Międzybórz: Za nami ósma edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej (GALERIA)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Ósmy Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej „Kolorowe nutki” w Międzyborzu odbył się 10 marca. Podczas dwugodzinnego przesłuchania wyłoniono laureatów konkursu. Zdjęcia ©Beata Samulska

Pomysłodawcą Festiwalu był przed ośmiu laty Mariusz Urbaniak, producent muzyczny i piosenkarz, który wystąpił z drużyną Mezo w telewizyjnej Bitwie na Głosy. Z pomysłem zorganizowania tej imprezy w Międzyborzu pojawiła się Gazeta Sycowska, która od samego początku ma patronat nad tym wydarzeniem.

Nagrody dla laureatów ufundował burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Jarosław Głowacki, właściciel sklepu Kacper w Sycowie Rafał Stróżyk i Beata Samulska w imieniu Gazety Sycowskiej. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. W przerwie, podczas obrad jury, czas publiczności umilały swoimi występami Oliwia Goraj i Maja Tokarska.

Festiwal przez lata zmieniał nazwę. Na początku był to Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej „Nie ma jak szkoła”, potem Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej „Śpiewamy Wam”. Dziś to Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej „Kolorowe nutki”. Imprezę poprowadziła dyrektor ośrodka kultury Katarzyna Drabczyńska i burmistrz Jarosław Głowacki.

W tym roku na scenie pojawiło się 25 wykonawców, a wśród nich piętnastu wokalistów i dziesięć zespołów wokalnych. Młodzi artyści przybyli z gmin: Międzybórz, Syców, Twardogóra, Dziadowa Kłoda, a także z Oleśnicy. Po raz pierwszy w konkursie udział wzięły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „U Kubusia Puchatka” w Oleśnicy. Poziom Festiwalu był wysoki, wszystkie dzieci sprostały zadaniu. Okazuje się, że dzieci na scenie czują się znakomicie i niestraszna jest im trema.

W podsumowaniu konkursu przewodnicząca jury Irena Pudłowska zwróciła uwagę na to, jak ważny jest dobór utworów. Pojawiło się bowiem kilka piosenek, które nie znajdują się na liście piosenek przedszkolnych i szkolnych, a taki jest wymóg regulaminu konkursu. - Wszystkie wykonania były piękne – mówiła pani Irena. - Dzieci mają potencjał i zdolności muzyczne. Trudno nam było wybrać spośród tylu solistów i zespołów. Co między innymi decyduje o wyborze takiego a nie innego laureata? Miedzy innymi odpowiedni dobór repertuaru dziecięcego. Nie każda piosenka – nawet ta filmowa, bajkowa – jest przystosowana dla dziecka. O tym trzeba pamiętać. To wychodzi w tonacji. Chodzi o to, by dzieci czuły się podczas wykonywania piosenki pewnie i by mogły swobodnie śpiewać. Naprawdę jest w małych dzieciach potencjał. Widzę mnóstwo talentów pięknie śpiewających. Jesteśmy mile zaskoczeni. Poziom Festiwalu jest coraz wyższy i coraz trudniej jest nam podjąć decyzję, kto powinien zostać laureatem.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody laureatom, bez określania miejsc na podium. Wręczono też wyróżnienia. W jury zasiadała przewodnicząca Irena Pudłowska oraz Beata Samulska i Jarosław Głowacki.

Jak co roku, burmistrz ufundował dla uczestników konkursu oraz ich rodzin i opiekunów mały poczęstunek w postaci pysznych drożdżówek i napojów. Impreza przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze.

Laureaci Festiwalu

Wśród solistów w kategorii przedszkola laureatami byli: Letycja Szczot - „Niewinne minki”, Aleksander Ladżyński - „Życie przedszkolaka” i Emilia Borkowska - „Puszek Okruszek”.
Wśród zespołów w kategorii przedszkola laureatami byli: Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów w Sycowie - „Na sanki”, Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów w Sycowie - „Zabawy na śniegu” oraz Przedszkole BAJKA w Międzyborzu - „Kłótnie kaloszy”.
_Wśród solistów w kategorii szkoły laureatami byli: _Elżbieta Sztukowska - „Randka z tatą”, Zofia Podgórska - „Walc na cztery łapy”, Konrad Piórkowski - „Puszek Okruszek”, wyróżnienia otrzymali: Maja Mondzelewska - „Co powie tata”, Sebastian Nowicki - „Eldorado”.
_Wśród zespołów w kategorii szkoły laureatami byli: _Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu - „Na Wyspach Bergamutach”, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie - „Najłatwiejsze ciasto świata”, Szkoła Podstawowa w Drołtowicach - „Góry mają moc” i wyróżnienie otrzymały Amelia Krawczyk i Joanna Biernat - „Zostań dziś moją przyjaciółką”.

Uczestnicy Festiwalu i ich opiekunowie

- Aleksander Nowicki - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Magdalena Nowicka, „Moja klasa IIIa”
- Elżbieta Sztukowska - SP 2 w Oleśnicy, opiekun Anna Sztukowska, „Randka z tatą”
- Maja Mondzelewska - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Anna Dembna, Dominika Pliszek, „Co powie tata”
- Maria Janas - SP 2 im. M. Konopnickiej w Sycowie, opiekun Amelia Hojczyk-Więcek oraz rodzice, „Kolorowy wiatr”
- Amelia Krawczyk - SP w Bukowinie Sycowskiej, opiekun Marcelina Krawczyk, „Pół kroku stąd”
- Maja Krajewska - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Anna Krajewska, „Żyj do przodu”
- Nadia Kawałko - SP nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze, opiekun Kamila Kawałko, „Zostań moją przyjaciółką”
- Zofia Podgórska - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Hanna Tokarska i rodzice, „Walc na cztery łapy”
- Joanna Biernat - SP w Bukowinie Sycowskiej, opiekunowie – rodzice, „Ulepimy dziś bałwana?”
- Sebastian Nowicki - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Hanna Tokarska, „Eldorado”
- Konrad Piórkowski - Zespół Szkolno-przedszkolny w Miłowicach, opiekun Agnieszka Piórkowska, „Puszek Okruszek”
- Hanna Matysik, Maja Mondzelewska, Zuzanna Kłobutowska, Hubert Noculak - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Anna Dembna i Dominika Pliszek, „Na raz, na dwa”
- Hanna Pawlak, Zofia Wieczorek, Dominika Kurzawa, Alicja Głowacka - SP 2 im. M.Konopnickiej w Sycowie, opiekun Amelia Hojczyk-Więcek, „Najłatwiejsze ciasto świata”
- Oliwier Buzowski, Hanna Matyszczak - SP w Drołtowicach, opiekun Anna Krzywania, „Góry mają moc”
- Amelia Krawczyk, Joanna Biernat - SP w Bukowinie Sycowskiej, opiekun Marcelina Krawczyk,
Państwo Biernat, „Zostań dziś moją przyjaciółką”
- Zofia Podgórska, Sara Barczak, Agata Mencel, Sebastian Nowicki - SP im. J. Badury w Międzyborzu, opiekun Hanna Tokarska i rodzice, „Na wyspach Bergamutach”
- Letycja Szczot - Miejskie Przedszkole w Twardogórze, opiekunowie Małgorzata Radomska
i Lidia Karkoszka, „Niewinne minki”
- Emilia Borkowska - Przedszkole BAJKA w Międzyborzu, opiekun Justyna Kędziora, „Puszek Okruszek”
- Aleksander Ladżyński - Niepubliczne Przedszkole „U Kubusia Puchatka” w Oleśnicy, opiekun Ewa Przybyła, „Życie przedszkolaka”
- Nicola Tańska - Zespół Szkół w Dziadowej Kłodzie, opiekun Joanna Fiłończuk-Tańska, „Słoneczko późno dzisiaj wstało”
- Joanna Kobak, Matylda Kozioł, Sofia Rychard, Oliwia Sroka - Niepubliczne Przedszkole „U Kubusia Puchatka” w Oleśnicy, opiekun Ewa Przybyła, „Wyjątkowe domki”
- Amelia Kinas, Diana Kuś, Jan Cabanek, Helena Trzeciak - Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów w Sycowie, opiekun Marta Żłobińska, „Zabawy na śniegu”
- Grupa Żabki- Maria Ostrowska, Piotr Solarz, Wiktoria Zadka - Przedszkole Bajka w Międzyborzu, opiekun Monika Szymczyk, „Kłótnia kaloszy”
- Matylda Łożyńska, Gabriela Zapolna - Publiczne Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Sycowie, „Po krętych leśnych dróżkach”
- Alicja Prusiewicz, Natalia Fiołka, Matylda Dembna - Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów w Sycowie, opiekun Anna Krawczyk, „Na sanki, na sanki”.

Jak to było osiem lat temu?

Oto nasza relacja z pierwszej edycji Festiwalu. Niewiele osób o tym pamięta, że imprezę, podobnie jak Hity Niby Elity, do Międzyborza ściągnęła Gazeta Sycowska:

Pierwszy Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej i Szkolnej „Nie ma jak szkoła” w Międzyborzu zorganizował burmistrz Jarosław Głowacki i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury z inicjatywy Gazety Sycowskiej. Festiwal odbył się 11 grudnia 2011 roku w sali widowiskowej ośrodka kultury. Inicjatywę zorganizowania takiego festiwalu w ciągu jednego dnia podchwyciła dyrektor ośrodka Katarzyna Drabczyńska i burmistrz Jarosław Głowacki.
Skąd pomysł zorganizowania takiej imprezy? Kiedy opiekunka grupy wokalnej Takt z Perzowa Małgorzata Kula poinformowała nas o ukazaniu się nakładem Studia Nagrań Megafon płyty „Nie ma jak szkoła”, na której trzy utwory wykonują jej wychowankowie: Agnieszka Wichura, Zuzanna Grzeżółka i Jarosław Kula, zaproponowaliśmy wyjście z tą płytą do przedszkoli i szkół w regionie. Naszym zdaniem jest to doskonały materiał edukacyjny, z którego można się dowiedzieć, jak śpiewa się np. utwory w rytmie walca czy bossa novy. Przede wszystkim zależało nam jednak, by dzieci, które kochają śpiewać, wyszły z ukrycia, pokazały swoje talenty – bo tak właśnie zaczynali młodzi wokaliści z Perzowa. Agnieszka, Zuzia i Jarek to dziś dorośli ludzie, którzy realizują się na scenie podczas setek festiwali, warsztatów wokalnych i przeglądów. Ich przygoda z piosenką zaczęła się jakieś 10 lat temu, gdy mieli po kilka lat, a Gazeta Sycowska towarzyszyła im od początku opisując ich postępy w edukacji wokalnej. Ci skromni młodzi ludzie są żywym przykładem na to, jak można z radością realizować swoje marzenia, bawiąc się przy tym i jednocześnie ucząc. Co ciekawe, Małgorzata Kula nie jest z wykształcenia muzykiem, a w Perzowie prowadzi bibliotekę, jednak jej pasja związana z wokalnym kształceniem dzieci, zapoznawaniem ich z szerokim repertuarem muzycznym, jest godna naśladowania. Nasza intencja, by dać dzieciom i ich opiekunom przykład, w lot została zrozumiana w Międzyborzu. Producent muzyczny, wokalista, instruktor Mariusz Urbaniak, który nagrał płytę, zgodził się wystąpić z mini recitalem podczas festiwalu i oceniać występy dzieci, nie pobierając za to wynagrodzenia, a jedynie oferując zakup płyt dla dzieci. W jury zasiadła też Małgorzata Kula, Zuzia Grzeżółka i Jarosław Kula. Swoją nagrodę postanowił przyznać także burmistrz Jarosław Głowacki.

W niedzielę 11 grudnia o godzinie 14 rozpoczął się festiwal, w którym udział wzięło 38 podmiotów wykonawczych. Na scenie tego dnia wystąpiło 65 dzieci, które przyjechały z gmin Międzybórz, Twardogóra, Dziadowa Kłoda i Syców. Burmistrz Jarosław Głowacki podkreślił, że uczyni wszystko, by impreza zyskała z czasem rangę imprezy ogólnopolskiej, podziękował przy okazji wszystkim, którzy pomogli zorganizować festiwal i wzięli w nim udział.
Należy podkreślić, że organizacja imprezy stała na bardzo wysokim poziomie. Katarzyna Drabczyńska zadbała o promocję festiwalu, przygotowanie posiłku i napojów dla wszystkich gości, w czym pomogła jej piekarnia Heleny Kołacz, która ufundowała słodkie bułki. W organizację zaangażowany był cały zespół ośrodka kultury. Dowozem poczęstunku zajął się sam burmistrz, który pełnił honory gospodarza. Zaproszenie na festiwal otrzymała od Jarosława Głowackiego wójt Perzowa Bożena Henczyca oraz przewodnicząca tamtejszej rady gminy Danuta Froń, gdyż sponsorem płyty „Nie ma jak szkoła” była m.in. gmina Perzów. W imprezie udział wzięła Danuta Froń z mężem Markiem, którzy nie kryli podziwu dla poziomu festiwalu i zaangażowania zarówno dzieci, opiekunów, jak i organizatorów.

Przesłuchania dzieci trwały cztery godziny, a festiwal sprawnie poprowadziła Katarzyna Drabczyńska. Niektóre maluchy po kilka razy wykonywały na prośbę jury ten sam utwór, inne odważnie śpiewały a capella. Wszystkie były ubrane elegancko lub stosownie do treści piosenki. Na scenie nie zabrakło elementów tańca, a nawet gry aktorskiej. Widać było, że mali artyści dobrze się bawią, a dumni rodzice i opiekunowie z całych sił oklaskiwali małych artystów.

FOTORELACJA Z PIERWSZEGO FESTIWALU - PRZYPOMNIJMY SOBIE, JAK TO BYŁO OSIEM LAT TEMU

W czasie przerwy wszyscy goście mieli okazję poznać się i porozmawiać przy wspólnym posiłku. Była też możliwość nabycia ozdób bożonarodzeniowych podczas wystawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość i Nadzieję.

FOTORELACJA Z DRUGIEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI W MIĘDZYBORZU

Po przesłuchaniach na scenie pojawił się Mariusz Urbaniak, Zuzia Grzeżółka i Jarosław Kula, którzy rozbawili i rozbujali małą i dużą publiczność wykonując utwory z płyty „Nie ma jak szkoła”. Wszystkie dzieci zgromadziły się pod sceną, tam wspólnie z wokalistami śpiewały i tańczyły. Po koncercie artyści otrzymali ogromne owacje.
Potem przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu. Mariusz Urbaniak zaprosił na scenę wszystkie dzieci. – Wielkie brawa dla wszystkich maluchów za to, że tutaj się pojawili, także dla rodziców, dziadków, opiekunów – zaapelował, na co publiczność również zareagowała owacjami. Brawa odebrała również Katarzyna Drabczyńska i burmistrz, który sporo swojego czasu poświęcił na pomoc przy organizacji festiwalu. Artysta gorąco zaprosił w imieniu dyrektor ośrodka kultury na zajęcia wokalne z Ireną Pudłowską, które odbywają się w środy o godzinie 15. – Widzę tu wiele talentów wokalnych, uważam, że warto z wami pracować nad nauką śpiewu – mówił.

FOTORELACJA Z TRZECIEGO FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ I SZKOLNEJ W MIĘDZYBORZU

Potem posypały się same nagrody i dyplomy. Dla wszystkich uczestników burmistrz zakupił płyty Mariusza Urbaniaka. W kategorii szkół wyróżniono zespół ze Szczodrowa za piosenkę „Sposób na deszcz”, w kategorii przedszkoli wyróżniono zespół z Twardogóry za urzekającą „Polkę-fasolkę”. Niestety, w kategorii szkół nie przyznano żadnego wyróżnienia dla solisty, za to w kategorii solistów z przedszkoli jury przyznało w imieniu Gazety Sycowskiej trzy równe wyróżnienia: dla Kasi Orlikowskiej, Kamilki Bilskiej z Twardogóry i Antosi Uchwał z Międzyborza. Dziewczynki dostały ufundowane przez Beatę Samulską maty edukacyjne do nauki śpiewu i tańca.

KOLOROWE NUTKI - TO PIĄTA EDYCJA FESTIWALU PIOSENKI W MIĘDZYBORZU - OBEJRZYJ FOTORELACJĘ

KOLEJNA FOTORELACJA Z FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ I SZKOLNEJ KOLOROWE NUTKI - SZÓSTA

SIÓDMA EDYCJA FESTIWALU KOLOROWE NUTKI - POWSPOMINAJ Z NAMI

Nowe rozporządzenie w związku z pandemią

Wideo

Dodaj ogłoszenie