Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorska technologia na PWSZ w Głogowie. Studenci z jej użyciem badają dzieci

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Ekipa z PWSZ. Studenci: Jakub i Zuzanna wraz z profesorem Marcinkowskim
Ekipa z PWSZ. Studenci: Jakub i Zuzanna wraz z profesorem Marcinkowskim Kacper Chudzik
Studenci głogowskiego PWSZ mają do swojej dyspozycji nowoczesną pracownię diagnostyki i terapii. Dzięki temu przeprowadzają badania u dzieci z naszego miasta. Co mogą wykryć w ich trakcie?

Spis treści

Nowoczesna pracownia na PWSZ w Głogowie

Studenci głogowskiego PWSZ w ramach zajęć prowadzą badania nad zdrowiem dzieci. Pozwala im na to pracownia, którą w ostatnich latach otworzono na głogowskie uczelni. Do swojej dyspozycji studenci mają nowoczesny i nowatorski sprzęt pozwalający na diagnostykę oraz prowadzenie terapii pedagogicznej. W piątek, 3 marca, studenci prowadzili swoje badania w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych.

– Wykonujemy badania na równowagę dzieci. Sprawdzamy koordynację ruchu. Badamy dzieci poprzez nowatorską platformę oraz program komputerowy, który w ciągu dwóch minut pokaże nam: jak stabilnie dziecko stoi – mówi Jakub Jagiełło, student PWSZ w Głogowie.

Pracownia wyposażona jest w sprzęt, który pozwala prowadzić badania zarówno na miejscu - w PWSZ, jak i przenosić go w wymagane miejsca, tak jak było to w przypadku MORIUS-a. Podobne badania prowadzono też wśród seniorów Domu Dziennego Pobytu. A możliwości diagnostyczne pracowni są znacznie większe, co już w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowane na samej uczelni. 8 marca odbywać się będą Dni Otwartych PWSZ, podczas których studenci demonstrować będą sprzęt diagnostyczny w działaniu.

Nowatorska technologia na PWSZ w Głogowie. Studenci z jej użyciem badają dzieci
W piątek studenci prowadzili badania wśród dzieci w MORIUSKacper Chudzik

Najpierw koncepcja nowatorskich badań, później pracownia

Sama idea powstania pracowni pojawiła się już w 2018 roku, kiedy to pod okiem dr. hab., profesora PWSZ Mariana Marcinkowskiego, zaczęto realizować projekt badań dojrzałości neuromotorycznej dzieci we wczesnym wieku szkolnym.

– Badania wykonane przez zespół z PWSZ w Głogowie były unikatowe, albowiem w Polsce dotychczas ich nie przeprowadzano, jeśli uwzględnimy liczbę ich uczestników. Obecnie również nie ma badań masowych, przesiewowych w środowisku szkolnym, a prowadzi się jedynie badania dojrzałości neuromotorycznej przy okazji diagnoz i terapii indywidualnej dotyczącej dzieci z zaburzeniami, na przykład autyzmem – wyjaśnia Marian Marcinkowski.

Badania przeprowadzono wtedy na grupie blisko 500 uczniów głogowskich szkół podstawowych, w klasach I-III. Miały one wskazać, jak wiele w szkołach jest dzieci z niedojrzałością neuromotoryczną. Badania wykazały występowanie licznych przypadków niedojrzałości neuromotorycznej oraz lateralizacji skrzyżowanej, a zatem czynników istotnie wpływających na pojawianie się trudności na pierwszym etapie szkolnej edukacji, zwłaszcza trudności w czytaniu i pisaniu, które kwalifikuje się zwykle jako zaburzenia (deficyty) o charakterze dyslektycznym. W świetle analizy wyników przeprowadzonych, że problemy te występują u co trzeciego dziecka, przy czym w większości dotyczy to chłopców.

Sukces projektu sprawił, że w PWSZ powstała stała Pracownia Diagnozy i Terapii Pedagogicznej. Pozwala ona studentom na uczenie się nowoczesnych metod diagnozy i terapii,
ale też pomaga lokalnym placówkom, dla których studenci badania te przeprowadzają. A wspomniane już badania motoryczne to zaledwie ułamek jej możliwości. Obecnie do dyspozycji studentów są:

  • zestaw do diagnozy i terapii dysleksji (metoda Warnke);
  • dwa zestawy do diagnozy i terapii słuchu (audiometr tonalny SAT z modułem terapeutycznym);
  • zestaw MedibalansPro do diagnozy postawy i koordynacji ruchowej;
  • zestaw sprzętu optometrycznego do przesiewowego badania wzroku u dzieci.

Video - Studenci PWSZ prowadzą badania:

Studenci zdobywają nowe certyfikaty

Studenci poszerzając swoją wiedzę zdobywają też odpowiednie certyfikaty i uprawnienia na przyszłość. Przykładowo w ramach pracowni przeprowadzono z udziałem profesjonalnego optometrysty szkolenia, po których kilkunastu studentów otrzymało stosowne certyfikaty. A na tym nie koniec.

– Szczególny wysiłek w działaniach Pracowni koncentruje się obecnie na rekrutacji i szkoleniu osób chętnych do pogłębienia kompetencji diagnostycznych w zakresie wzroku i widzenia. Głównym celem tych szkoleń i warsztatów jest przygotowanie studentów do przesiewowych badań wzroku u dzieci w głogowskich przedszkolach i szkołach. Badania te zaplanowane są w kolejnym roku akademickim – dodaje Marian Marcinkowski.

Pracownia podjęła też współpracę z Instytutem Pielęgniarstwa PWSZ, zwłaszcza ze studenckim kołem naukowym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Ekipa z PWSZ. Studenci: Jakub i Zuzanna wraz z profesorem Marcinkowskim

Nowatorska technologia na PWSZ w Głogowie. Studenci z jej uż...

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto