Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Wzgórzu Kościuszki mieszczanie stawiali wille. Spacerowali i przesiadywali w kawiarniach. 100 lat temu park zachwycał (FOTO)

Alina Gierak
W XIX wieku Wzgórze Kościuszki było ulubionym miejscem spacerów jeleniogórzan. Także i dzisiaj chętnie spędzają tu czas.
W XIX wieku Wzgórze Kościuszki było ulubionym miejscem spacerów jeleniogórzan. Także i dzisiaj chętnie spędzają tu czas. FOTOPOLSKA.EU
Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki dawniej zachwycał. Wypielęgnowane alejki, zdobne altanki, piękna roślinność- to wszystko sprawiało, że spacerowiczów w oddalonym o kilometr od jeleniogórskiego rynku parku nie brakowało. Zobacz te niesamowite zdjęcia sprzed lat.

Pierwszą budowlą, która stanęła na miejscu dzisiejszego Parku Kościuszki była, zbudowana w XVI wieku szubienica miejska. Pełniła swoją rolę przez 200 lat.
Potem charakter parku zmienił się diametralnie.

W drugiej połowie XVIII wieku dowódca stacjonujących w mieście wojsk, podjął decyzję o zburzeniu szafotu i budowie na wzgórzu umocnień wojskowych. Ale nie w tym kierunku poszedł rozwój tego miejsca.

Pierwszy park miejski powstał pod koniec XVIII wieku. Założony został przez ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry Johanna Christopha Schönau'a. Za jego sprawą posadzono drzewa, wytyczono alejki, ustawiono ławki, pawilony i punkty widokowe dla spacerowiczów.

Bogaci mieszkańcy miasta kupowali ziemię w parku i wznosili tu swoje letnie domki oraz kawiarnie i restauracje. W XIX wieku park stał się niezwykle popularnym miejscem spacerów, a także organizacji imprez i uroczystości.

Najbardziej znaną budowlą na wzgórzu była restauracja Felsenkeller - posiadająca piękny ogród i taras. Przed restauracją powstały korty tenisowe. Lokal, który posiadał potężne, wykute w skale piwnice-magazyny na piwo i wino, stał się popularnym miejscem rozmaitych spotkań i uroczystości.

Historię Wzgórza oraz bogatą faunę i florę parku możecie poznać dzięki Ścieżce Przyrodniczo - Historycznej, na której ustawiono tablice informacyjne.

Najciekawszym przystankiem ścieżki jest "Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie", stworzony na początku XX wieku z fragmentów skał występujących na przedstawionych obszarach. Do stworzenia profilu użyto około 30 rodzajów skał.

Obejrzyjcie zdjęcia z parku. Zobaczcie, jak wypoczywano tu 100 lat temu

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto