Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko na Bulwarze Dunikowskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Wilczyńska
Podczas prac budowlanych na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego znaleziono pozostałości po pomniku Zwycięstwa
Podczas prac budowlanych na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego znaleziono pozostałości po pomniku Zwycięstwa Ewa Wilczyńska
Podczas prac budowlanych na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego znaleziono pozostałości po pomniku Zwycięstwa. A to niejedyne takie odkrycie w ostatnim czasie

Pomnik Zwycięstwa czasy świetności ma już dawno za sobą. Powstał w 1897 roku i miał formę neogotyckiej, 19-metrowej wieży, wykonanej w piaskowcu. Wznosiła się ona z cokołu, wzbogaconego rzeźbionymi figurami żołnierzy. Pomnik powstał na pamiątkę wojny z Danią w 1864, Austrią w 1866 i Francją w latach 1870-1871. Zaprojektował go Alexis Langer, a rzeźby wykonali Georg Bähr i Scholz. Wtedy plac Polski nazywał się placem Cesarzowej Augusty.

Po II wojnie światowej, w 1945 roku, pomnik rozebrano. Została po nim jedynie podstawa. To właśnie ją odkryto podczas renowacji Bulwaru Xawerego Dunikowskiego, gdzie powstają m.in. przystanie dla kajaków, rowerów wodnych oraz statków wycieczkowych. Będzie też amfiteatr.

Jaki dalszy los czeka stare cegły odkryte na placu Polskim - nie wiadomo. Na początku będą musieli się im przyjrzeć archeolodzy. Nowe wrocławskie inwestycje regularnie przyczyniają się do odkrywania elementów historii.

Na ulicy Zamkowej odkopano ceglane fortyfikacje oraz kamienne mury. Najciekawszym odkryciem okazał się jednak wał ziemny. Pierwsze analizy dowodzą, że może on pochodzić z początku XIII wieku, a to by oznaczało, że Wrocław jest starszy, niż wszyscy myśleli. Obecnie początek miasta datuje się na 1261 rok, z którego pochodzi pierwszy dokument lokacyjny.

Podczas prac przy ul. Kazimierza Wielkiego odkryto fundamenty kamienicy, której najstarsza, renesansowa część znajduje się od strony centrum miasta. Przez ostatnie lata był w tym miejscu parking, a w przyszłości stanie sześciopiętrowy biurowiec.

Archeolodzy mieli także pełne ręce roboty podczas budowy nowego dworca PKS. Odkryto tam fragmenty ewangelickiego kościoła Zbawiciela, który został wybudowany w latach 1871-76. Świątynia z 66-metrową wieżą uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, dlatego po wojnie ją rozebrano.

Głośno było także o zabytkowej fortyfikacji odkrytej podczas budowy Narodowego Forum Muzyki. Ostatecznie XIV-wieczny mur wkomponowano w ścianę podziemnego tunelu.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZABYTKOWEGO MURU SPOD NFM

Prace przy ul. św. Mikołaja pozwoliły odkryć zabudowę z XIV-XV wieku oraz XV-wieczny wodociąg, który funkcjonował do czasów II wojny światowej.

Pełne ręce roboty archeolodzy mieli także podczas budowy Galerii Dominikańskiej i parkingu podziemnego na placu Nowy Targ. W obydwu miejscach odkryto fundamenty dawnej zabudowy, a także wiele przedmiotów codziennego użytku, na przykład ceramikę, monety czy figurki szachowe. Na pl. Nowy Targ znaleziono nawet uciętą rękę skazańca.

Praktycznie każda nowa budowa i inwestycja jest przyczynkiem kolejnych odkryć dotyczących historii miasta. Nie zawsze znajduje się dla nich miejsce w muzeum, czasem pomagają jedynie (albo aż) odtworzyć historię miasta.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto