Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyżowa 2011 (PROGRAM)

Paweł Kuś
Inwestycje drogowe w naszym regionie przybliżają nas do Europy. Bez nich trudno jest przyciągnąć zagraniczny kapitał. Na zdjęciu Most Rędziński
Inwestycje drogowe w naszym regionie przybliżają nas do Europy. Bez nich trudno jest przyciągnąć zagraniczny kapitał. Na zdjęciu Most Rędziński
Na Forum w Krzyżowej - debata o gospodarczych szansach regionu.

Dla zrównoważonego rozwoju regionu bardzo ważne jest porozumienie różnych środowisk. Na Dolnośląskim Forum Politycznym i Gospodarczym 2011 w Krzyżowej spotykają się samorządowcy, ludzie biznesu i polityki. Tegoroczne Forum (24-26 listopada) odbywa się pod patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Dlatego główny temat brzmi "Dolny Śląsk na mapie Europy". Jaki pomysł na nasz region mają dolnośląscy samorządowcy?

Za dużo biurokracji
- Cały czas nad tym pracujemy - mówi prof. Jan Waszkiewicz z Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. - Musimy, co zresztą już się robi, rozwijać i podkreślać pozytywne cechy społeczeństwa kulturowo młodego - otwartość, innowacyjność, dynamikę. Powinniśmy również zadbać, żeby cechy te miały przełożenie na funkcjonowanie samorządowej administracji. Mitręga administracyjna przy otwieraniu i prowadzeniu biznesu, ale też w codziennym życiu każdego mieszkańca powinna być mniejsza niż u sąsiadów (nie tylko polskich!). Wiele wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze, ale do zrobienia jest bardzo dużo - dodaje.
Eksperci z Forum zgadzają się, że nawet obecnie Dolny Śląsk nie wygląda źle na tle Europy. Przede wszystkim czerpiemy wyraźne zyski z położenia, jako "europejski narożnik Polski". Jesteśmy coraz lepiej połączeni z Zachodem, a budowa nowego lotniska berlińskiego dodatkowo poprawi tę sytuację. Ważna jest dobra komunikacja z południem Polski - również silnym obszarem rozwoju gospodarczego. Mankamentem jest gorszy dojazd z centrum kraju (w tym do Warszawy).

Wyrobić sobie markę
Te walory położenia wpływają na decyzje inwestycyjne.
- Dzięki temu region rozwija się lepiej niż inne województwa. Atutem jest też pozycja i dynamika stolicy regionu, Wrocławia - przekonuje prof. Waszkie-wicz. - Dolny Śląsk nie jest, niestety, poza bezpośrednim otoczeniem, dobrze rozpoznawalny w Europie. Lepiej jest z Wrocławiem, który wyrabia sobie markę. Jednak trzeba pamiętać, że i tu jest wiele do zrobienia. Metropolii tej skali w Europie jest wiele i znaczna część konkurentów jest lepiej rozpoznawalna z historycznych powodów. Wrocław był w różnych miejscach i okresach znany pod różnymi nazwami i nasze kurczowe trzymanie się przez lata polskiej, trudno wyma-wialnej i rozpoznawalnej nazwy nie było z promocyjnego punktu widzenia najtrafniejsze - dodaje.

Silny makroregion
Dlatego ciekawa wydaje się inicjatywa Polska Zachodnia 2020, w której udział biorą województwa dolnośląskie, lubus-kie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Projekt ma na celu przygotowanie założeń do sformułowania dokumentu strategicznego dla zachodniej Polski wraz z pakietem opracowań specjalistycznych, co umożliwiłoby podjęcie starań w kolejnej perspektywie finansowej UE (lata 2014-2020) o wyodrębnienie ponadregionalnego programu operacyjnego dla zachodniej Polski. Obecnie kończą się prace nad diagnozą społeczno-gospodarczą całego makroregionu. Ma ona być podstawą dla opracowania Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.
- Taka oddolna inicjatywa nie miała jeszcze precedensu w Polsce. Korzyści dla Dolnego Śląska to wdrożenie programów i projektów ponadregionalnych - tłumaczy Agata Zemska, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Forum w Krzyżowej - PROGRAM

Czwartek, 24 listopada 2011
godz. 15.30-17.00
Inauguracyjna Sesja Plenarna
godz. 17-18.30
Dyskusja panelowa "Eurenaissance" - dyskusja o tematyce cywilizacyjnej, poświęcona miejscu Dolnego Śląska w Europie.
godz. 19-20.30
Dyskusja panelowa "Europejski Region Miedziowy" - dyskusja o tematyce gospodarczej przyszłości Dolnego Śląska w perspektywie europejskiej i globalnej.
godz. 21-24
Koncert Jose Torresa.

Piątek, 25 listopada 2011
godz. 9-10.30
Dyskusja Panelowa "Globalna Gospodarka".
godz. 10.30-11
Wręczenie Nagród Gospodarczych - Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego (DCG), Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej (DNG) i Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej.
godz. 11.30-13.15
Dyskusja panelowa "Eurenergio" - dyskusja o tematyce zrównoważonego wykorzystania konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii w Polsce i Europie
godz. 14-15.30
Dyskusja "Elastyczne formy zatrudnienia - szansa czy zagrożenie dla rynku pracy? Dla polskiej rodziny?".
godz. 15.30-20
Praca w grupach problemowych. Wybrane tematy: kapitał społeczny. regionalne strategie, ochrona środowiska.
godz. 20.30-24
Recital Tomasza Krajewskiego.

Sobota, 26 listopada 2011
godz. 10-11
Dyskusja podsumowująca 13 lat Forum.
godz. 12-13
Sesja podsumowująca Forum - prezentacja wniosków grup problemowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto