Nowe dowody osobiste już od 1 marca. Co się w nich zmieni?

Marcin Walków, Weronika Skupin
Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r.
Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. infografika: Monika Wieczorkowska/AIP
Co się zmieni? W wydanym po 1 marca dowodzie osobistym nie będzie m.in. meldunku Trudniej będzie odebrać list polecony. Gdzie jeszcze napotkamy problemy? Czy weźmiemy kredyt w banku? Przeczytajcie!

Do tej pory, by odebrać paczkę lub list na poczcie, wystarczył dowód osobisty. Jeśli odbieramy swoją przesyłkę, pracownik poczty sprawdza tylko nasze imię i nazwisko. Ale pocztę dla nas może odebrać też ten, kto z nami wspólnie mieszka. I tu pojawia się problem. Bo w nowym dowodzie nie ma adresu, który by ten fakt potwierdzał.

- Konieczne będzie złożenie oświadczenia w placówce - zapowiada Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Można je pobrać ze strony internetowej Poczty Polskiej albo napisać odręcznie. Umieszczamy w nim swoje imię i nazwisko, imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz adres, na który wysyłana jest korespondencja. Trzeba też zaznaczyć, czy chodzi o przesyłkę, czy o przekaz pocztowy. Bez tego będziemy musieli pofatygować się sami na pocztę.

Wrocławianie obawiają się, że problemów z nowymi dowodami będzie więcej. Dlatego spieszą się ze składaniem wniosku. Kto złoży go do soboty, otrzyma dokument według dotychczasowego wzoru.

Ewa i Paweł Ostrowscy przeprowadzają się do Wrocławia z Opola. - Załatwiamy formalności związane z przeprowadzką jak najszybciej, właśnie z powodu zmian w wyglądzie dowodów osobistych. Wolimy mieć wpisany adres - mówią. W nowych dowodach zabraknie nie tylko adresu, ale też rubryk opisujących kolor oczu i wzrost. Nie będzie również wzoru naszego podpisu.

Ewie Maruszak termin ważności dowodu osobistego upływa w kwietniu. Nie czeka jednak z wyrobieniem kolejnego, bo obawia się, że z dokumentem w nowej wersji może mieć problemy w urzędach. - Myślę, że mogę napotkać trudności na przykład w banku. Nie chcę się zmagać z poświadczeniami zameldowania - mówi wrocławianka.

Bankowcy są już przygotowani na nowe dowody osobiste. Z nimi założymy konto lub weźmiemy kredyt. - Bank będzie opierał się na oświadczeniu klienta. W umowach i wnioskach już teraz widnieją adresy zamieszkania, a podpisując dokument, klient zaświadcza prawdziwość wskazanych danych - mówi Magdalena Lejman z biura prasowego PKO BP.

Magdalena Lejman zaznacza, że w niektórych przypadkach dodatkową weryfikacją może być np. opłacona faktura za prąd. Może się ona przydać także wtedy, gdy będziemy chcieli podpisać umowę na telefon stacjonarny. Adres jest bowiem ważny, jeśli będziemy chcieli zmienić operatora lub abonament w lokalu, w którym na co dzień nie mieszkamy. Wtedy musimy potwierdzić, że to nasze mieszkanie.

Przy podpisywaniu umowy z operatorem telefonii komórkowej, podobnie jak w banku, wystarczy oświadczenie o tym, gdzie mieszkamy.

- Ryzyko i odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji obciąża wyłącznie osobę, która takie oświadczenie składa - zwraca uwagę Maria Piskier z biura prasowego Orange Polska. Za fałszywe oświadczenie grozi grzywna lub więzienie.

Brak adresu w dowodzie nie sprawi też, że będziemy trudniej uchwytni dla stróżów prawa albo... kontrolerów biletów. - Dla nas istotny jest numer PESEL, jednoznacznie identyfikujący osobę - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK we Wrocławiu.

Podobnie mówią policjanci. - Dziś potrafimy przecież ustalić tożsamość osoby, nawet jeśli nie ma przy sobie dokumentu - podkreśla nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Problemów nie będzie także w lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich w maju. - Do potwierdzenia tożsamości przed odebraniem karty do głosowania wystarczy dowolny dokument ze zdjęciem. Wielu wyborców posługuje się paszportem, w którym adresu również nie ma - mówi Lech Gajzler, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.

We Wrocławiu w ubiegłym roku wydano 74 960 dowodów osobistych. Kto złoży wniosek do końca lutego, otrzyma jeszcze stary dowód. Wrocławianie nie szturmują urzędu. - Przyjmujemy około 330 wniosków dziennie - mówi Agnieszka Plucińska, kierownik działu dowodów osobistych we wrocławskim magistracie.

Dla kogo nowy dowód?

Nie każdy musi wymieniać dowód osobisty na nowy po 1 marca. Dotyczy to tylko osób, którym kończy się ważność dowodu osobistego. Wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed tym terminem. Wymianie podlegają również dowody uszkodzone. W razie zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego też trzeba złożyć wniosek o nowy dokument.

Dowód osobisty trzeba wymienić także wtedy, gdy zmienią się nasze dane. Od 1 marca będzie to dotyczyło zmiany nazwiska. Przeprowadzka, zmiana adresu nie jest już powodem do wymiany dokumentu. Od 1 marca wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. To efekt wdrożenia nowego systemu informatycznego dla urzędników. Wcześniej mieli oni wgląd w rejestry PESEL i ewidencji dowodów osobistych na terenie gminy. Teraz baza jest jedna - ogólnokrajowa.

Nowe zdjęcie do dokumentu. Od marca zdjęcia do dowodu osobistego muszą być takie, jak te do paszportów. Wydanie i wymiana dowodu osobistego pozostają bezpłatne.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie