Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Angelus: Kto dostanie Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus?

Małgorzata Matuszewska
materiały prasowe
Nagroda Angelus. Już w sobotę (17 [października) we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol zacznie się Gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W przeddzień wręczenia Nagrody warto spotkać się z finalistami.

Finaliści Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus: Jacek Dehnel, Drago Jančar, Ziemowit Szczerek, Lucian Dan Teodorovici i Olga Tokarczuk spotkają się z czytelnikami w piątek (16 października) o godz. 19.30 w Empiku Renoma (ul. Świdnicka 40). Odczytają fragmenty swoich powieści, a spotkanie poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Autora najlepszej książki i najlepszego tłumacza poznamy w sobotę (17 października) w Teatrze Muzycznym Capitol. Na Galę Angelusa wstęp tylko z zaproszeniami, ale można oglądać transmisję na stronie internetowej: www.angelus.com.pl, w sobotę o godz. 20.

Nagroda Angelus – brawurowa siódemka

Finałową siódemkę Angelusa Justyna Sobolewska, jurorka Nagrody, nazwała brawurową. Nic dziwnego, autor każdej z siedmiu powieści mógłby startować do Nobla (a warto wspomnieć, że tegoroczna laureatka literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz dostała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” już cztery lata temu). Tegorocznego laureata Angelusa poznamy w sobotę wieczorem, podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Uroczysty koncert reżyseruje Tomasz Man, a fragmenty nominowanych do nagrody książek przedstawią aktorzy Capitolu i Wrocławskiego Teatru Lalek: Pola Błasik, Alicja Kalinowska, Emose Uhunmwangho, Sambor Dudziński, Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Leszczyński oraz Maciej Maciejewski. Na fortepianie zagra Ignacy Jan Wiśniewski, na perkusji Wojciech Buliński, na kontrabasie i gitarze basowej Kamil Pełka.

Nagroda Angelus – Czytelnicy już wybrali

Zanim jednak poznamy pochodzącego z Europy Środkowej, ciekawego innych kultur, zmuszającego do refleksji, rozważającego najistotniejsze współczesne tematy laureata najlepszej książki, wiemy, którą z nominowanych książek wybrali Czytelnicy. Tegorocznym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici. Na jego powieść „Matei Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej-Lascăr (Wydawnictwa: Amaltea i Oficyna Wydawnicza ATUT) oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Główny bohater książki Bruno Matei jest fikcyjną postacią, reprezentuje ofiary zapomniane przez historię. Jego losy łączą się z postaciami historycznymi, opisanymi przez autora. Czytelnik spotyka Brunula – włosko-rumuńskiego marionetkarza na moście Trancu, w niedzielny dzień, kiedy to Brunul wychodzi do miasta na spacer ze swoim przyjacielem Bazylkiem. Bazylek jest marionetką, a jej opiekun pracuje w Państwowym Teatrze Lalek jako opiekun lalek. W świecie opanowanym przez totalitarną władzę (w Rumunii za tzw. realnego socjalizmu działy się rzeczy przerażające), Bazylek jest metaforą szarego człowieka. Czytelnicy niewątpliwie docenili opowieść poetycką, choć zanurzoną w prawdziwych wydarzeniach, niczym w piekielnej smole.

Nagroda Angelus – autorzy i ich książki

Do Nagrody zakwalifikowanych zostało 66 tytułów, przysłanych przez wydawców. Oto nominowani autorzy i ich książki: Jacek Dehnel, „Matka Makryna” (Wydawnictwo W.A.B.), Drago Jančar, „Widziałem ją tej nocy” (Wydawnictwo Czarne), Andrzej Stasiuk, „Wschód” (Wydawnictwo Czarne), Ziemowit Szczerek, „Siódemka” (Korporacja Ha!art), Lucian Dan Teodorovici, „Matei Brunul” (Amaltea i Oficyna Wydawnicza ATUT), Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe” (Wydawnictwo Literackie), Serhij Żadan, „Mezopotamia” (Wydawnictwo Czarne). Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław, autor najlepszej książki dostanie czek na kwotę 150 tys. zł oraz statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Najlepszy translator obcojęzycznej książki dostanie 20 tys. zł, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Jeśli jury przyzna Angelusa autorowi zagranicznej książki, jej tłumacz także zostanie nagrodzony, a jeśli wygra polski autor, jury wskaże najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto