Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki w Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi (GALERIA)

Beata Hadas
Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi często gościło w swych progach zmarłego Krzysztofa Pendereckiego. Tutaj można zadumać się pod dębem szypułkowym zasadzonym na cześć tego wybitnego kompozytora w 1995 roku. Niestety, w tym roku Arboretum nie będzie otwarte dla zwiedzających, jak zawsze, 1 kwietnia - z powodu panującej pandemii. Zachęcamy do wirtualnego spaceru po tym pięknym ogrodzie. Zdjęcia pochodzą z ubiegłorocznych majowych drzwi otwartych, podczas których ogród zwiedziło 5 tys. osób.

„Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach. Postanowiłem zawrzeć z naturą pakt szczęśliwości – opowiada Krzysztof Penderecki. Jego trzyhektarowy dworski ogród w ciągu czterdziestu lat rozrósł się do trzydziestohektarowego arboretum - unikalnego nie tylko w skali kraju" - czytamy w artykule Antoniego Adamskiego na portalu biznesistyl.pl.

To właśnie do tego ogromnego ogrodu kompozytor nabywał w naszym rodzimym sycowskim arboretum sadzonki roślin. Ogrodem zarządza Nadleśnictwo Syców. Krzysztof Penderecki był w bardzo dobrych relacjach z leśnikiem opiekującym się arboretum Stanisławem Sęktasem. Nadleśniczy Józef Szymański w rozmowie z nami przyznał, że zdarzało mu się z kompozytorem wypić kawę i porozmawiać.

Sycowskie Arboretum ma powierzchnię około 150 ha i składa się z części: alpinarium (ogrodu roślin wysokogórskich), kolekcji dendrologicznej (1158 gatunków i odmian), kolekcji roślin wodnych i chronionych (ponad 100 gatunków), szkółki drzew leśnych i obcego pochodzenia (roczna produkcja materiału szkółkarskiego taksonów drzew i krzewów to 200 000 sadzonek), kompleksu pięciu stawów, leśnej ścieżki edukacyjnej i automatycznej stacji meteorologicznej. Zostało otwarte w 1993 roku. Z czasem zostało przekształcone w kompleks kultury leśnej z oazami wyciszenia i spokoju.

– Wokół pamiątkowego obelisku, na łące posadzone są nieregularnie różne gatunki drzew liściaste i iglaste, które wchodzą w skład Kolekcji Roślin Pamiątkowych - informuje miłośnik drzew - Paweł Lenart - na swoim blogu i dalej dodaje: – Drzewa te zostały posadzone przez zaproszonych gości, mających związek z tematyką leśnictwa oraz z samym Arboretum Leśnym. Znajdują się tutaj m. in. klon zwyczajny (Acer platanoides) posadzony przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Edwarda Janiaka, Krajowego Duszpasterza Leśników; Tulipanowiec chiński (Liriodendron tulipifera) posadzony przez prof. Włodzimierza Senetę w 1995 roku; Magnolia szerokolistna (Magnolia obovata) posadzona w 1995 roku przez ówczesnego Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku – Władysława Bugałę. Nieopodal punktu widokowego znajduje się szczególne drzewo – Dąb Papieski. Jest to dąb szypułkowy (Quercus robur) wyhodowany z żołędzi zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce pomnikowego Dębu Chrobrego. Żołędzie te zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu, w dniu 28.04.2004 r. Od tamtego czasu, każdy „potomek” wyhodowany z żołędzi Chrobrego nazywany jest dębem papieskim. Z tego miejsca w kierunku południowych rozciąga się Aleja Magnoliowa, mająca długość ok. 400 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto