reklama

Kupując mieszkanie od dewelopera, zwróć uwagę na datę

Henryk JankowskiZaktualizowano 
Polskapresse
Mieszkania z rynku pierwotnego Od 29 kwietnia 2012 r. obowiązują nowe zasady ochrony osób, które zawierają z deweloperami umowy o zakup mieszkań. Ważne jest, kiedy zaczęła się sprzedaż.

Jeżeli przymierzamy się do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym - warto sprawdzić, od kiedy inwestycja jest w ofercie. Chodzi o dzień, w którym deweloper rozpoczął sprzedaż lokali w budynku, w którym znajduje się upatrzone przez nas mieszkanie. Jeżeli w dniu 29 kwietnia 2012 r. i później - to obowiązują korzystne dla nas przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nowe zasady ochrony osób, które zawierają z deweloperami umowy o zakup mieszkań, obowiązują właśnie od 29 kwietnia br.

Czytaj także: Co zmieni ustawa deweloperska?

Ustawa określa:
- środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę
- zasady i tryb zawierania umów deweloperskich
- obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy
- treść umowy
- prawa i obowiązki stron
- zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.

Deweloper ma obowiązek zapewnić nabywcom co najmniej jeden z czterech środków ochrony:
- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Przed zawarciem umowy sprzedaży deweloper obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny, dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. uwzględniający m.in. szczegółowe informacje na temat domu, w którym znajduje się mieszkanie, otoczenia budynku, planu zagospodarowania sąsiednich działek.

Osoba zainteresowana zawarciem umowy ma prawo otrzymać prospekt informacyjny wraz z wzorem umowy deweloperskiej oraz rzutem kondygnacji z zaznaczeniem kupowanego lokalu mieszkalnego.

Oprócz informacji zawartych w prospekcie nabywca ma prawo uzyskać dodatkowe informacje na temat aktualnego stanu księgi wieczystej nieruchomości, kopii pozwolenia na budowę i aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia o wpisie o prowadzonej działalności gospodarczej, sprawozdania finansowego dewelopera za ostatnie dwa lata, projektu.

Czytaj też: Latem deweloperzy kuszą promocjami. Mieszkanie możemy kupić taniej

I nabywca, i deweloper mają prawo odstąpić od umowy

Nabywcy przysługuje takie prawo, jeżeli m.in. umowa nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji lub jeżeli informacje te nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym, jeżeli wystąpiły niezgodności między informacjami podanymi w prospekcie i załącznikach na podstawie których zawarto umowę, a stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy. Nabywcy przysługuje również prawo do odstąpienia od umowy gdy deweloper nie przeniósł na niego prawa własności do mieszkania lub domu w terminie podanym w umowie.

Jeżeli nie przeniesiono prawa własności, nabywca powinien wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa. W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu, nabywca jest uprawniony do odstąpienia od umowy zachowując również roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.

Deweloper ma prawo odstąpić od umowy w przypadku niewpłacenia przez nabywcę środków pieniężnych w terminie lub wysokości określonej w umowie deweloperskiej mimo wezwania nabywcy w formie pisemnej do uiszczenia zaległych kwot w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania. Deweloper ma również prawo odstąpić od umowy w przypadku niestawienia się nabywcy do odbioru lokalu mieszkalnego lub domu lub niestawienia się do podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo własności nieruchomości, pomimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni, chyba że spowodowane to zostało działaniem siły wyższej.

Czytaj także: Jak dobrze kupić mieszkanie od dewelopera

Bank strażnikiem twoich pieniędzy

Rachunek powierniczy służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę lokalu, prowadzi bank, z którym deweloper zawarł umowę. Środki zgromadzone na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym bank wypłaca deweloperowi po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w harmonogramie robót budowlanych. Bank wypłaca deweloperowi środki pieniężne wpłacone na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu lub domu.

Umowa i prospekt

Prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej, która musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W umowie deweloperskiej muszą być podane wszystkie informacje dotyczące kupowanej nieruchomości, wyszczególnione w art. 22 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawarciem umowy deweloperskiej w tym za sporządzenie wypisów aktu notarialnego oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczysto-księgowym obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3