Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największy rezerwat w Polsce

Magdalena Rudnik
Raj dla turystów i miłośników natury Znaczna część Doliny Baryczy, obejmująca dwie duże kotliny baryckie – Milicką (Odolanowską) i Żmigrodzką – jest objęta ochroną jako Park Krajobrazowy Dolina ...

Raj dla turystów i miłośników natury

Znaczna część Doliny Baryczy, obejmująca dwie duże kotliny baryckie – Milicką (Odolanowską) i Żmigrodzką – jest objęta ochroną jako Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Jest to największa tego rodzaju powierzchnia chroniona w Polsce, obejmująca 87.040 hektarów.
Z tego na terenie województwa wielkopolskiego leży 17.000 hektarów, natomiast większa część – 70.040 hektarów – na terenie województwa dolnośląskiego w gminach: Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród.
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy powstał w 1996 roku. Na jego obszarze nie można lokalizować inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz mogących pogorszyć stan przyrody, likwidować oczek wodnych i starorzeczy, przekształcać terenów podmokłych oraz budować domów (poza istniejącymi jednostkami osadniczymi).
Zakazane jest organizowanie rajdów motorowych i samochodowych, a biwakować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Słynne stawy
Największym i najbardziej znanym spośród istniejących rezerwatów w Dolinie Baryczy są Stawy Milickie. Rezerwat został utworzony w 1963 roku na powierzchni 5324 hektarów, z czego dwie trzecie zajmują stawy, a pozostałą część przyległe lasy i pola. Te ostatnie są również ważne dla ochrony ptaków – jako miejsce żerowania i wypasów dla gęgaw.
Jest to największy rezerwat przyrody w Polsce, przewyższający swoją powierzchnią niektóre z parków narodowych. Występuje w pięciu oddzielonych od siebie częściach. Największa z nich – kompleks Stawno – ma imponujący obszar 1629 ha. Pozostałe części to: Radziądz (665 ha), Jamnik (328 ha), Ruda Sułowska (799 ha) i Potasznia (370 ha).
Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsce ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku. Istnieje tu zakaz polowań, choć jednocześnie na stawach prowadzona jest gospodarka rybacka. Na części ze stawów obowiązuje całkowity zakaz pogłębiania i wycinania szuwarów. Są to tzw. stawy lęgowiskowe, mające status rezerwatu ścisłego. Tą formą ochrony objęto przede wszystkim największe stawy, które dzięki temu przypominać mogą naturalne jeziora z szerokim pasem szuwarów. Największe z nich – takie jak Grabownica, Słoneczny Górny, Henryk, Nowy Świat Górny, Jeleni III i Mewi Duży – mają prawie 300 hektarów powierzchni.

Na dwóch kółkach
Dolina Baryczy to wymarzony teren dla rowerzystów. Zachęca do tego liczna sieć utwardzonych dróg leśnych oraz lokalnych o wyjątkowo małym ruchu samochodowym, piękne krajobrazy, a także bardzo urozmaicona rzeźba terenu.
Coraz gęstsza staje się sieć turystycznych szlaków rowerowych. Główną trasą ma się w najbliższej przyszłości stać Rowerowy Szlak Doliny Baryczy, biegnący wzdłuż rzeki na trasie Wąsosz – Żmigród – Sułów – Milicz – Odolanów – Dębnica. Na zachodzie trasa łączy się z Rowerowym Szlakiem Odry. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto