Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajki w Zajezdni Popowice we Wrocławiu. W programie przejażdżka zabytkowym autobusem z… przyczepą. Program wydarzeń i dojazd

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję przejechać się nie dość, że zabytkowym autobusem Jelcz 080 z 1980 rok to jeszcze będzie do niego dołączona przyczepa.

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→
Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję przejechać się nie dość, że zabytkowym autobusem Jelcz 080 z 1980 rok to jeszcze będzie do niego dołączona przyczepa. Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→ fot. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu
Mikołajki w Zajezdni Popowice we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu miejskiego z okazji mikołajek zaprasza na zwiedzanie zabytkowej zajezdni i przejażdżkę zabytkowym autobusem z przyczepą. Ponad to w programie wykłady i prelekcje o historii transportu zbiorowego. Wydarzenie odbędzie się 3 grudnia i jest to nie lada gratka dla dzieci i ich rodziców.

Spis treści

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego potrafi zaskakiwać mieszkańców Wrocławia. Zaczęło się od wakacyjnych przejażdżek po mieście tramwajami z czasów przedwojennych i powojennych i czterdziestoletnimi autobusami. Teraz przygotowali coś nowego.

Z okazji mikołajek w Zajezdni Popowice będzie można przejechać się autobusem z przyczepą

Z okazji mikołajek, 3 grudnia KSTM zaprasza na dzień otwarty w Zajezdni Popowice, gdzie odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję przejechać się nie dość, że zabytkowym autobusem Jelcz 080 z 1980 rok to jeszcze będzie do niego dołączona przyczepa. Ta też służy do przewozów pasażerów.

Mikołajki w Zajezdni Popowice
Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję przejechać się nie dość, że zabytkowym autobusem Jelcz 080 z 1980 rok to jeszcze będzie do niego dołączona przyczepa.

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→fot. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu

- To pierwszy taki kurs organizowany przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Przejażdżka będzie odbywać się po terenie Zajezdni Popowice, ponieważ od lat 80. XX w. dużo się zmieniło w kwestii przepisów transportu publicznego. Obecnie nie można przewozić pasażerów po drogach publicznych w autobusach z przyczepą. - mówi Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu.

Mikołajki w Zajezdni Popowice to też szereg wykładów na temat historii transportu publicznego

Oprócz przejażdżki będzie też okazja do zwiedzania Zajezdni Popowice z przewodnikiem i obejrzenia zabytkowych tramwajów i autobusów. Będą to m.in. słynne Ogórki, tramwaje Konstal czy tramwaj Maximum z 1901 r.

W programie przewidziano też wykłady na temat historii transportu publicznego. Będą się one odbywały z pokazami taboru według harmonogramu:

  • 11:00 – pokaz jeżdżącego tramwaju Linke-Hofmann Standard o numerze taborowym 1192 z 1929 r., który Klubowi Sympatyków Transportu Miejskiego niedawno udało się uruchomić po około ćwierćwieczu postoju,
  • 11:20, 12:20, 13:20, 14:20 – zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem, które będzie obejmować dawne hale postojowe i naprawcze, łaźnię i omówienie wybranych zabytkowych autobusów i tramwajów (zwiedzanie będzie trwało około 45 minut)
  • 11:30 – wykład mgra inż. Tomasza Szymczyszyna o nadwoziach Jelcz PR na różnych podwoziach (czyli o autobusach Jelcz PR110U, 080, 081, M11, L11, P-080 i PR110R),
  • 12:30 – wykład dra Tomasza Sielickiego i dra Krzysztofa Kołodziejczyka o pojazdach gospodarczych i technicznych, które były użytkowane przez przewoźników obsługujących komunikację zbiorową we Wrocławiu,
  • 13:30 – wykład dra Krzysztofa Kołodziejczyka o potencjale zabytków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i marce WRO-TA, która obejmuje turystyczne wykorzystanie tego potencjału,
  • od 11:15 do 14:30 – przejazdy po terenie zajezdni unikatowym zestawem pojazdów składającym się z autobusu socjalnego Jelcz 080 i przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080 (oba pojazdy pochodzą z 1980 r. – podczas gdy zachowało się kilka autobusów tego rodzaju, to przyczepa przetrwała tylko jedna, co czyni ten zestaw szczególnie atrakcyjnym).

Wykłady będą odbywać się w ogrzewanym wnętrzu tramwaju Konstal 102Na #2069. Potrwają około godziny każdy.

Na mapie podpowiadamy jak dojechać na Mikołajki w Zajezdni Popowice organizowane przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Cała impreza odbędzie się w sobotę, 3 grudnia 2022 r. w godzinach 11:00-15:00 w zajezdni przy ul. Legnickiej 65. Wstęp bezpłatny.

Zobacz w galerii zabytkowe autobusy i tramwaje Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia

Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję przejechać się nie dość, że zabytkowym autobusem Jelcz 080 z 1980 rok to jeszcze będzie do niego dołączona przyczepa.

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→

Mikołajki w Zajezdni Popowice we Wrocławiu. W programie prze...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto