Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mostek Herbowy w Kowarach został wyremontowany. Tak wygląda piesza kładka nad potokiem Jedlica [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Miasto Kowary/Facebook
Poprzez Wenecje Karkonoszy do Kowarskiego Ratusza to polski projekt realizowany z czeską stroną. W jego ramach miały zostać wyremontowane 2 kładki: „Mostek Herbowy” i „Mostek Młynarza”. Jedna z nich jest już gotowa.

Projekt jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kowary a Miastem Vrchlaí. Jest to kontynuacja działań zmierzających do promocji oraz wykorzystania wciąż niedocenianych i mało znanych walorów przyrodniczych, dziedzictwa historyczno – kulturowego a także turystyczno-rekreacyjnych pogranicza czesko-polskiego.

Projekt ma na celu udostępnienie nowej ścieżki spacerowo-turystycznej poświęconej rzemiosłu dawnemu w Kowarach. W ramach niniejszego projektu planujemy przybliżyć turystom mało znaną historię zapomnianych zawodów w Kowarach. Zadania przewidziane w projekcie to: remont 2 kładek: „Mostka Herbowego” i „Mostka Młynarza”. Ponadto nastąpi ozdobienie 5 kładek w metaloplastykę: 4 szyldy z nazwami „mostków” i elementem charakterystycznym dla poszczególnych zawodów rzemieślniczych oraz herbami Kowar zmieniającymi się na przestrzeni dziejów na „Mostku Herbowym”. Przewiduje się również wykonanie oraz zamontowanie tabliczek informacyjno – promocyjnych, tj. przy każdym z 5 mostków na Jedlicy po 1 szt. – tabliczki stojące z opisem kowarskiej historii poszczególnych zawodów.

Miasto Vrchlabi natomiast w ramach projektu zamierza przeprowadzić renowację istniejących biegów schodowych z balustradami na poddaszu i w wieży kościoła barokowego w kościele św. Augusta, który jest elementem dawnego kompleksu klasztoru augustianów.

Projekt umożliwi przekształcenie kulturowej spuścizny w elementy turystyki opartej na edukacji i poznawaniu tradycji i historii partnerów. Wyremontowane elementy staną się ważną atrakcją na mapie zabytków obszaru przygranicznego. Doprowadzi to do zwiększenia ruchu turystycznego w miastach i regionie pogranicza czesko-polskiego. Wpłynie również na poprawę wiedzy o regionie wśród mieszkańców polskiej i czeskiej strony Karkonoszy i zachęci ich do zwiększenia częstotliwości wizyt Polaków w Czechach i Czechów w Polsce.

Oba miasta partnerskie dostrzegają potrzebę realizacji projektów mających na celu przywrócenie dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz zachowanie wartości historycznych. Oba projekty będą promowane po obu stronach granicy i będą zapraszać turystów do odwiedzenia odrestaurowanych zabytków i innych atrakcji. Przedstawiciele miast partnerskich i instytucji będą spotykać się co roku w celu utrzymania wspólnego dziedzictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto