Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Konkursy, akcje w lesie, święto biblioteki oraz zbiórka zniczy w Badurówce (GALERIA i ARTYKUŁ)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Minione dwa miesiące w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu były czasem intensywnej pracy. Młodzi ludzie pomagali w zbiórce żołędzi, brali udział w konkursach, obchodzili Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i organizowali zbiórkę zniczy.

Uczniowie klas siódmych i ósmych Badurówki 5 października br. wzięli udział w zbiórce żołędzi przeznaczonych na zimowe dokarmianie zwierząt oraz do produkcji sadzonek drzew. Akcję zorganizował leśniczy leśnictwa Ligota Polska Tomasz Stempin. Zanim uczniowie przystąpili do pracy, udzielił im krótkiej instrukcji zbierania i segregacji żołędzi. Czas spędzony w lesie był okazją do wspólnej pracy, zabawy, integracji i podziwiania piękna natury oraz prostym sposobem na zaangażowanie się w działania na rzecz przyrody. Po zakończonej zbiórce uczestnicy odpoczęli przy wspólnym ognisku. Uczniami opiekowały się wychowawczynie: Małgorzata Wasiela oraz Małgorzata Zielińska. Inicjatywę zbiórki wsparł burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Jarosława Głowacki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu Franciszek Fąka.

Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II
16 października br. w Badurówce odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski pt.: „Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II”. Termin konkursu nie był przypadkowy. 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, który nie był Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. W tym dniu obchodziliśmy czterdziestą rocznicę tego wydarzenia – przypomina nauczycielka Małgorzata Zielińska. W stulecie obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę uczestnicy konkursu poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co oznacza słowo patriotyzm. Mottem konkursu były słowa Ojca Świętego: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego”. Trud poetyckich zmagań podjęło 41 uczniów ze szkól podstawowych gminy Międzybórz. Konkurs poprowadzili uczniowie: Agata Zielińska oraz Jan Wyrwas. Wybór najpiękniejszych interpretacji okazał się bardzo trudny, gdyż wszyscy recytowali z pasją i wrażliwością. Występy uczestników oceniło jury w składzie: wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Międzyborzu Mieczysława Czapka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowinie Sycowskiej Józef Gąbka, nauczycielka religii w Szkole Podstawowej w Międzyborzu Julia Firuta oraz bibliotekarka w Szkole Podstawowej w Międzyborzu Anna Florczak. Czas oczekiwania na werdykt, dzięki wspólnemu śpiewaniu oraz zabawom, minął jednak szybko i „słodko”. Cukierki z cytatami św. Jana Pawła II oraz ciasteczka pomogły pokonać stres konkursowy.
W poszczególnych kategoriach wiekowych nagrodzeni zostali:
Klasy I – IV
I MIEJSCE :
WERONIKA ŚWITOŃ- KLASA IV SP BUKOWINA
II MIEJSCE :
BARTOSZ ŚWITOŃ- KLASA II A SP MIĘDZYBÓRZ
III MIEJSCE:
ANTONINA DYNOWSKA KLASA II A SP MIĘDZYBÓRZ
WYRÓŻNIENIA:
MARTYNA DUŚ - KLASA III SP MIĘDZYBÓRZ
DAWID CHRZUŚCIEL - KLASA I B SP MIĘDZYBÓRZ
LAURA CHRZUŚCIEL - KLASA III SP MIĘDZYBÓRZ
NATANIEL KANCLERSKI - KLASA I SP BUKOWINA
MARTA NIWA - KLASA IV C SP MIĘDZYBÓRZ
KLASY V – 3 GIM.
I MIEJSCE :
OLIWIA GORAJ - KLASA VI C SP MIĘDZYBÓRZ
MAJA TOKARSKA - KLASA VII B SP MIĘDZYBÓRZ
II MIEJSCE:
HANNA STASZAK - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
III MIEJSCE:
OIWIA WEWIÓR - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
WYRÓŻNIENIA:
MAGORZATA BIESIADECKA - KLASA VI SP BUKOWINA
FIIP PIETRZAK - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
NICOLA RYCHEL - KLASA V C SP MIĘDZYBÓRZ
WIKTORIA SMOLIS - KLASA VIII SP BUKOWINA
DOMINIKA ZIELIŃSKA - KLASA V A SP MIĘDZYBÓRZ
SPECJALNA NAGRODA GRAND PRIX (za najpiękniejszą recytację konkursową) – MILENA JARZUMBEK – KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
Organizatorami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu: Julia Firuta, Alicja Wyrwas oraz Małgorzata Zielińska. Aranżację muzyczną przygotował zespół wokalny pod opieką Ireny Pudłowskiej. Konkurs, jak co roku, wsparła Piekarnia-Cukiernia „Kołacz” oraz Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Dziesiątka”.

Książka to przyszłość
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego hasło w roku 2018 brzmiało „Książka to przyszłość”. Z tej okazji biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu przygotowała propozycje działań odpowiednich do różnych poziomów edukacyjnych, by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie:

◦ DLA KLAS I-IV: „Bajkowe czwartki”, podczas których zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane bajki lub baśnie, a dzieci wykonywały do nich ilustracje;

◦ DLA KLAS V: projekt czytelniczy „Legendy polskie” zakończony rywalizacją klas 5;

◦ DLA KLAS VI-VII: projekt czytelniczy „Czas na mity” zakończony rywalizacją klas w poszczególnych poziomach edukacyjnych;

◦ DLA KLAS VIII: konkurs na plakat „Balladyna”

◦ DLA KLAS III gimnazjum: konkurs na lapbook o starożytności
Celem ogłoszonych konkursów było zachęcenie uczniów do czytania, zainteresowanie literaturą i poezją oraz pokazanie różnorodnej działalności biblioteki.
Ostatni tydzień października to słodki tydzień dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej wypożyczających książki. A na koniec miesiąca podsumowane zostało czytelnictwo uczniów na poszczególnych poziomach. Najlepsi czytelnicy:

• w klasach I-III: Julia Borkowska, 2a

• w klasach IV-VI: Agata Krajewska, 4b

• w klasach VI-VII, III gimnazjum: Agata Kamzol, 3a.
Wyniki pracy uczniów klas I-IV oraz VIII i III gimnazjum zaprezentowane zostały na wystawach przygotowanych w szkole i w bibliotece szkolnej, a najciekawsze prace zostały nagrodzone. Natomiast klasy V-VII miały okazję zaprezentować efekt swojej miesięcznej przygody z lekturą na podsumowaniu projektu, które odbyło się dnia 24 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Uczniowie doskonale bawili się podczas przygotowanych prezentacji i wykazali doskonałą znajomością treści przeczytanej literatury. Poszczególne drużyny odpowiadały na pytania konkursowe, odgadywały zasłonięte obrazki po odsłonięciu 1, 2 lub 3 elementów, rozwiązywały przygotowane zagadki, a także prezentowały swoje umiejętności w kalamburach oraz w przygotowanej scence do wybranego utworu (legendy lub mitu). Wszyscy angażowali się we wspólne dzieło klasy, dlatego każdy otrzymał słodką nagrodę.
- Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zaangażowanie podczas realizacji projektu – mówi nauczycielka prowadząca bibliotekę Anna Florczak. - Dziękujemy wszystkim nauczycielkom języka polskiego oraz wychowawcy klasy VI c za przygotowanie uczniów i pomoc w organizacji imprezy czytelniczej. Dziękujemy też za pracę w jury: pani dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyborzu, Justynie Koziarskiej oraz pani Ewie Hazubskiej.
Zdjęcia z projektu i wyniki konkursów można zobaczyć na facebooku biblioteki: www.facebook.com/bibliosp

Spotkanie z ilustratorką
Uczniowie klas 2 Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury miały możliwość uczestniczyć w spotkaniu autorskim pani Joanny Zagner-Kołat, która jest ilustratorką książek dla dzieci. Spotkanie przeprowadzone zostało w formie warsztatów plastycznych, które dzieciom bardzo się podobały. Miła atmosfera i dobry humor towarzyszyły wizycie tego wspaniałego gościa. Na zakończenie pani Joanna podpisywała książki, które dzieci mogły kupić.
Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Międzyborzu.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”
W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu wzięli udział w zbiórce zniczy w kolorze białym i czerwonym.
Akcja od lat przebiega pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Telewizji Wrocławskiej. Celem działań jest włączenie się uczniów w ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Dolnośląscy uczniowie od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia, zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę.
Podarowane przez uczniów Badurówki symboliczne lampki zapłonęły na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie.
Akcję przeprowadzili uczniowie pod opieką pani Julii Firuty i pani Małgorzaty Zielińskiej.

Artykuł powstał we współpracy z Małgorzatą Zielińską i Anną Florczak - dziękuję

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto