Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe narodziny w Zoo Wrocław (ZDJĘCIA)

AS
Nowi mieszkańcy Zoo Wrocław
Nowi mieszkańcy Zoo Wrocław materiały prasowe Zoo Wrocław
W Zoo Wrocław wraz z wiosną budzi się nowe życie. Trwa wiosenne baby boom. Wśród nowych mieszkanców zoo wymienić trzeba kozy, owce, lemury katta, legwaniki błękitne. Sensacją sezonu na skalę światową są narodziny żółwi olbrzymich.

W Zoo Wrocław narodziły się żółwie olbrzymie (Heosemys grandis) - to wielkie wydarzenie, ponieważ gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Gady wykluły się 22 marca w inkubatorach na zapleczu Terrarium. Na razie oba żółwie są malutkie i mieszą się na dłoni, a by osiągnąć wymiary dorosłych osobników potrzebują od 20 do 40 lat.

- Sukces hodowlany cieszy podwójnie, gdyż jest to gatunek zagrożony wyginięciem i prawdopodobnie dopiero trzeci taki przypadek w ogrodach na świecie – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zarządu wrocławskiego zoo.

Żółwie olbrzymie to żółwie błotne. Osiągają one wagę ponad 10 kg, przez co są bardzo pożadane na lokalnych rynkach do produkcji pseudo-medykamentów i do spożycia. Według przesądów jedzenie mięsa żółwi, wciąż mocno zakorzenione w społeczeństwach krajów Azji, powoduje m.in. przedłużenie życia.

Rodzice nowo wyklutych żółwi to zwierzęta pochodzące z ogromnej konfiskaty dokonanej w roku 2001 w Hong Kongu. Wtedy to celnicy przejęli z chińskiej barki około 10 tysięcy sztuk gadów, w większości osobników dorosłych z zagrożonych gatunków. Niemal wszystkie były w opłakanym stanie - niekarmione i niepojone od miesięcy, pełne pasożytów, wychudzone i odwodnione. Po wstępnej rehabilitacji w Hong Kongu, okazy które przeżyły, trafiły do ogrodów zoologicznych Europy, USA i Australii, w tym także do wrocławskiego zoo.

W Terrarium niedawno na świat przyszło również 6 legwaników błękitnych (Sceloporus serrifer cyanogenys). ICh samice mają niebieski kolor podgardla i spodniej cześci ciała, zaś obie płcie mają za głową biało-czerwoną obrożę.
Gatunek ten zamieszkuje suche i gorące obszary Meksyku, ale pojawia się również w USA.

Natomiast w Dziecińcu Zwierzęcym pojawiły się małe owce kameruńskie oraz kozy karpackie, burskie i karłowate.

Na wyspie lemurów katta urodziły się trzy małpiatki, w tym ponownie bliźnięta. Gatunek ten żyje na Madagaskarze, jest bliski zagrożenia wyginięciem m.in. ze względu na wycinkę lasu i kłusownictwo.

Zoo Wrocław - godziny otwarcia (kwiecień - wrzesień 2016)
Poniedziałek - piątek: godz. 9:00-18:00 (Afrykarium wpon. od 10)
Sobota, niedziela i święta: godz. 9:00-19:00

Kasy i wejście są zamykane na godzinę przed zamknięciem zoo.

Zoo Wrocław - ceny biletów:
Normalne - 40 zł
Ulgowe - 30 zł
Rodzinne (2 rodziców + max. 3 dzieci) - 120 zł
Studencki - 35 zł


Mały lemur pojawił się również w zoo w Poznaniu. Jednak ten maluch nie miał łatwego początku. Po pojawieniu się na świecie został odrzucony przez matkę i obecnie jest pod opieką pracownicy zoo. W jej domu znalazł schronienie, w którym może w spokoju się rozwijać. Pracownicy ogrodu mają nadzieję, że za jakiś czas uda się dołączyć małego zwierzaka z powrotem do stada.

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto