18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzylesie: Miasto czarnej wieży

Romuald Piela
Barokowy zamek w Międzylesiu pochodzący z XVII wieku
Barokowy zamek w Międzylesiu pochodzący z XVII wieku ARCHIWUM URZĘDU MIASTA W MIĘDZYLESIU
Międzylesie było wiele razy najeżdżane i palone. Nie oszczędzały go też powodzie. Mimo to zawsze podnosiło się z gruzów. Największy pożar wybuchł w Międzylesiu podczas wojen husyckich w 1428 roku. Wojska Jana Koldy puściły z dymem całe niemal miasto. Ogień zniszczył wszystko, z wyjątkiem wieży zamkowej, która przez kilkadziesiąt lat stała okopcona i przez to nazwano ją czarną.

Legenda mówi, że po tym wydarzeniu przez wiek nikt w mieście nie mieszkał.

A jakie są fakty? Międzylesie w połowie XIII wieku założył jeden z książąt czeskich. Z zachowanych do naszych czasów dokumentów wynika, że pod koniec tego wieku król Czech Wacław II przekazał dobra międzyleskie wraz z miastem klasztorowi Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Zakonnicy w Międzylesiu nie zabawili jednak długo. Po dwudziestu latach sprzedali swoje dobra rodowi von Gloubos pochodzącemu z Miśni.

Za ich panowania miasto przeżywało rozkwit. Działały warsztaty krawieckie i szewskie. Z dokumentów wiadomo również, że dobra międzyleskie posiadały m.in. młyny zbożowe, garbarnie, tartaki, kuźnię oraz niewielką hutę szkła. Kres panowania Gloubosów to okres wojen husyckich i wspomniane już doszczętne spalenie miasta.

Mozolnej odbudowy podjął się na początku XVI wieku Hans von Tschirinhaus. Przez kilka lat dzierżawił międzyleskie posiadłości, a później jego rodzina stała się ich właścicielami. Tschirinhausowie musieli najpierw przeprowadzić akcje osadnicze, żeby zniszczone po pożodze miasto zaludnić. Od razu, jak tylko pojawili się w nim nowi mieszkańcy, postarali się o odnowienie praw miejskich dla Międzylesia. Początek XVII wieku to dalszy rozwój miasta. Wzniesiony zostaje nowy kościół parafialny, a także ratusz i szkoła. Niestety, kolejny złoty okres w dziejach miasta zostaje przerwany przez wojny. W 1643 roku wojska szwedzkie doszczętnie je spaliły.

W drugiej połowie XVII wieku Międzylesie kupił hrabia Michael Ferdinand von Althann, austriacki magnat. Jego spadkobiercy musieli, po raz kolejny, odbudowywać zniszczone miasto: wznieśli dwór, utworzyli szpital dla ubogich. Prawdziwy renesans miasto przeżyło jednak dopiero w XVIII wieku, po okresie wojen śląskich, przede wszystkim za sprawą warsztatów tkackich. Z tego okresu zachowały się do naszych czasów drewniane domki tkaczy.

W XIX wieku pożary oszczędziły Międzylesie. Miasto zniszczyła za to wielka powódź w 1827 roku. Zginęło wtedy 61 osób. Zaraz po tragedii zdecydowano się wybudować szosę łączącą Wrocław z Pragą i Wiedniem. Pół wieku później poprowadzono tu linię kolejową.

Po wojnie miasto szybko się zaludniło. Przez wiele lat było ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Od kilkunastu staje się także, z racji swojego położenia pomiędzy Masywem Śnieżnika a Górami Bystrzyckimi ośrodkiem turystycznym.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto