Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne niebo w kwietniu 2023. Niezwykłe zjawiska astronomiczne w tym miesiącu: Różowy Księżyc, noc spadających gwiazd

Emil Hoff
Emil Hoff
Jakie niesamowite zjawiska astronomiczne warto obserwować na nocnym niebie w kwietniu 2023? Które miejsca w Polsce nadają się najlepiej do podziwiania spadających gwiazd? Zapraszamy do informatora: nocne niebo w kwietniu 2023.
Jakie niesamowite zjawiska astronomiczne warto obserwować na nocnym niebie w kwietniu 2023? Które miejsca w Polsce nadają się najlepiej do podziwiania spadających gwiazd? Zapraszamy do informatora: nocne niebo w kwietniu 2023. cylonphoto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Czasem nie trzeba daleko jechać, by przeżyć prawdziwą przygodę i zobaczyć nie tylko odległe kraje, ale wręcz odległe światy. Tak jest z obserwacją nocnego nieba, gwiazd i planet. Jakie niezwykłe zjawiska astronomiczne czekają nas w kwietniu 2023? Czym jest Różowy Księżyc, kiedy obserwować przelot roju meteorów? Które miejsca w Polsce nadają się najlepiej do podziwiania zjawisk niebiańskich? Zapraszamy do naszego informatora o najciekawszych zjawiskach na nocnym niebie w kwietniu 2023.

Spis treści

Niesamowite zjawiska na nocnym niebie w kwietniu 2023

Nocne niebo w kwietniu 2023 szykuje dla nas kilka niespodzianek. Jakich niezwykłych zjawisk astronomicznych możemy spodziewać się w tym miesiącu? Będzie co oglądać: kwiecień zaczyna się ukazaniem ognistej planety, a kończy nocą spadających gwiazd.

Zapraszamy do naszego kalendarium najciekawszych zjawisk astronomicznych na kwiecień 2023. Przekonajcie się, kiedy i gdzie najlepiej obserwować gwiazdy, Księżyc, spadające gwiazdy i planety.

Czytaj też: 10 najlepszych atrakcji w Polsce na kwiecień. Pomysły na Wielkanoc i wiosenne wycieczki. Gdzie powitać bociany i podziwiać krokusy?

Niezwykłe nocne niebo w kwietniu. Różowy Księżyc i spadające gwiazdy

Co ciekawego będzie działo się na nocnym niebie w kwietniu 2023? Poniżej zebraliśmy dla Was najbardziej niezwykłe zjawiska niebiańskie, które rozegrają się nad naszymi głowami w tym miesiącu. Skorzystajcie z naszego kalendarium i zaplanujcie wiosenną wycieczkę poza miasto, by przeżyć przygodę pod gwiazdami.

1 kwietnia (sobota) i 11 kwietnia (wtorek): ognista planeta stanie się dobrze widoczna

Od 1 kwietnia 2023 na nocnym niebie ognista planeta Merkury stanie się wyraźnie widoczna. Optimum widoczności w całym 2023 r. osiągnie 11 kwietnia.

Merkury to planeta położona najbliżej Słońca, oddalona od Ziemi o ok. 156 mln km. Choć odległość robi wrażenia, Merkury jest widoczny z Ziemi nawet gołym okiem w postaci czerwonawego punktu na niebie, choć oczywiście teleskop bardzo pomaga w obserwacji.

Planetę najlepiej obserwować tuż po zachodzie lub przed samym wschodem Słońca.

6 kwietnia (czwartek): Różowy Księżyc

O godzinie 6:37 w Wielki Czwartek 6 kwietnia będziemy mogli podziwiać Różowy Księżyc, czyli kwietniową pełnię Księżyca.
Nazwa zjawiska nie bierze się niestety od koloru tarczy naszego satelity, która nie zmieni barwy, lecz od kwitnących wówczas kwiatów, głównie floksów, występujących przede wszystkim w Ameryce Północnej. Tradycja rdzennych mieszkańców Ameryki połączyła kwitnienie tych roślin z kwietniową pełnią, nadając im silne religijne i magiczne znaczenie.

Różowy Księżyc ma też znaczenie dla chrześcijan. To właśnie w pierwszą niedzielę po kwietniowej pełni Księżyca obchodzona jest Wielkanoc. W 2023 r. będzie to dzień 9 kwietnia z wolnym poniedziałkiem 10 kwietnia.

Różowy Księżyc to nazwa kwietniowej pełni. Satelita nie zmienia - niestety - koloru na różowy. Nazwa bierze się od płatków kwitnących w tym okresie
Różowy Księżyc to nazwa kwietniowej pełni. Satelita nie zmienia - niestety - koloru na różowy. Nazwa bierze się od płatków kwitnących w tym okresie kwiatów. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

20 kwietnia 2023 (czwartek): całkowite zaćmienie słońca, ale nie dla nas

20 kwietnia 2023 będzie miało miejsce niezwykłe zjawisko: całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, nie będzie widoczna z półkuli północnej, a więc i z Polski. Zaćmienie będzie można obserwować na południu, np. w Australii, Azji Południowo-Wschodniej czy nad Oceanem Indyjskim. Jeśli akurat będziecie spędzać urlop np. na Malediwach, zaćmienie będzie dodatkową atrakcją.

Noc 21/22 oraz 22/23 kwietnia (piątek i sobota): spadające gwiazdy nad Polską

Od 16 do 24 kwietnia nad Polską trwać będzie przelot roju meteorów, tzw. Lirydów. Szczyt widoczności i natężenia rój osiągnie w nocy z 21 na 22 oraz z 22 na 23 kwietnia. To akurat noc piątkowa i sobotnia w czwarty weekend kwietnia.

Deszcz meteorytów to świetna okazja, by wybrać się poza miasto i spędzić weekend, podziwiając spadające gwiazdy.

Zobaczcie, jak przelot Lirydów wyglądał w 2022 r:

Gdzie obserwować nocne niebo w Polsce? Parki czystego nieba i inne miejsca na wycieczkę w gwiazdy

Coraz więcej turystów na świecie i w Polsce chętnie wybiera się na wycieczki specjalnie po to, by obserwować najciekawsze zjawiska astronomiczne na nocnym niebie. Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji. W miastach prawie nie widać gwiazd – nocne niebo nad nimi jest zbyt zanieczyszczone sztucznym światłem. Dlatego dobrze jest zaplanować wycieczkę poza miasto, by obserwować gwiazdy, zaćmienia, pełnie księżyca czy roje meteorów.

Przydatną mapę zanieczyszczenia świetlnego w Polsce i całej Europie możecie znaleźć online.

W miastach obserwacja nocnego nieba jest trudna lub wręcz niemożliwa. Wszystko przez tzw. zanieczyszczenie świetlne. Sztuczne światła miast tworzą na
W miastach obserwacja nocnego nieba jest trudna lub wręcz niemożliwa. Wszystko przez tzw. zanieczyszczenie świetlne. Sztuczne światła miast tworzą na niebie łunę, która zasłania gwiazdy, planety i roje meteorów. Na zdjęciu: nocne niebo widziane z Kopca Krakusa w Krakowie. Aneta Zurek / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Nocne niebo najlepiej obserwować z miejsc oddalonych od dużych miast, w górach czy lasach. W Polsce założono nawet kilka specjalnych parków, w których nocne niebo jest chronione przed sztucznym światłem. To miejsca, które nadają się najlepiej do obserwacji gwiazd, meteorów, pełni czy zaćmień.

Gdzie obserwować nocne niebo w Polsce? Warto odwiedzić np.:

  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
  • Izerski Park Ciemnego Nieba
  • Okolice Słowińskiego Parku Narodowego
  • Drawski Park Krajobrazowy
  • Okolice wsi Karwica na Mazurach
  • Okolice wsi Milejczyce i Ogórki na Podlasiu
  • Okolice wsi Surowe na Mazowszu

Kwietniowe zjawiska astronomiczne, zwłaszcza przelot Lirydów w weekend, to dobry pretekst, by zaplanować niezwykłą wycieczkę pod gwiazdami np. w Bieszczady czy na Podlasie.

Noc spadających gwiazd w kwietniu 2023 wypada akurat w weekend. To świetna okazja, by wybrać się na wycieczkę poza miasto.
Noc spadających gwiazd w kwietniu 2023 wypada akurat w weekend. To świetna okazja, by wybrać się na wycieczkę poza miasto. Photo by Austin Schmid on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Długi weekend wiosną 2023. Wielkanoc, majówka, Boże Ciało. Kiedy są dni wolne? Kiedy wziąć urlop, by odpoczywać najdłużej? Pogoda na wiosnę

Niezwykłe zjawiska astronomiczne na cały rok 2023

Zajrzyjcie do naszego kalendarium najciekawszych zjawisk na niebie na cały rok 2023. Już dziś możecie zaplanować wycieczkę pod gwiazdami np. na maj czy czerwiec.

Niestety, zaćmienie słońca w kwietniu 2023 będzie widoczne tylko dla mieszkańców półkuli południowej.
Niestety, zaćmienie słońca w kwietniu 2023 będzie widoczne tylko dla mieszkańców półkuli południowej. Adam Jankowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Źródła: astronomia24.com, urania.edu.pl, starwalk.space

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nocne niebo w kwietniu 2023. Niezwykłe zjawiska astronomiczne w tym miesiącu: Różowy Księżyc, noc spadających gwiazd - Strona Podróży

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto