Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miedź jest drogą do Europy

Paweł Kuś
Fot. Dariusz Gdesz
Na najbliższym Forum w Krzyżowej duża część dyskusji będzie dotyczyć gospodarczej przyszłości Dolnego Śląska w perspektywie europejskiej i globalnej. W tej kwestii największy potencjał ma Europejski Region Miedziowy.

Europejski Region Miedziowy to wielki klaster, którego podstawą są bogactwa naturalne Dolnego Śląska, jego potencjał intelektualny i gospodarczy.

- Pierwszoplanowym celem jest cywilizacyjny rozwój zagłębia miedziowego na terenach tradycyjnie związanych z działalnością KGHM Polska Miedź S.A. - mówi Janisław Muszyński z Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której powstanie kolejna, obok Wrocławia, silna aglomeracja miejska. Zainicjowaliśmy już kilka działań i projektów pilotażowych - informuje.

Pierwszym będzie opracowanie strategii rozwoju zagłębia miedziowego. Jest ono subregionem Dolnego Śląska i ważną osią rozwoju pozycjo-nującą nasz region w skali europejskiej i globalnej. Przewiduje się, że na terenie zagłębia miedziowego powstanie nowa strefa przemysłowa, do której zaproszeni zostaną inwestorzy z takich branż, które w pierwszej kolejności wykorzystują dolnośląskie surowce. Tworzony będzie odpowiedni klimat inwestycyjny oraz warunki do prowadzenia działalności dla takich firm.

- Od początku zostanie położony nacisk na podnoszenie atrakcyjności życia w regionie i tworzenia warunków dla budowy kapitału społecznego - zapowiada Janisław Muszyński. - Strategia dla zagłębia miedziowego powinna zostać opracowana w pierwszym półroczu 2012, a jej proces akceptacji powinie zakończyć się w roku 2012 - zapowiada Muszyński.

W strategii ma być określony nie tylko rozwój przemysłowy Dolnego Śląska, ale także rozwój cywilizacyjny, tak aby region stał się miejscem atrakcyjnym do życia. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której, oprócz aglomeracji wrocławskiej, powstaną inne, silne aglomeracje miejskie. Ważny jest bardzo subregion sudecki wraz z jego tradycjami przemysłowymi, który należy traktować jako całość z regionami czeskimi i słowackimi.

Planuje się również powstanie na Dolnym Śląsku Międzynarodowego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy współpracy z istniejącymi już strefami przemysłowymi, jednostkami naukowymi, parkami przemysłowymi oraz technologicznymi. Park ten będzie miał za zadanie przeprowadzanie prac badawczo-rozwojowych, rozwój technologii. Wykorzysta on możliwości dolnośląskich naukowców w działalności komercyjnej.

- Problemami Międzynarodowego Parku Przemysłowo-Technologicznego zajmować się będą również wybitni, zagraniczni eksperci. Inwestorami będą firmy branżowe oraz fundusze inwestycyjne - dodaje Muszyński.

Bardzo ważna jest również ochrona źródeł surowcowych w Polsce oraz w Europie. Zbliża się bowiem kryzys związany z dostępem do metali rzadkich.
- Dziś ponad 97 proc. zasobów jest kontrolowane przez Chiny - twierdzi Janisław Mu-szyński. - Od zasobności naszych źródeł surowcowych zależy perspektywa produkcji. Chcemy bowiem budować technologie oparte w jak największym stopniu na krytycznych surowcach dostępnych w Polsce - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto