Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na remont trzeba wydać 30 milionów

Katarzyna Kijakowska
Miasto będzie modernizować budynek starego szpitala
Miasto będzie modernizować budynek starego szpitala fot. Grzegorz Kijakowski
Warto wydać na remont starego budynku aż 30-35 milionów złotych? Zdaniem nowych władz Oleśnicy - warto. Sceptycy podnoszą, że budowa centrum usług społecznych od podstaw, a więc nowego obiektu, kosztowałaby co najmniej o 10 mln zł mniej. Ale decyzja zapadła.

Jeszcze w tej kadencji samorządu w starym szpitalnym budynku ma ruszyć przedszkole ze żłobkiem, dzienny dom pomocy społecznej, niewykluczone także że hospicjum.
W ubiegłym tygodniu władze powiatu, który jest właścicielem budynku, wyraziły zgodę na oddanie obiektu miastu w użyczenie. Na razie na okres 10 lat. Dla powiatowych decydentów podpisanie umowy z miastem to znakomita wiadomość, bo z barek samorządu, który boryka się z ogromnymi problemami finansowymi to pozbycie się niewygodnego problemu. A włodarze Oleśnicy muszą zakasać rękawy i rozpocząć prace związane z przygotowaniem obiektu do generalnego remontu.

Zaczną od projektu
Jak w czasie zostanie rozłożone zagospodarowanie niszczejącego od lat budynku? - Na razie trwają prace nad zredagowaniem treści umowy między jednostkami samorządu powiatowego i miejskiego - mówi Michał Skrzypek, rzecznik burmistrza. - Po jej podpisaniu ogłosimy przetarg na wykonanie projektu adaptacji obiektu zgodnie z założonym przeznaczeniem.
Część pieniędzy na remont budynku władze będą chciały pozyskać z Unii Europejskiej. Pozostałe trzeba będzie znaleźć w budżecie miasta. To nie powinno być trudne, bo tylko ubiegłoroczna nadwyżka w miejskiej kasie to...jedenaście milionów złotych. Już dziś wiadomo, że potrzeba będzie ogromnych środków, bo budynek jest stary i od lat niszczeje. Do wymiany są dachy podłogi, wszystkie instalacje. Wykonać trzeba będzie izolację budynku, osuszyć go, a potem przystąpić jeszcze do przygotowania na potrzeby najmłodszych i seniorów.
Tzw. stary szpital powstał pod koniec XIX wieku. Rozbudowano go w 1912 roku. Od otwarcia nowego szpitala w latach 70., przez wiele lat, do początku lat 90. w budynku mieściła się szkoła medyczna kształcąca przyszłe pielęgniarki. Po jej przeniesieniu na ul. Wojska Polskiego, czyli przez ponad 30 lat, z wyjątkiem wynajmu pojedynczych pomieszczeń, obiekt nie miał gospodarza. Wiele razy mówiło się, że jego zagospodarowaniem zainteresowane są prywatne firmy, które chciały uruchamiać w Oleśnicy placówki opiekuńcze. Ale rozmowy kończyły się fiaskiem, a inwestorzy rezygnowali po uzyskaniu informacji o tym, jak duże nakłady trzeba zainwestować w budynek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto