rodziców bądź naszej) - w takiej sytuacji można spróbować wynegocjować korzystniejszy termin zapłaty czynszu.

Należy zachowywać się tak, aby nie utrudniać życia ani współlokatorom, ani sąsiadom. Warto pamiętać, że wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu wiąże się z tym, że wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o lokal należy do właściciela nieruchomości, ale to właśnie najemca musi dbać o właściwy stan techniczny i higieniczno-sanitarny pomieszczeń. Nie wszystkie zasady muszą być uregulowane w umowie i zdarza się, że w niektórych sprawach potrzebna jest dodatkowa zgoda właściciela mieszkania. Dotyczy to chociażby dokonywania ulepszeń w lokalu czy też podnajmu mieszkania lub jego części. Kiedy tylko pojawią się wątpliwości, warto porozmawiać z wynajmującym. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów. O ile drobne naprawy wynikające z eksploatacji urządzeń znajdujących się w mieszkaniu obciążają najemcę, o tyle poważniejsze naprawy i remonty są już obowiązkiem właściciela. Musi on zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, które pozwolą najemcy korzystać z mediów: wody, gazu, ciepła, energii elektrycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stefania
Proszę o pomoc w sprawie prywatnego domu gdy były mąż mieszka w moim domu, nie płaci mi czynszu jaki mu nałożyłam tylko mniejszy taki jak on chce i nie chce się wyprowadzić,czy mogę go wymeldować? czy mogę naliczyć odsetki za opóźnienie terminu
M
Marta
Na pewno to najemca powinien dbać o stan techniczny mieszkania? Bo gdzie indziej znalazłam coś całkiem przeciwnego: "Stosownie do art. 662 Kodeksu cywilnego wynajmujący ma obowiązek utrzymywania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu (Was jako najemców obciążają jedynie drobne nakłady związane ze zwykłym używaniem rzeczy), a mianowicie: koszty usuwania zatkań rur w obrębie lokalu, konserwacja i naprawa podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych, odświeżenie ścian, malowanie drzwi, okien, urządzeń sanitarnych i grzewczych, naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła i ogrzewania lokalu." http://www.eporady24.pl/wynajem_mieszkania_prawa_najemcy,pytania,4,47,787.html Proszę o odpowiedź, wynajmuję mieszkanie i właściciel chce mnie obciążyć kosztem wymiany pralki, która popsuła się ze starości, czy ma do tego prawo?
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie